Inimese keha koosneb umbes 60-70% veest ja ka vere peamine koostisosa on vesi. Seega vajame me vett, et olla terved ja tasakaalus.

Vesi on oluline mitmel põhjusel. See aitab reguleerida kehatemperatuuri, vee abil jõuavad toitained organiteni, vesi transpordib rakkudesse hapnikku ja aitab kehast välja viia mürkaineid. Samuti on vesi naha niisutamise jaoks oluline komponent.

Kui me ei joo piisavalt vett, võib see tekitada mitmeid terviseprobleeme. Kuiv nahk, väsimus, nõrkus, peavalud on vaid mõned näited. Vett võiks päeva jooksul tarbida regulaarselt, mitte alles janu tundes, sest janu tekibki alles siis, kui organism ei ole saanud piisavalt vett.

Veebilehel toitumine.ee on välja toodud, et tervetele inimestele ei ole täpset soovitust päevase vee tarbimise osas, sest vedelikuvajadusel on märkimisväärsed individuaalsed erinevused ja see on tingitud füüsilisest aktiivsusest ja klimaatilisest olukorrast. Vee vajadus sõltub mitmetest füsioloogilistest ja tegevusega seotud asjaoludest. Nagu näiteks töö ja tegevuse iseloomust, tervislikust seisundist, kliimast, suurenenud higistamisest ja soolade tarbimisest. Näiteks kuuma ilmaga, mitmete haiguste (oksendamine, kõhulahtisus jm) puhul ja trenni tehes vajame vett rohkem.

Kasulik on harjutada end tarbima vähemalt 1,5 liitrit vett päevas. Kui sa pole harjunud vett jooma, sea selleks sisse kindel rutiin. Kui oled mõnda aega sellest kinni pidanud, tekib sellest juba harjumus ning sa ei unusta enam vee joomist. Rutiini tekitamiseks on palju erinevaid võimalusi.

Joo hommikul esimese asjana kuni poole liitrine klaas toasooja vett. Maitseks võid sisse lisada sidrunit, laimi, kurki, piparmünti vms. Hommikune veejoomine parandab ka ainevahetust ja aitab toitainetel paremini imenduda.

Tekita endale harjumus juua klaas vett iga kord, kui lähed kööki toimetama, istud arvuti taha või asud vaatama oma lemmikseriaali.

Pane kalendrisse meeldetuletused, et on aeg vett juua. Võid kasutada ka selleks otstarbeks loodud äppe. Näiteks Waterlogged või Water Your Body.

Hoia veeklaas või -pudel töölaual ja ära unusta sealt aeg-ajalt lonksata ning uuesti täita.

Pane arvutiekraanile, külmkapile või kirjutuslauale silt: „Joo piisavalt vett!“

Tekst: Merilin Piirsalu

Foto: Pexels