Smuuti on üha levinum asendus tavalisele tahkele toidule. Kuna smuutisid on nii lihtne ja kiire valmistada, siis sobivad need eriti hästi vahepaladeks kiire elutempo kõrvalt.

Neid on võimalik valmistada lugematul arvul erinevatest komponentidest, seega oma lemmiku leiab igaüks. Praegu teeb smuutimaailmas revolutsiooni Boost Yourselfi meeskond, kes on välja töötanud oma supertoidusegud. Olles ise igapäevaselt smuutidega seotud, räägib nendest lähemalt Teet Torim, Boost Yourselfi tegevjuht ning üks asutajatest.

Kasulikud ja toitvad

Smuuti on üks kõige lihtsamalt ja kiiremini valmivaid eineid, mistõttu on seda oma toidukavasse äärmiselt lihtne lisada. Tegemist on ühe toitvama söögiga, mis sisaldab nii süsivesikuid, mineraalained, vitamiine kui ka kiudained. Smuuti kasulikkus peitubki just selle toiteväärtuses, kuna töödeldud toidust ei saa keha toimimiseks vajalikke vitamiine ja mineraale. Kõrgel temperatuuril kaotavad ka kõige värskemad juurviljad oma kasulikud ained. Seetõttu on smuutid eriti head, kuna nendes säilib kõik vajalik keha jaoks. Tavalise liha ja kartuliga saab samuti kõhu täis, aga jääb siiski puudu toitainetest, mis võib omakorda põhjustada terviseprobleeme.

Järjepidev smuutide joomine aitab hoida energiataseme stabiilsena, tugevdab immuunsüsteemi ning muudab üldiselt enesetunde kergemaks ja paremaks. Lisaks aitab smuutide tarvitamine toime tulla lisakilodega, mis võib paljude inimeste jaoks olla suureks lisaboonuseks.

Smuuti võib olla nii terviklik toidukord kui ka kerge vahepala, olenevalt sellest, mida sinna sisse lisada. Selleks, et smuuti oleks toitvam on soovitatav lisada sellesse valku, mis täidab kõhu mitmeks tunniks.Vahepalana toimib kergem smuuti hästi turgutusena peale trenni või suurema nälja leevendamiseks enne õhtusööki, see aitab omakorda vältida ülesöömist.

Koostisosade valik on lai

Iga smuuti on tervislik, kui see koosneb värskest toorainest, seega tegelikult võib smuutit valmistada täiesti oma maitse järgi. Oluline on, et smuutisse lisatavad koostisosad ei oleks kuidagi keemiliselt töödeldud ega nendesse poleks lisatud suhkruid. Komponentide valik on lai, kuid siiski on teatud soovitused, mis vahekorras võiks erinevaid asju lisada. Tervislik smuuti koosneb ⅓  puuviljast, ⅓ marjadest või rohelisest ning ⅓ vedelikust. Selle lihtsa reegli järgi toimides on tagatud smuutides suhkrute tasakaal.

Väga soovitav on smuutidesse panna rohelisi tooraineid, näiteks spinatit või lehtsalatit, kuna need aitavad kehast mürke välja viia ning sisaldavad rohkelt mineraale. Samuti on väga hea smuutisse lisada avokaadot, pähkleid või seemneid, mis on kasulikud rasvaallikad. Need hoiavad kõhu täis ning lisaks aitavad kaasa vitamiinide omastamisele. Väga universaalne komponent on banaan, mis annab seedimiseks vajalikku kiudainet ning on muidu seedeensüümidele kasulik. Kodused marjad on küll vitamiinirikkad, kuid tegelikult võiks vajalike vitamiinide koguse jaoks appi võtta erinevad supertoidusegusid.

Leidub ka palju koostisosi, mis smuuti sisse teed leida ei tohiks. Nendeks on loomsed piimad, jogurt, poes müüdavad mahlad või muud magustajad. Enamik poes müüdavatest vedelikest sisaldavad rohkelt lisatud suhkruid, mis hävitavad smuuti kasuliku toime. Seetõttu on soovitatav kasutada ainult värskeid või eelnevalt külmutatud toorainet.

Miks lisada supertoidusegusid?

Kuigi värske smuuti on oma olemuselt juba väga kasulik, siis tegelikult paljud ained võivad siiski sealt saamata jääda. Lihtsamalt öeldes on supertoidusegud marjad, seemned ja muud loodussaadused, mis annavad kohati 40 korda rohkem toitaineid, kui peenral kasvavad juurikad. See on tingitud asjaolust, et teatud taimed looduses sisaldavad oma olemuselt juba rohkem vitamiine või mineraalained kui teised. Näiteks jääb meie kohalik C-vitamiini allikas, astelpaju, kõvasti alla maailmas ühele kõige C-vitamiini rohkemale camu-camu marjale. Seetõttu on supertoidusegud head allikad, kust kõiki vajalikke aineid ammutada, olenemata kohalikkest saadustest.

3 lihtsat smuuti retsepti. Valmistamiseks tuleb kõik komponendid blenderis kokku segada.

Teet Torim soovitab - “Ei taha haige olla”
1/3 laimi

1 banaan

1/2 õun

2spl astepalju marju

1 klaas vett

Lisaks on soovitav lisada:

1tl Immunity supertoidusegu

1spl Balance Multivitamiini supertoidusegu

Kõhtu täitev kirsismuuti
1 õun
1 klaas kirsse
1 suurem avokaado
Soovile vastavalt piparmündilehti
1 klaas mandlipiima

Roheline energiaallikas
1 õun
1 peotäis spinatit või lehtsalatit
½ küpset avokaadot
Poole sidruni mahl
1 klaas vett

Tekst: Kaisa Kiriland

Fotod: Pixabay / Boost Yourself