Jõuluaeg ei jäta kedagi külmaks, mõni inimene vihkab jõule ning sellega kaasnevat pillerkaart, mõni hakkab juba hilissügisest ootama imelist jõuluaega, et taas argipäeva rutiinist väljuda ja pühasid tähistada. Kuidas aga vältida jõulustressi, mis sageli liigse kiirustamise või liiga suurte ootuste tõttu tekkida võib?

Kui Jeesus näeks, kuidas maailm kaks tuhat aastat hiljem tähistab tema sünnipäeva, võiks ta  šoki saada! Jõuludest on saanud müügipüha, kus aisakellade helina saatel ja kuusepuude taustal reklaamitakse sealiha ja mobiiltelefone. Jõulukinkide ostmine paistab olevat suisa kohustuslik, et oma kallitele tõelist jõulurõõmu valmistada. Telekas näidatakse temaatilisi jõulufilme, kus armastajad kohtuvad läbi raskuste lumise kuusepuu all ning pered saavad rikkalikult kaetud pühadelaua taga kokku. See on tempokas aeg, kus kiirustamine, suured kulutused ja liiga palju üritusi võivad ka kõige suuremas jõuluarmastajas stressi tekitada. Et seda vältida võiks läbi mõelda, mida jõulud sinu jaoks tähendavad ning mis teeb pühadeajast sinu jaoks kvaliteetaja.

Millise tähenduse annad sina jõulupühadele?

Lähtuvalt sellest, mida sinu jaoks jõulud tähendavad, tee selleks ajaks ka oma plaanid.

  1. Kas oled kristlane ning see on aasta üks suurimatest usupühadest, kus tunned rõõmu inimeste pattude lunastaja Jeesuse Kristuse sünnist? Tõsi küll, sellest on juba hea hulk aega möödas, kuid see ei vähenda kristlase jaoks jõuludega kaasnevat pühalikkust ja rõõmu!
  2. Ehk oled lihtsalt kristlike traditsioonide austaja, mis väljendub jõulude ajal kirikus käimises ning peale seda jõuluroogade söömises lähedaste seltsis. Jõulud on siis ajaks, kus teha midagi turvaliselt traditsioonilist.
  3. Kas sinu jaoks on oluline oluline talvine pööripäev, kus valgus saab pimeduse üle võitu ning päevad hakkavad jälle kukesammu võrra pikemaks minema?
  4. Kas sind rõõmustavad jõuludega seotud allahindlused ja soodusmüügid? On see hea aeg sisseoste teha ning soetada märksa soodsama hinnaga kaupa?
  5. Ehk oled inimene, kes armastab pidusid ning jõulud on sinu jaoks rõõmus aeg, kus jõulupeod lähevad sujuvalt üle uusaasta pidustusteks ning õige pea saab tervitada Hiina uut aastat.
  6. Kas jõuluaeg tähendab sinu jaoks lihtsalt punasega märgitud vabu päevi kalendris, kus ei pea tööle minema, vaid saab midagi toredat ette võtta. Näiteks reisil oma akusid laadida või sõprade seltsis filme vaadata.

Kus on sinu fookus jõulude ajal?

Kui jõulumölluga ei minda kaasa, vaid hoitakse oma pühadefookus selgena, siis on jõuluaeg igati tore aeg. Tähistatakse seda, mis läheb kokku maailmavaatega ning ollakse koos nende inimestega, kellega on vahva. Tehakse tegevusi, mis pakuvad reaalselt rõõmu.

Kui aga reklaamikampaaniad ja erinevad jõuluüritused on fookuse paigast nihutanud, siis võib kergelt tulla tunne, et millestki olulisest jäädakse ilma või ei jõuta kõike teha, mida peaks seoses pühadega ära tegema. Kui kujundatud jõulumaagiat võetakse reaalsusena, siis peaks kingikott kinkidest punnis olema, suurepärane pere toitudest lookas laua taga istuma ning südamest jõulutähekesi kiirgama. Kui unistuste jõulupühade ja reaalsete jõulude tähistamise vahel on suur tühimik, siis tuntakse pühadest pettumust. Reaalsel elul aga on omad piirid. Hea on tähistada pühi vastavalt oma reaalsele elule.

Inimeste jaoks omavad jõulud väga erinevat tähendust ning selle tähenduse annab iga inimene ise. Oluline on, et see aeg oleks rõõmus ja rahuldust pakkuv.

Viis soovitust, kuidas jõuluajast rõõmu tunda

Planeeri oma aega. Meil kõigil on ööpäevas 24 tundi, ära koorma end teistele rõõmu valmistamise kohustustega üle.

Planeeri rahalisi väljaminekuid vastavalt oma ressurssidele. Sa ei pea mängima finantspäkapikku ning kulutama meeletuid summasid kingitustele.

Keskendu oma inimestele. Mõtle läbi, kes on sinu lähedased, kellega soovid jõuluaega veeta.

Pane oma pühadefookus paika – mida sa tähistad ning mille üle on sul jõulude ajal rõõmu tunda. Kui sa ise ei tunne jõulurõõmu, siis ei ole sul ka võimalik seda teistele jagada.

Ole enda jaoks olemas, pühade tunne algab oma südamest, mitte uhkelt kaunistatud jõulupuust.

Traditsioonid rikastavad elu – kohanda traditsioone oma elustiili järgi, siis muutuvad traditsioonid sinu jaoks kandvaks.

Tekst: Anneli Salk, psühholoog

Foto: Pexels