Inimene on loodud liikuma. Paraku ei anna tänapäevane elukorraldus selleks loomulikus vormis palju võimalusi. Punktist A punkti B liigutakse juba lapseeast enamasti autoga ja üha vähem on füüsilist aktiivsust võimaldavaid töökohti. Rahvusvaheliselt sertifitseeritud (KRI) kundalini jooga õpetaja Kalli Suga (Nishan Priya Kaur) annab nõu, kuidas igaüks ise saaks seda olukorda muuta.

Üks kõige enam sundasendeid ja lihaspingeid põhjustav töö on „mugav“ kontoritöö. Istumist on nimetatud ka uueks suitsetamiseks, mis tähendab, et olukorra tõsisust on teadvustatud. Paraku ei ole selle muutmiseks veel väga palju süsteemselt ette võetud, kuid igaüks saab enese tervise jaoks palju teha ka ilma kampaaniateta.

Joogalikust seisukohast seostatakse vananemist selja painduvuse halvenemisega. Üheks põhjuseks, miks meil esineb nii palju seljavaevusi on kahtlemata istuv ja vähest füüsilist aktiivsust soosiv eluviis. Lisaks sundasenditele põhjustab stressirikas töö sageli rohkelt meeleolu ja emotsioonidega seonduvaid tasakaalutusi. Üha suurenev infoküllus ja nn multitaskingelustiil ilma puhkust ja teadlikku lõdvestust võimaldamata, ei ole pikemas perspektiivis edasiviiv ega jätkusuutlik ning võib varem või hiljem viia läbipõlemiseni. Pidu sõpradega, jõusaal, jalutuskäik looduses, käsitöö või muu mõtteid mujale viiv tegevus võib anda teatud efekti, kuid maailmas koguvad üha suuremat populaarsust erinevad meelerahu ja sisemist tasakaalu toetavad tehnikad. Siinkohal saangi tuua välja joogapraktika positiivse mõju, kuna inimest käsitletakse selles terviklikuna nii füüsilisel kui mentaalsel tasandil.

Sageli kurdetakse, et mediteerimine on raske ja mõtted saalivad kontrollimatult ning kindlasti ongi siin oma tõetera sees. Aktiivsete ja arengule suunatud inimestena on ka meie aju pidevalt aktiivses loomises ja n-ö sunniviisiline meele rahustamine ei ole sugugi enamikele inimestele kiiresti omandatav oskus. Kundalini jooga lähenemine on siinkohal väga sobiv ka kõigile neile, kes ei ole kunagi varem meditatsiooniga kokku puutunud. Esmalt valmistatakse keha füüsilisi harjutusi tehes ette lõdvestuseks ja seejärel asutakse meditatsiooni juurde.

Iseseisvaks praktiseerimiseks ja kontoritöös pausi tegemiseks sobivad kõik ühes varasemas artiklis juhendatud harjutused. Siinkohal jagan aga mõned soovitused, mida istuva eluviisi puhul on mugav ka keset tööpäeva praktiseerida.

Kontoris on hea teha erinevaid hingamistehnikaid (pranayamad), mis toetavad kiiresti ja tõhusalt. Vastavalt vajadusel on võimalik läbi hingamistehnikate aktiviseerida energiat ja äratada keha, suurendada keskendumisvõimet või rahustada ja tasakaalustada meeli.

Elunärvi venitus

Kiirelt energiat aktiviseeriv harjutus, mis võimaldab vabastada pingeid ja arendab paindlikkust.

Algasendiks istu maha, jalad ette sirutatud. Sisse hingates too sirged käed üles pea kohale, välja hingates liigu sirge selja ja kaelaga ette alla. Aseta käed jalgadele, võimalusel hoiavad nimetissõrm ja keskmine sõrm suurest varbast kinni. Võid asetada käed ka pahkluudele või säärtele. Alusta rütmilist liikumist, sisse hingates liigu alaseljast üles, välja hingates alla, kael ja pea on hoitud ühes asendis.

Kui põrandal ei ole võimalust istuda, siruta jalad stabiilses asendis püsival toolil istudes ette ning järgi eeltoodud liikumise ja hingamise juhiseid.

