Eestis on sadu lapsi ja nende peresid, kelle päevad mööduvad raske haiguse tõttu kurvalt haiglaseinte vahel. Heategevusfond Minu Unistuste Päev aitab täide viia nende laste unistusi ning veeta üks tõeliselt tore päev. Millised on laste unistused ja kuidas neid vabatahtlike abil ellu viiakse, räägib fondi tegevjuhtKristiina Gabor-Mägi

Kuidas ühe unistuste päeva elluviimine välja näeb?

Personaalse unistuste päeva tegevused ja selle organiseerimiseks kuluv aeg sõltub lapse unistustest ja tema tervislikust seisundist. Esimese sammuna võtab meeskond ühendust lapse perega ning lepitakse kokku kohtumine. Selleks, et pere saaks üldse unistuste päeva projektis osaleda, annab ta fondile kirjaliku nõusoleku. Kohtumise mõte on saada perega tuttavaks ning selgitada välja lapse unistused, soovid - kõik, mis talle rõõmu pakub. See on nagu lõbus detektiivitöö. Vabatahtlike kõige suurem väljakutse on püüda tabada märksõnu, millest rääkides lapse silmad tõeliselt särama löövad, sest nende alusel hakatakse unistuste päeva kokku panema. Tavaliselt ehitatakse unistuste päev üles ühele-kahele lapse kõige suuremale unistusele ja nende vahele põimitakse teisi toredaid, sageli üllatuseks jäetavaid tegevusi.

Steni unistuste päev Foto: Aire Kurgpõld

Protsessi üks mahukamaid osi on suhtlus toetajate ja koostööpartneritega ning päeva detailideni läbimõtlemine. Unistuste päev on kõigest jäämäe tipp, sellele eelnev töö on sageli mahukas ja mõnikord ka üpris väljakutseterohke, sest asju, millega tuleb arvestada, võib olla väga palju. Pärast sündmust koostavad vabatahtlikud sündmuse raporti, mille alusel kogume fondi jaoks olulist statistikat, kontakte, tagasisidet ja koostame fondi sotsiaalmeediakanalitesse unistuste päeva postitused. Ühe personaalse unistuste päeva korraldamine võtab aega keskmiselt 2-3 kuud.

Adriana unistuste päev Foto: Julika Maiste

Millest need lapsed unistavad, kelle unistusi teil on olnud võimalik täita?

Laste unistused on väga erinevad ja nende elluviimine on vabatahtlike jaoks suur vastutus, aga ka auasi. Usaldavad ju lapsed oma kõige suuremad salasoovid just meie kätesse. On teatud unistused, mis ikka ja jälle korduvad. Näiteks lendamine, kiired ja ilusad autod, kohtumine oma iidoliga, tegevused loomadega ja elamused spaas. Vaatamata sellele on iga lapse unistuste päev siiski eriline ja omanäoline. Mõni laps teab väga täpselt, mida ta oma unistuste päeval teha soovib, aga on ka neid, kelle jaoks unistamine on esmakordne kogemus. Meie programmis osalevad lapsed üle Eesti. Mõne maakohas elava lapse jaoks on juba väga suur elamus see, kui ta saab pealinna kinno minna, restoranis pitsat süüa ja hotellis ööbida. Rääkimata sellest, kui teda võtab unistuste päeva hommikul koduukse eest peale uhke limusiin või vinge Porsche.

Sandra Lee unistuste päev ponidega Foto: Jelena Kull

Millised on olnud laste peamised emotsioonid peale päeva, mil olete aidanud nende unistusi ellu viia?

Ülevad! Mõnikord on lastel ja ka vanematel raske unistuste päeval kogetud emotsioone sõnadesse panna. Toimunu jõuab alles hiljem kohale. Kodus kõiki eredaid hetki meenutades kogevad nad unistuste päeva justkui uuesti ja uuesti läbi. On lapsi, kelle enesehinnang tõuseb, nad hakkavad ennast rohkem väärtustama. Unistuste päev annab lapsele ja tema lähedastele võimsa positiivse laengu, mille mõju võib kesta aastaid.

Kõiki meie unistuste päeva lugusid on võimalik lugeda siit.

Kuidas iga inimene saaks aidata ja teie tegevust toetada?

Lihtsaim viis toetamiseks on rahaline annetus. Tee oma heategu ja aita unistustel täituda!

Saaja: SA Heategevusfond Minu Unistuste Päev

EE082200221059721449 (Swedbank)

EE101010220197114226 (SEB)

EE767700771001366205 (LHV)

EE931700017003582453 (Luminor)

Või helista annetustelefonidel
900 0505 - kingid 5 eurot
900 0510 - kingid 10 eurot
900 0525 - kingid 25 eurot

Unistuste sündmusi on võimalik toetada ka erinevate toodete ja teenustega või panustada oma aega vabatahtlikuna. Vaata lähemalt Minu Unistuste Päev või otsi meid üles Facebookis või kirjuta meile: info@minuunistustepaev.ee

Tekst: Merilin Piirsalu

Avafotol: Laura unistuste päev Karl-Erik Taukariga Foto: Fotopisik OÜ