Halb hingeõhk on äärmiselt ebameeldiv. Paljud haaravad niisuguses olukorras nätsu või mündimaitselise dražee järele, kuna see võimaldab vähemalt hetkeks probleemi varjata.
Kahjuks ei kaota komm ega näts aga halva hingeõhu põhjust, mis võib olla seotud nii tervisehäirete, toiduvalikute kui halbade harjumustega.
Siin on seitse looduslikku võimalust ravida halba hingeõhku õigete toiduvalikute abil.
Joo rohkem vett
Dehüdratsioon on üks halva hingeõhu kõige tavalisematest põhjustest. Vähene joomine põhjustab halbade bakterite pidutsemise suus ja sellest tulenevalt ka ebameeldivat hingeõhku. Tillukesed mikroobid toituvad suhu jäänud toiduosakestest, vabastades halvalõhnalisi jääkprodukte, mis panevad hingeõhu lehkama. Süljel on võimas antibakteriaalne toime – süljes olevad ensüümid võivad rajalt maha võtta nii mõnegi karmi pisiku. Ühtlasi aitavad ensüümid stimuleerida halbu baktereid neutraliseerivate antikehade tootmist. Sülje vähesuses ja suukuivus (kserostoomia) seevastu ainult halvendavad probleemi.
Lisa menüüsse tsinki
Halitoosi ehk halva hingeõhu levinud põhjuseks on tsingi puudus. Tsingil on antimikroobne toime ning see aitab kaasa patogeensete bakterite kahjutuks tegemisele. Kasuta hea imendumisega toidulisandit või söö rohkelt tsinki sisaldavaid toite nagu kõrvitsaseemned, kakao, kaunviljad, mereannid jne. Tsingipuudus on seotud viletsa paranemise, madala immuunsuse ja põletikega. Halitoosi korral on tsingi toidulisandi kasutamine igati õigustatud.
Kasuta igapäevaselt ravim- ja maitsetaimi
Kuna halb hingeõhk võib olla seotud ka toksiliste metallide, pärmseene ülekasvu ja teiste toksiinide kuhjumisega organismis, siis on oluline probleemile seepidiselt läheneda. Üks võimalus on juua nõgeseteed, see puhastab verd, toetab seeläbi maksa- ja neerufunktsioone ja stimuleerib lümfisüsteemi – kõik see aitab halitoosi kõrvaldada.
Nõgese kõrval võib kasutada ka lutserni idusid, peterselli, piparmünti, tilli, apteegitilli, salveid, lagritsajuurt, võilille, punast päevakübarat, metsikut jamsi, mürri, sidrunit ja klorellat (ainurakset vetikat, millel on planeedi kõrgeim klorofülli sisaldus).
Võta piimhappebaktereid
Halva hingeõhu põhjustajaks on sageli ka vilets soolefloora. Kui seedesüsteem on antibiootikumidest, ainevahetusjääkidest ja viletsatest toiduvalikutest tekkinud patogeensete bakteritüvede poolt üleujutatud, võib probleem kergesti väljenduda ka ebameeldiva suulõhnana.
Kui kannatad aeglase seedimise, kõhukinnisuse või soolehaiguste käes, siis on suur tõenäosus ka halva hingeõhu tekkimiseks. Need konditsioonid tekitavad üleliigseid gaase, millest palju väljub ka suu kaudu. Siinkohal võib aidata piimhappebakterite lisamine menüüsse teeseene joogi, kvaliteetse (suhkruta) jogurti, Tiibeti piimaseene keefiri ja hapukapsa näol. Teelusikatäis orgaanilist õunaäädikat koos klaasitäie veega pisut enne sööki aitab seedimist parandada. Uuringute kohaselt aitab piimhappebakter nimega Lactobacillus salivarius otseselt suus olevate halbade bakteritega võidelda ja vähendada või kaotada lenduvaid väävliühendeid, mis halba hingeõhku tekitavad. Seega, probiootikumide ostmisel pöörake tähelepanu, et antud bakter segus olemas oleks.
Kaasa menüüsse rohkem toortoitu
Söö rohkem krõmpsuvaid ja kiudainerikkaid puu- ja juurvilju: porgandeid, sellerit ja õunu, eelistatavalt orgaanilisi. Need aitavad eemaldada kattu, mis võib samuti kaebusi põhjustada, lisades samal ajal kehasse immuunsust parandavaid toitaineid. Lisaks aitab toortoit kaasa rohke bakteritsiidse sülje tekkimisele.
Kurista kurku soolveega ja tee oilpulling’ut ehk loksuta suus õli
Soolveega kuristamine aitab eemaldada baktereid kurgust ja igemetelt. Soolvee tegemiseks on soovitatav kasutada Himaalaja soolakristalle. Igahommikuseks 15-20 minutiliseks õliloksutamise protseduuriks kasuta kindlasti orgaanilist kookosrasva, sel on lisaks antibakteriaalsele mõjule ka seenhaiguste ja viiruste vastane toime. Ära unusta, et õli EI TOHI mingil tingimusel alla neelata.
Kaalu maksadetoksi ja soolepuhastuse tegemist
Tõeliselt halva hingeõhu korral võib kahtlustada kehas kõrgenenud toksilisuse taset. Võiksid kaaluda käärsoole puhastuskuuri (üks paljudest efektiivsetest võimalustest on ka libejalaka tee) tegemist ja seejärel kindlasti ka maksadetoksi kuuri.
NB! Hoiduge tarvitamast antibakteraalset suuvett, kuna sellega võib kaasneda südameinfarkti kõrgem risk. Uuringutes on selgunud, et antibakteriaalne aine kloorheksidiin tapab halbade bakterite kõrval ka head, mille abil toodetakse veresooni lõõgastavaid ühendeid. Muutunud tasakaal toob immuunsuse madaldumise kõrval kaasa veresoonte jäigastumise ja vererõhu tõusu.
Tekst: Liis Orav, integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja. Rohkem Liisi kirjutatud artikeleid leiate http://toitumistarkus.ee
Fotod: Pixabay