Ülaseljavenitused

Üks lihtne, kuid kiire ja efektiivne viis ülaselja pingete lõdvestamiseks on käte pea kohale üles sirutamine. Oluline on, et tunnetaksid seljas venitust ja viiksid oma käed nii sirgena üles, et need puudutaksid su kõrvu. See harjutus venitab ka selgroogu pikemaks, vabastades pingeid kogu seljas. Jälgi, et lõug oleks pisut kaela suunas hoitud ja pea ei liiguks kuklasse. Toeta venitust sügava ja rahuliku hingamisega. Jätka harjutusega 1-3 minutit või kuni tunned, et pinged ülaseljas vabanevad.

Õlatõsted

Ülaselg, kaela- ja õlavööde ning abaluude piirkond on sageli just sundasendites töötavatel inimestel pinges, mistõttu on äärmiselt oluline teha regulaarseid harjutusi, mis võimaldavad pingeid vabastada.

Algasendiks istu võimalusel lihtsas joogaasendis või põlvedel kandadel. Samuti võid istuda toolil, jalad sirgena, jalatallad vastu maad suunatud. Käed asetsevad lõdvestunult põlvedel (toolil istudes reitel).

Sisse hingates tõsta mõlemad õlad nii kõrgele kui võimalik ja välja hingates lase õlgadel vabalt langeda. Võid hingata ka vahelduva liikumisega, sisse hingates too üles vasak õlg, välja hingates lase sel langeda ja samaaegselt tõsta üles parem õlg. Jätka vahelduvat liikumist koos hingamisega. Harjutus tasakaalustab muuhulgas ajupoolkerade tööd ja vabastab närvisüsteemi pingeid.

Peapöörded

Harjutus, mida võib kasutada iseseisva harjutusena, kuid see sobib ka kaelaringide alternatiiviks neile, kelle kael on väga pinges ja liikumine kaelapiirkonnas tundub ebamugav. Algasendiks on mugav istumisasend nii, et õlad on pisut alla- ja tahapoole suunatud ning käed lõdvestunult põlvedel või süles. Sisse hingates keera pea vasakule ja välja hingates paremale. Jätka 1-3 minutit.

Lõdvestus

Teadlik lõdvestumine võib olla väga suur väljakutse, kuid selle olulisust ei ole võimalik üle hinnata. Sageli on inimeste alateadvus üle koormatud erinevatest emotsioonidest, mälestusest ja projektsioonidest, millele ei ole enamasti käesoleva hetkega seost. Olles igapäevastes tegevustes, mõjutavad meid sisedialoogid, mis põhjustavad mõistetamatut ja kohatut käitumist, olles mõjutatud allasurutud hirmust, vihast ja teistest läbitöötamata emotsioonidest. Kõik see võib olla aluseks arusaamatule ärevusele, ebakindlusele või enesehävituslikele mustritele. Kundalini joogas on teadlikult lõdvestumisel väga oluline tähendus ning see on joogaharjutuste, hingamise ning rütmilise liikumise ühendamise siduv tehnika. Lõdvestumine võimaldab kehal ja närvisüsteemil uueneda, vabastab nii füüsilisi kui emotsionaalseid pingeid ja piiranguid, jagab laiali energiat, mis on läbi füüsiliste harjutuste aktiviseeritud, õpetab toimetulekut stressiga ning toetab meile loomuomast individuaalset energiavoogu. Lõdvestust toetab sügav hingamine, võimalusel jätka 6-11 minutit.

Hingamismeditatsioonid

Kundalini joogas kasutatakse mitmekülgselt erinevaid hingamistehnikaid, mis võimaldavad toetada sisemist tasakaalu, annavad lisaenergiat, rahustavad meeli, parandavad keskendumisvõimet, vähendavad ärevust ja meeloluhäireid. Oluline on leida tehnikad, mis konkreetset inimest kõige paremini toetavad ja selleks sobib suurepäraselt käia mõnel korral individuaaltunnis, et õpetaja saaks personaalselt juhendada ja suunata tehnikateni, mis hetkes kõige enam toetavad.

Artikli autor Kalli Suga (Nishan Priya Kaur) on rahvusvaheliselt sertifitseeritud (KRI) kundalini jooga õpetaja, kes jätkab õpinguid 2.taseme õppes. Juhendab erinevas vanuses inimeste grupi- ja individuaaltunde, viib läbi lapsevanemate koolitusi, gongimedtatsioone ja kundalini joogat  tutvustavaid töötubasid. Eesti Kundalini Jooga Õpetajate Ühingu juhatuse liige, IKYTA liikmelisusega. Laste Joogaruum Hingelind ja KalliKodu asutaja. Kontakt: info@kallikodu.ee

Fotod: Pexels