Peale liigset alkoholi tarbimist tunnevad inimesed hommikuti tihti rasket peavalu ja iiveldust, mis võib viia isegi oksendamiseni. Need on märgid pohmellist, millest võib igaüks järeldada, et eelmise päeva pidustused ei mõjunud kehale sugugi hästi.

Kuid inimesed ei teadvusta sageli endale, et alkoholi tarbimise tagajärg pole ainult pohmell, vaid see võib kehas esile kutsuda pöördumatuid muudatusi.

 Järgnevalt toome välja viis muutust, mida liigne alkoholi tarbimine kehale teha võib. See võib...

...muuta DNA-d, mis paneb inimest rohkem alkoholi vajama

Kerget ülejoomist iseloomustab rohkem kui nelja joogi tarbimine kahetunnises vahemikus. Liigseks joomiseks loetakse selle sama tunnuse esinemine rohkem kui viiel päeval kuus, mis on piisavalt pikk periood, et muuta inimese geneetilist koostist ehk DNA-d. Hiljutine uuring tuvastas kaks geeni, mis võivad muutuda, üks neist on seotud keha bioloogilise kellaga ning teine keha stressitaluvusega. Lisaks avastati geeniuuringutes, et liigselt alkoholi tarbivatel inimestel on ka suurem kalduvus vajada pidevalt aina rohkem alkoholi.

...suurendada vähki haigestumise riski

USA Riiklik Vähiinstituut viitab mitmetele uuringutele, mis on avastanud, et alkoholi tarbimine suurendab vähki haigestumise riski. Aastal 2012 läbiviidud uuringus avastati, et ligi kuuel protsendil vähki surnute seas leiti seos alkoholi tarbimisega. Liigsel alkoholi tarbimisel see tõenäosus suureneb veelgi, näiteks on nendel inimestel viis korda suurem tõenäosus saada söögitoru vähki ning isegi mõõdukalt joojate seas on kõrge tõenäosus haigestuda kurgu-, rinna- või suuvähki.

...muuta organismide koostist sooletikus

Inimese seedetraktis on triljoneid mikroorganisme, peamiselt häid baktereid, kelle ülesandeks on kehas toidu seedimine ning vitamiinide tootmine. Uuringud on näidanud, et alkoholi tarbimine segab nende heade bakterite funktsioneerimist ning struktuuri. Krooniline alkoholi tarbimine võib tekitada bakterite ülemäärast kasvu organismis, mis viib soolestiku tasakaalust välja. See võib omakorda viia mitmete probleemideni, sealhulgas raske kõhuvalu, puhituse, kõhukinnisuse ja -lahtisuse ning nahahaigusteni.

...mõjutada pikaajalist mälu ning aju tööd

On teada, et liigne alkoholi tarbimine võib järgmisel päeval kaasa tuua täielikku mälukaotust ja eelmise päeva sündmuste hägusust, kus inimene ei suuda täpselt meenutada tegevuste järjekorda. Kuid tegelikult võib see mõjutada ka pikaajaliselt mälu ning aju tööd. Inimestel, kes pika perioodi jooksul joovad palju, võib esineda kognitiivsed probleeme, mis ei pruugi enam taastuda isegi pikalt kaine olles. Samuti hävitab alkohol ajukudesid, mis suurendab insuldi tekkimise riski.

...põhjustada hormonaalseid häireid

Liigne joomine võib kahjustada inimese hormonaalsüsteemi. Hormoone tootvad näärmed on seotud paljude keha jaoks oluliste funktsioonidega, sealhulgas kehalise arengu, ainevahetuse ning tujuga. Viimased uuringud on näidanud, et liigne joomine võib häirida hormoonide, närvide ning immuunsüsteemi koostööd, mille tagajärg kehale võib olla äärmiselt tõsine. Esineda võivad stressihäired, keha kasvudefektid, immuunsüsteemi häired ning keha taastavate protsesside puudujäägid.

Allikas: everydayhealth.com

Fotod: Pexels