Energiajookide tarbimine kasvab pidevalt, eriti on need populaarsust kogunud noorte seas. Viimased uuringud näitavad, et energiajoogid mõjutavad tõsiselt meie südametööd ja vererõhku.

 USA-s on noorte hulgas saanud energiajoogist populaarsuselt teine toidulisand. Sisaldades suures koguses kofeiini, leidub nendes jookides ka guaranat, tauriini ja B-vitamiine ning kõik nad lubavad eelkõige parandada keskendumisvõimet, vähendada väsimust ning parandada füüsilist enesetunnet.

Energiajookide populaarsus on järjest tõusmas, viimaste andmete kohaselt on USA-s, 12-19 aastaste seas, energiajookide tarvitamine kasvanud 0,2%st 1,4%ni. Suurim kasv toimus 20-39 aastaste seas, kus 0,5% pealt toimus tõus kuni 5,5%ni. Nii hiljutised andmed kui ka erinevad uuringud viitavad asjaolule, et koos nende populaarsuse kasvamisega on vaja olla ka teadlikum nende mõjust tervisele.

Südamerütmi muutused

Uuring viidi läbi 34 inimesi hulgas, vanuses 18-34. Peale pikka tööpäeva anti osalejatele kaks pooleliitrist pudelit, mis võisid sisalda energiajooki või platseebot, viimane koosnes ainult veest, laimimahlast ning oli kirsimaitseline. Valede tulemuste välistamiseks ei olnud osalejad ega ka uuringugrupp teadlikud, kes millist jooki tarvitas. Osalejate südamerütmi ning vererõhku mõõdeti iga kolmekümne minuti tagant ning seda nelja tunni vältel.

Südamerütmi mõõdetakse QT-intervallidega, ehk see näitab vahemikku, millal südamekambris toimub kokkutõmme ning uuesti lõdvestus. Inimeste QT-intervallid erinevad, kuid terve inimese südamerütmis on maksimaalne QT-intervall 0,45 sekundit meestel ning 0,46 sekundit naistel. Ehk teisisõnu peab süda 0,45 sekundi jooksul tõmbuma kokku ning uuesti lõdvestuma. Kui see number tõuseb üle lubatud piiri, tähendab see suurenenud ohtu arütmiale, südame rütmihäiretele ning võib põhjustada ka ootamatu südame seiskumise.

Uuringust selgus, et inimestel, kes oli tarvitanud platseebot, muutus QT-intervall kõigest 11,9 millisekundit, kuid energiajoogi tarvitajatel juba tervelt 19,6 millisekundit. Ning veelgi olulisem oli, et need muutused toimusid kogu nelja tunni vältel. Seega mõjutasid energiajoogid inimese südame tööd veel mitu tundi peale algset joogi tarbimist.

Vajadus uurida energiajookide koostisosi

Lisaks südamerütmi muutustele, leidis uurimisgrupp ka muutusi vererõhus. Leiti, et peale energiajookide tarbimist tõusis vererõhk kuni 3,5 mmHg diastoolses vereõhus ning 6,1 mmHg süstoolses vererõhus. Ehk isegi keskmiste näitajatega inimestel võib selline äkiline tõus tuua kaasa liiga kõrge vererõhu. Eriti ohtlik on energiajoogi tarbimine nendele inimestele, kellel on vererõhk tavalisest kõrgem.

Uuringu autorid seletavad, et suurt rolli vererõhu tõusus mängib kofeiin, kuid nad ei olnud kindlad, millises ulatuses. Seetõttu toovad autorid välja, et on oluline edasi uurida ka teiste energiajoogis sisalduvate ainete mõju. Eriti olulist rolli võib mängida tauriini ja kofeiini koos tarbimine.

Professor Shah, kes oli üks uuringu juhtivad arste, tahab inimestele südamele panna, et aina enam näitavad erinevad uuringud energiajookide halba mõju kehale. Eriti hoolega peaksid vähendama nende jookide tarbimist inimesed, kellel on juba praegu südameprobleemid või tavalisest kõrgem vererõhk. Professor toob välja ka olulise faktori, et tänapäeval tarvitatakse koos energiajoogiga tihti alkoholi, mille kahju ulatusest me pole veel teadlikud. Energiajookide ületarbimisel võivad olla rasked tagajärjed ning parimal juhul tuleks need oma tarbimisharjumuste seast kõrvaldada.

Allikas: medicalnewstoday.com

Fotod: Pexels