See on õnnelik hetk, kui oled lõpuks saanud telefonikõne või e-kirja, et kandideerimine on olnud edukas ja just sina osutusid valituks oma unelmate töökohale.
Sul on nüüd töö, mille saamise pärast oled ränka vaeva näinud ja kuu aja pärast laekub kontole suurem palgasumma. Kuid vahetult enne esimest tööpäeva või peale sissejuhatavat koolitust võivad sul tekkida mõningad kahtlused. Hakkad mõtlema, kas see on tõesti tee uute võimaluste juurde? Küsid endalt, kui kaua sa suudad vastu pidada ning tekkida võivad loobumise mõtted.
Tõepoolest, pole harvad need juhud, kus uue töökohaga kohanemisel tekivad probleemid, eriti kui tegemist on tõelise kannapöördega karjääris. Õnneks leidub asju, mis aitavad uute oludega paremini hakkama saada.
1. Säti korda oma töökoht
See võib tunduda iseenesestmõistetav- kuid sellest on lihtne mööda vaadata. Sa ei pea tingimata kontorit uuest möbleerima, (kuid seegi pole välistatud), vaid tegema lihtsaid samme sisse elamiseks nagu vajalike töövahendite asetamine enda käe järgi, arvuti ja e-posti paroolide seadistamine, uue ametikoha e-posti allkirja salvestamine, läbi mõtlemine, mismoodi sa töökõnedele vastama hakkad jms. Uue töökohaga harjumine võtab natuke aega, kuid vähemalt on sul eelnimetatud tegevuste näol sissejuhatus tehtud.
2. Haara tass kohvi (koos kolleegidega)
Tee endale selgeks, millised on uues ettevõttes hommikukohvi joomise traditsioonid ja kust tassikese kohvi hankida saab – olgu selleks siis käik kööginurka või lähimasse kohvikusse.
Palu ka mõnel kolleegil kaasa tulla, sest see on hea võimalus jutule saada. Nii stressirohke kui ka uus amet võib olla, siis sõbralikult jalule seatud suhted uute töökaaslastega teevad ülemineku palju lihtsamaks. Kuna oled uus töötaja, siis tõenäoliselt oled ka mõne vestluse teemaks, sest töökaaslased hakkavad ükshaaval sinuga kohtuma ja vastastikku muljeid uurima. Nendega koos hommikukohvi joomine või lõunatamine aitab mitte ainult neid paremini tundma õppida, vaid võimaldab ka aimu saada kogu uuest töökeskkonnast.
3. Ärka pigem varem kui hiljem
Varem ärkamine ei tundu võib-olla väga olulise faktorina, aga tuleta meelde neid päevi, mil sa eelmises töökohas ametis olles hommikuti tipptunnil ummikus istusid või viimasel minutil kodunt välja tormates bussist maha jäid? Pigem sea endale uus eesmärk - jõuda 10 minutit varem tööle. Mitte ainult ülemused ei kipu märkama, kes saabub kõige varem, vaid tänu varasele tegutsemisele oled kogu päeva energilisem ja keskendunum. Harvardi 2008. aasta uuring leidis samuti, et varased ärkajad kipuvad olema üldiselt proaktiivsemad - ennetades võimalikke probleeme ja pakkudes võimalusi nende lahendamiseks - omadus, mille üle iga töötaja võib olla uhke.
4. Ole väljakutseteks valmis
Esimestel nädalatel ja kuudel tekivad uues töökohas tavaliselt ikka küsimused, millele kohe vastust ei tea, probleemide lahendamine võtab kauem aega ja tuleb ette mitmesuguseid vigu.
Selle asemel, et mõelda, miks nii juhtus, mõtle hoopis, mis on probleem ja kuidas seda lahendada. Lahendustele keskendumine jätab vähem ruumi negatiivsele mõtlemisele ja aitab pinge all rahulikumaks jääda.
PS! Tegelikult võid iga oma päeva alustada väikese motivatsioonilausega iseenda aadressil: nad palkasid sind ju mõjuval põhjusel, kas pole?
Allikas: brainworldmagazine.com
Foto: Pexels