Kui sul on tunne, et sa ei kontrolli enam oma elu,aeg kaob lihtsalt mitte millegi peale ära ja tegemata tööde hulk kuhjub, siis siin on esmased soovitused. Loe, mõtle ja proovi vähemalt üks kohe tänasest kasutusele võtta.

Kalender

Aja planeerimisel on kõige suuremaks abimeheks kalendri täitmine. Kui oled tehnikaga sina peal, siis on kõige hõlpsam kasutada telefoni või arvutit. Kui sulle meeldib asju pigem paberil silme ees näha, siis kasuta olemasolevat seinakalendrit või märkmikku, kuhu hakka regulaarselt märkima lähipäevade ja -kuude kohtumisi, õppimise/töö tähtaegu, sünnipäevi jm üritusi. Nii tegutsedes väldid näiteks olukorda, mil hea sõbra sünnipäevapidu kattub vanaema 80 juubeliga. Päris piinlik olukord!

Päevaplaani koostamine

Loo endale päevakava ja proovi seda järgida. Rutiiniga harjumine võib alguses olla väga raske. Päevakava ei pea kohe hõlmama tervet päeva. Võid alustada kõige kriitilisemast ja tihedamast päeva osast. Kiida ennast, kui oled suutnud seda järgida!

Nimekirjad

Tee iga päev nimekiri asjadest, mida soovid sel päeval kindlasti teha. Nt trennis käimine, sünnipäeva kingi ostmine sõbrale vm. Kirjuta üles, mida soovid sel päeval saavutada ning tõmba tehtud asjad nimekirjast maha. Ära mine suurest hasardist liiale. Jää realistlikuks ja pane kirja pigem 1-2 asja. Liigselt asju kirja pannes on ootused ebareaalsed ja saaksid ainult ebaõnnestumise kogemuse.

Tähtsuse järjekord

Aja planeerimisel: tee nimekiri asjadest, mida teha otsekohe, mida kohe ja mida tulevikus. Näiteks nii:

Tuleb teha kohe
Oluline, kuid sellega võib oodata
Pole oluline
Ajaraiskamine

Jaota oma aeg nende kategooriate järgi ja püüa viimast kahte osa vähendada või kõrvaldada.

Mis on tehtud, need kriipsuta läbi. See on kõige mõnusam tunne, kui midagi on hästi tehtud

Vajalikkus

Õpi ütlema ei. Teiste kutseid ja palveid on täiesti lubatud tagasi lükata.

Tehnika aitab

Kasuta telefonis meeldetuletusi kohtumisteks, arvete maksmiseks, sünnipäevadeks jm;

Värvikoodid

Kasuta märkmikus erinevaid värve.  Nt “trennid” märgista ühe värviga, “kodutööd” teisega. See loob struktuuri, mida on kergem jälgida.

Märkmed kleepsudel

Kasuta märkmekleepse ja paiguta kleepsud sinna, kus sa neid kindlasti märkad – vannitoa peeglile või külmiku uksele „nt vii raamat raamatukogusse“.

Rutiin

Sea end kooli/tööleminekuks valmis iga päev ühtemoodi ja samal ajal.

Allikas: peaasi.ee

Portaalist peaasi.ee leiad hulgaliselt informatsiooni ja nõuandeid vaimse tervise kohta. Samas portaalis saad kasutada tasuta e-nõustamise võimalust

Foto: Pixabay