Hasartmängud on üha enam levinud ja kättesaadavad meelelahutusvormid tänapäeva ühiskonnas. Kuigi paljud inimesed naudivad hasartmänge mõõdukalt ja kontrollitult, tuleb tunnistada, et nendega kaasnevad ka olulised terviseriskid. Selles postituses uurimegi sügavamalt hasartmängudega seotud terviseriske ning põhjendame, miks on oluline neid probleeme teadvustada ja nendega tegeleda.

Hasartmängude populaarsus on jõudsalt kasvanud tänu tehnoloogia arengule ja interneti kättesaadavuse suurenemisele. Praegu saab inimene näiteks https://tonybet.com lehel online-kasiinos mängida erinevaid mänge. See on suurendanud mänguvõimaluste mitmekesisust ja muutnud hasartmängud veelgi ligipääsetavamaks.

Tänu hasartmängude populaarsuse kasvule on oluline teadvustada kaasnevaid terviseriske. Hasartmängud võivad mõjutada nii füüsilist kui ka vaimset tervist ning avaldada negatiivset mõju inimeste sotsiaalsetele suhetele. Hasartmängusõltuvus on reaalne probleem, mis võib viia mitmete terviseprobleemideni, sealhulgas unehäired, stress, ärevus, depressioon ja isegi enesetapumõtted.

Hasartmängusõltuvuse mõiste

Hasartmängusõltuvus on seisund, kus inimene kaotab kontrolli oma hasartmängukäitumise üle ning muutub üha sõltuvamaks ja kompulsiivsemaks hasartmängudest. See erineb oluliselt lihtsalt aeg-ajalt hasartmänge mängimisest, kus inimene suudab oma mänguharjumusi kontrollida ning neid piirata või lõpetada vastavalt vajadusele.

Hasartmängusõltlase jaoks on hasartmängud muutunud peamiseks prioriteediks elus, mis võib viia negatiivsete tagajärgedeni. Sõltuvus tekib sageli järk-järgult, kui inimene kogeb hasartmängudega seotud lõbu, põnevust ja võidurõõmu ning soovib seda kogemust korrata. Selle tulemusena muutuvad hasartmängud üha olulisemaks ning inimene võib hakata kulutama üha rohkem aega ja raha hasartmängudele, ignoreerides teisi eluvaldkondi.

Hasartmängusõltuvus võib põhjustada mitmeid probleeme, sealhulgas rahalisi raskusi, perekondlikke ja sotsiaalseid konflikte, töökaotust, vaimse tervise probleeme ning füüsilisi terviseprobleeme. Sõltlased võivad muutuda ärevaks, rahutuks või ärrituvaks, kui nad ei saa mängida, ja võivad kogeda võõrutussümptomeid, kui nad üritavad mängimist piirata või lõpetada.

Füüsilised terviseriskid

Hasartmängud võivad kaasa tuua uneprobleeme, kuna sõltlased võivad veeta öötundidel pikki aegu mängides, unustades une tähtsuse. Une puudumine või häiritud uni võib omakorda põhjustada väsimust, halvenenud kontsentratsiooni, ärrituvust ja üldist halba enesetunnet.

Halb toitumine on veel üks füüsiline terviseprobleem, mis võib hasartmängudega seostuda. Sõltlased võivad eirata tervislikku toitumist ning eelistada kiirtoitu või mugavustoitu, mis on sageli ebatervislik ja toitainevaene. See võib põhjustada kaaluprobleeme, vitamiinide ja mineraalainete puudust ning üldist nõrgenenud immuunsust.

Hasartmängusõltuvusega kaasnevad sageli ka kehakaalu kõikumised. Mõned inimesed võivad kogeda kehakaalu tõusu, kuna nad eiravad tervislikke toitumisharjumusi ja kulutavad vähem aega füüsilisele aktiivsusele. Teised võivad aga kogeda kehakaalu langust, kuna nad võivad unustada süüa või investeerida rohkem raha hasartmängudesse kui toidule.

Vaimse tervise mõjud

Hasartmängusõltuvusega kaasnevad sageli suurenenud stressi, ärevuse ja depressiooni tasemed. Sõltlased võivad kogeda pidevat muret mängude tulemuste pärast, rahalisi kaotusi ja võlgu ning hirmu avastamise või hukkamõistu ees. Ärevus võib muutuda nii tugevaks, et mõjutab igapäevaseid tegevusi ja suhteid. Depressioon võib ilmneda tunnete nagu lootusetus, kurbus, energia puudumine ja eneseväärtustamise langus kujul.

