Vaimse tervise portaali Peaasi.ee ärevushäirete teavituskampaania „Sina saad tähendust muuta!“ veebitest kogus enam kui 4000 vastajat. Kuu aega kestnud algatuse testitulemustest selgub, et inimesed on ärevusest teadlikud, kuid sellega tegelemist takistab hirm ja teadmatus ravivõimaluste osas.

„Vaimse tervise kuu lõpetuseks avame ärevushäirete kampaania raames tehtud testi tulemusi. Vastajaid kogunes kampaania jooksul palju, oma teadmisi ärevuse ning ärevushäirete osas testis kampaania raames ligi 3300 naist ning ligi 800 meest. Küsitluse eesmärk oli saada aimu sellest, kui teadlikud on Eesti inimesed ärevusest ja ärevushäiretest,“ ütles peaasi.ee üks eestvedajatest Ere Vasli.

Tema sõnul näitavad tulemused, et ärevushäireid osatakse märgata, kuid takerdutakse probleemidega tegelemisel. „Testile vastanud inimeste teadlikkus ärevushäirete ja ärevuse eristamisel on võrdlemisi kõrge. Siiski seostatakse vaimse tervise probleemide osas abi otsimist endiselt häbi ja hirmuga ning kolmandik vastanutest tõi ärevushäirete ühe võimaliku tekkepõhjusena välja iseloomunõrkuse või ülemõtlemise. Vastused viitasid ka sellele, et paljud ei tea, et püsivate ärevusnähtude juhul on perearst esimeseks kontaktiks. Samuti ei olda rahul teiste spetsialistide kättesaadavusega, mis võib veelgi takistada professionaalse abini jõudmist,” lisas Vasli.

„Oma vaimse tervise probleemidega tegelemine ei tohi jääda häbi- ja hirmutunde taha,“ sõnas peaasi.ee tegevjuht ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa. „Hirm üksi jääda ja olla tõrjutud on sotsiaalärevuse tuumaks. Kui sotsiaalärevus pole väga tugev ja pidev, siis üks võimalus sellest üle saamiseks on katsuda ise või koos psühhoterapeudi abiga samm-sammult silmitsi seista oma ärevusallikaga. Sotsiaalärevuse ja sotsiaalärevushäire teadvustamiseks oleme käima lükanud väljakutse, mis kutsub üles oma ärevusega silmitsi seisma,“ lisas Oidermaa.

Sotsiaalärevusega võitlemise väljakutse raames on oodatud huvilised valima 14 erineva tegevuse seast välja ühe, mida on eelnevalt välditud. Ärevusest ülesaamiseks palume valitud tegevust proovida ja oma kogemust pildis või sõnas Peaasi.ee Facebooki lehel jagada. Lisainfo leiab Peaasi.ee Facebookist.

Algatuse „Sina saad tähendust muuta!“ eesmärk oli tõsta inimeste teadlikkust ärevushäiretest ja olemasolevatest ravivõimalustest ühe levinuima vaimse tervise probleemiga tegelemiseks. Ärevuse ja ärevushäirete teadlikkuse testi leiab siit. Kampaaniat rahastas Eesti Haigekassa.

MTÜ Peaasjad ühendab inimesi, kes hoolivad vaimsest tervisest. Peaasja tuumikusse kuulub vaimse tervise ja noorsootöö spetsialiste, konsultante ja kaasamõtlejaid erinevatest eluvaldkondadest. MTÜ Peaasjad püüdleb vaimse tervise teemade mõistva, aruka, paindliku, kuid ka optimistliku ja avatuma käsitlemise poole.

Allikas: Peaasi.ee

Foto: Pexels