Stress, ärevus ja pinge on harva midagi sellist, mida soovitakse, kuid sellise seisundi mõju organismile ei ole alati kahjulik. Kui sinu neerupealsed vallandavad adrenaliini vereringesse, aktiveerib see sinu keha kõrgendatud füüsilise ja vaimse erksuse seisundi. Seni kui see pole kauakestev, võib “legaalne doping” organismile hoopis kasulik olla. Vaatame kaheksat erinevat viisi, kuidas adrenaliin inimesele kasulikult mõjub.

1. Adrenaliin võib aidata sind lõpetada vaimset pingutust nõudvad tööd tähtaja jooksul

Kas tunned kedagi, kes usub, et ta suudab olulisel hetkel alati kiiresti mõelda? See pole ainult kujutlusvõime. Kui keha on adrenaliinist üle ujutatud on aju keskendunud ja võimeline kognitiivsete ülesannetega kiiremini toime tulema. Teadlased on võrrelnud seda erksuse kasvu näiteks kohvi joomisega.

2. Sinu nägemine paraneb

Kuna adrenaliin on mõeldud selleks, et keha suudaks tajutud ohule kiiresti reageerida, on selle vabanemise üks tagajärg pupillide laienemine sinu silmades. Kui pupillid laienevad, siis nägemine paraneb. Glaukoomihaiged on ajalooliselt oma silmas rõhu vähendamiseks tarvitanud sünteesitud adrenaliini.

3. Hingamine muutub kergemaks

Ehkki stress võib tekitada pinges vaimse seisundi, laseb adrenaliin keha lihastel lõdvestuda. Sealjuures lõdvestuvad ka bronhioolid kopsudes, mis võib hingamist hõlbustada. Sellepärast toodavad astmahaiged kehas tavaliselt palju adrenaliini ja mõnikord süstitakse seda astmahoo ajal neile veel juurdegi.

4. Muud kogemused on kõrgendatud

Õudusfilmi vaadates võib inimese vererõhk hüppeliselt tõusta. See erksuse ja põnevuse seisund püsib sageli ka pärast filmi lõppemist. Teadlased nimetavad seda "ergastuse ülekandeprotsessiks" ja see võimendab kõiki hiljem kogetud häid (või halbu) tundeid, mis sunnib selle tunde saamise juurde ikka ja jälle tagasi tulema.

Lühiajaliselt adrenaliini verre paiskamiseks ei pea veel eluga riskima

Üheks lihtsaks mooduseks teadlikult adrenaliinilaksu nautimiseks on anda õnnele võimalus ja proovida veebis hasartmänge. Eesti kasiinod pakuvad selleks suurepärast võimalust ja oma elamuse saab kätte ka väga väikeste summadega mängides. Adrenaliini tekitab võimalus tabada peavõit, mis võib ulatuda teatud slotimängude puhul lausa mitme miljoni euroni.

5. Adrenaliin võib blokeerida valu

Kas oled kunagi näinud sportlast, kellel on ilmne vigastus, jätkamas oma sooritust? Sellised inimesed võivad olla väga kõrge valulävega või siis parasjagu ära kasutamas adrenaliini esmast mõju kriisiolukorrale reageerimisel. Kui vereringe on küllastunud adrenaliinist ja noradrenaliinist, hakkab “elus püsimise soov” valuaistingule vastu. See ei ole küll loomulik valuvaigisti ja peale adrenaliini mõju kadumist naaseb ka valu, kuid mingi aja aitab adrenaliin valuaistingut unustada.

6. Adrenaliin võib sinu immuunsüsteemi tugevdada

Krooniline stress võib sind energiast tühjaks imeda, kuid lühiajaliselt võib adrenaliin avaldada vastupidist efekti: kõrge erksusega olek tugevdab sinu immuunsüsteemi. Adrenaliin parandab vähemalt ajutiselt ka organismi võimet nakkuste vastu võidelda.

7. Saad ligipääsu täiendavale füüsilisele jõule

Jättes kõrvale legendid vanematest, kes suudavad massiivseid autosid liigutada laste või kassipoegade päästmiseks, usuvad teadlased siiski, et stressi korral on võimalik saada ligipääs inimese absoluutsele jõule. Ilma teadliku mõtlemiseta võib inimene stressist põhjustatud tegevuste käigus ületada oma tavapärased jõupiirid. See on üks võimalik seletus miks just võistlustel püstitatakse palju maailmarekordeid, mitte keldris üksi treenides.

8. Adrenaliin võib aeglustada vananemist

Sinu keha ei ignoreeri molekulaarsel tasemel adrenaliini, vaid reageerib organismis ringlevate antioksüdantide arvu suurendamisega, mis võitlevad vabade radikaalide vastu, mis omakorda põhjustavad vananemist.

 

Foto: Pixabay