Mõned võimalikud allikad ja teenused hõlmavad:

● Nõustamine: Otsige professionaalset nõustamist või teraapiat, mis on spetsialiseerunud hasartmängusõltuvusele. Kogenud terapeut saab aidata teil mõista sõltuvuse tagamaid, arendada strateegiaid mängudest loobumiseks ning toetada vaimse tervise taastumist.

● Tugirühmad: Liituge hasartmängusõltlastele mõeldud tugirühmadega, kus saate jagada kogemusi ja saada toetust teistelt, kes on samuti sõltuvusega võidelnud. Need rühmad võivad pakkuda toetavat keskkonda, kus saate jagada muresid, saada nõu ja motivatsiooni taastumiseks.

● Telefoninõustamine: Paljud riigid pakuvad tasuta telefoninõustamisteenuseid hasartmängusõltlastele ja nende lähedastele. Need kriisinõustamise telefoniliinid võimaldavad teil rääkida koolitatud nõustajaga konfidentsiaalselt, saada abi ja suunata vajadusel teiste spetsialistide poole.

● Veebipõhised ressursid: Otsige veebipõhiseid ressursse, mis pakuvad teavet, eneseabiprogramme ja enesehindamist hasartmängusõltuvuse kohta. Paljud organisatsioonid ja mittetulundusühingud.

Sotsiaalsed riskid

Hasartmängusõltuvus võib oluliselt mõjutada sotsiaalseid suhteid ja perekonda. Sõltlased võivad muutuda üha enam keskendunuks hasartmängudele ning hooletuks ja distantseerunuks oma lähedastest. Nad võivad eirata oma perekonna, sõprade ja partnerite vajadusi ning veeta mängudele rohkem aega ja raha, kui nad suudavad endale lubada.

Hasartmängusõltlased võivad kaotada usalduse ja toetuse lähedastelt, kuna nende hasartmängusõltuvus võib põhjustada pettumust, viha ja frustreeritust pereliikmetes ja sõprades. Konfliktid võivad süveneda ning suhted võivad kannatada pidevate valetamiste, rahaliste probleemide ja usalduse kaotuse tõttu.

Hasartmängusõltuvus võib põhjustada tõsist rahalist kahju. Sõltlased võivad kulutada suure osa oma sissetulekust mängudele, pannes ohtu oma pere finantsseisundi ja võime täita igapäevaseid vajadusi. Nad võivad võtta kõrgeid laene, kasutada krediitkaarte või isegi langeda ebaseaduslikesse või ebaeetilistesse finantskäitumisvormidesse, et rahastada oma mängusõltuvust.

Mida teha, kui sinul või lähedasel on selline probleem

Kui tunned, et sul võib olla probleem hasartmängusõltuvusega, on oluline võtta meetmeid ja otsida abi. Siin on mõned sammud, mida saad astuda:

1. Tee enesehindamine: Uuri oma mängukäitumist ausalt ja avameelselt. Kas tunned, et hasartmängud kontrollivad sinu elu? Kas kulutad rohkem aega ja raha hasartmängudele kui kavatsesid? Kas oled kogenud negatiivseid mõjusid oma vaimsele tervisele, suhetele või rahalisele seisule? Kui vastad jaatavalt nendele küsimustele, võib see viidata probleemile.

2. Otsi tuge: Räägi oma muredest usaldusväärsele isikule, näiteks sõbrale, pereliikmele või professionaalile. Sa ei pea sellega üksi hakkama saama. Tugi ja mõistmine võivad olla olulised sammuks taastumise suunas.

3. Otsi professionaalset abi: Konsulteeri vaimse tervise spetsialistiga, nagu psühholoog või nõustaja, kes on spetsialiseerunud hasartmängusõltuvusele. Nad saavad sulle pakkuda individuaalset nõustamist ja vajadusel suunata sind sobivatele raviprogrammidele või tugiteenustele.

4. Liitu tugirühmaga: Osale hasartmängusõltlastele mõeldud tugirühmas, kus saad jagada oma kogemusi, saada toetust ja õppida teiste inimeste kogemustest. Tugirühmad võivad pakkuda sulle emotsionaalset tuge, praktilisi nõuandeid ja motivatsiooni taastumiseks.

 

Tekst ja pilt: Tonybet