Viinamarjaseemneõli on veinitööstuse kõrvalsaadus, kuna viinamarjade pressimisest jäävad järgi seemned, mis veini tegemiseks vajalikud ei ole. Selleks, et jääke mitte raisku lasta, tehakse viinamarjaseemnetest õli. See sisaldab mitmeid keha jaoks vajalikke aineid ning sobib kasutamiseks nii kosmeetikatootena kui ka köögis toidu valmistamisel.

Viinamarjaseemneõlil on mitmeid eeliseid, kuid siiski sõltub selle kasulikkus õli töötlemise viisist. Kõige kvaliteetsema tulemuse annab külm- või väljapressimise teel saadud õli, mille töötlemisel ei ole kasutatud kuumutamist ega keemilisi lahusteid. Poeriiulil on saadaval mitmeid versioone viinamarjaseemneõlist, kuid kahjuks sisaldavad enamus neist heksaani, mis liigitub õhusaasteaineks ning neurotoksiiniks. Seetõttu on oluline jälgida õli valmistusviisi.

Sisaldab tervisele kasulikke aineid

Viinamarjaseemneõli on rikastatud polüküllastumata rasvhapetega, sisaldades peamiselt oomega-6 rasvhappeid. Nende kasu avaldub eriti siis, kui kaotada oma toidulaualt küllastunud rasvad ning transrasvad. Uuringud on näidanud, et polüküllastumata rasvhapped langetavad kolesterooli taset ning aitavad ära hoida südamehaigusi. On oluline ka välja tuua, et inimesed tarbivad rohkem oomega-6 rasvhappeid ja tunduvalt vähem oomega-3 rasvhappeid, kuigi keha seisukohalt on oluline hoida neid mõlemaid tasakaalus. Samuti võib liigne oomega-6 rasvhapete tarbimine põhjustada põletikku, mis omakorda võib viia krooniliste haiguste tekkeni.

Viinamarjaseemneõli on ka suurepärane E-vitamiini allikas, mis töötab kehas rasva lahustava antioksüdandina, aidates omakorda ära hoida erinevaid vähivorme, kroonilisi haigusi ning südameprobleeme. Samuti tugevdab see immuunsüsteemi. Kuigi E-vitamiin säilib viinamarjaseemneõlis ka kuumutamisel, võiks seda siiski kasutada töötlemata kujul.

Aitab hoida naha säravana

Viinamarjaseemneõli on naha jaoks väga kasulik, juba mõne tilga tarvitamine annab suurepäraseid tulemusi. Paljud inimesed kasutavad viinamarjaseemneõli meigi eemaldamiseks, sest see ei lase nahal kuivada, kuidas samas ei jäta seda ka liiga õliseks. Erinevalt paljudest samalaadsetest toodetest, ei ummista see poore ja toimib hästi niisutajana. Samuti aitab viinamarjaseemneõli akne ravimisel ning võib vähendada armide esinemist.

Õhus levivad vabad radikaalid ning ilmastikutegurid nagu päike ja tuul mõjutavad samuti igapäevaselt meie nahka. Need tegurid aitavad kaasa naha vananemisele ning võivad muuta selle kuivaks. E-vitamiin ning oomega-6 rasvhapped on põhilised komponendid viinamarjaseemneõlis, mis tulevad kasuks naha nooruslikkuse säilimisel. E-vitamiin aitab võidelda õhus levivate vabade radikaalidega, aitades hoida immuunsüsteemi tugevana.

Viinamarjaseemneõli mõju avaneb nii toidu sees kasutamisel kui ka otseselt nahale määrides.

Samuti on naha seisukohast väga olulised oomega-6 ja oomega-3 rasvhapped, aidates eelkõige naha kaitsebarjääri toimivana hoida. Peamine oomega-6 polüküllastumata rasvhape on linoleen hape, mis aitab vähendada põletikku.

Hoiab juuksed tervena

Viinamarjaseemneõli on äärmiselt kasulik ka juustele ja peanahale. See toimib hästi just kõõma puhul, kuna õli aitab lahti saada surnud nahast ja taastab õige niiskustaseme, mis ei lase nahal liialt kuivaks muutuda. Erinevalt teistest õlidest, mis on samuti kasulikud, ei jäta viinamarjaseemneõli peanahka ning juukseid õliseks. See on oma tekstuurilt kerge ning lisab juustele sära ning tugevust.

Viinamarjaseemneõli kasutatakse loodusliku ravimina kiilanemise puhul, selles sisalduval linoleen happel arvatakse olevat juuste kasvu stimuleeriv omadus. Õli sisaldab tugevaid antioksüdante, protsüanidiin oligomeere, mis samuti peaksid kiirendama juuste kasvu. Olenevalt juuste pikkusest ja paksusest tuleb määrida paar supilusikatäit õli juustesse enne šampooniga pesemist.

Sobib kasutamiseks aroomiteraapias

Krooniline stress on üks tuntumaid seisundeid, mis meie tervist pikas perspektiivis kahjustab. Stressiga kaasneb tihtipeale enneaegne vananemine ning juuste kaotus. Samuti tekitab see aknet ning kuiva või põletikulist nahka.

Kuigi viinamarjaseemneõli ise ei ole vahend stressi kaotamiseks, võib selle kasutamine aroomiteraapias anda imelisi tulemusi. Seda tarvitatakse eelkõige massaažide tegemisel, mille pikaajalisel kasutamisel võib olla suur roll stressi ning ärevushäirete vähendamisel.

Allikas: www.medicalnewstoday.com

Fotod: Pexels