Infarkt on eluohtlik seisund, mis on põhjustatud südame verevarustuse häiretest. Spetsiifilistele sümptomitele tähelepanu pööramine võib aidata inimesel varem arsti poole pöörduda ning see võib päästa elu.

Naistel on väiksem tõenäoses esimest infarkti üle elada kui meestel. Põhjuseks võib olla see, et meeste ja naiste puhul on infarkti sümptomid erinevad. Naistel on tõenäolisem nn vaikne südameatakk ning neil võib esineda pigem ebatavalisi sümptomeid. Naiste puhul on riskifaktoriteks ka mõned haigused, mida meestel ei esine, näiteks polütsüstiline munasarjade sündroom.

Paljud eeldavad, et infarkt saabub tingimata äkki, kuid uuringud näitavad, et juba mitu nädalat enne esineb naistel sellele viitavaid sümptomeid. 2003. aastal avaldati uuring, mis põhines 515 südameinfarkti läbi elanud naise kogemusel ning näitas, et 80 protsendil esines vähemalt neli nädalat enne südameinfarkti vähemalt üks sümptom.

Sümptomid võivad olla püsivad või ilmneda kohati. Naistel, kel esineb mõni neist, on oluline viivitamatult abi otsida, kuna südameatakk võib lõppeda surmaga, sõltumata sellest, kas sümptomid on kerged või rasked. Alljärgnevalt toome välja kaheksa võimalikku infarkti sümptomit.

Valu rinnus

Infarkti kõige tavalisem sümptom nii meestel kui naistel on valu või ebamugavustunne rinnus, mis võib väljenduda ka surve või pitsitusena. Samas võivad naised kogeda südameinfarkti, ilma et selline ebamugavustunne tekiks. Ligikaudu 29,7 protsenti 2003. aasta uuringus osalenud naistest koges nädala jooksul enne haigushoogu ebamugavustunnet rinnus. Samuti oli 57 protsendil südameinfarkti ajal valu rinnus.

Äärmine või ebatavaline väsimus

Infarktile eelnenud nädalatel kogetakse sageli ebatavalist väsimust. Väsimus valdab inimest ka vahetult enne infarkti. Isegi lihtsad igapäevased tegevused, mis ei vaja palju pingutust, võivad sel ajal põhjustada kurnatust.

Nõrkus

Nõrkus või värisemine on naistel südameinfarkti sagedane äge sümptom. Sellega võivad kaasneda ärevus, pearinglus, minestamine ja peapööritus.

Õhupuudus

Hingeldamine või raskelt hingamine olukorras, kus pole tegu pingutusega, eriti kui sellega kaasneb väsimus või valu rinnus, võivad viidata südameprobleemidele.

Higistamine

Liigne higistamine ilma konkreetse põhjuseta on naistel samuti üks tavaline infarkti sümptom. Probleemidele võib viidata ka ebamäärane külmatunne.

Valu ülakehas

Selline valu on tavaliselt mittespetsiifiline ja seda ei saa sageli seostada kindla lihase või liigesega. Valu võib tunda anda kaela, lõua, ülaselja või õlgade piirkonnas, alata ühest punktist ja levida järk-järgult teistesse. Samas võib see tekkida äkki. Mõni naine võib pikali olles tunda õhupuudust, mis püsti olles leeveneb.

Unehäired

Enne südameinfarkti võivad tekkida raskused uinumisel ja uni võib olla katkendlik. Umbes pooled 2003. aasta uuringus osalenud naistest teatasid, et neil esines infarktieelsetel nädalatel uneprobleeme.

Kõhu probleemid

Mõni naine võib enne südameinfarkti tunda kõhus valu või survet. Samuti võivad esineda seedehäired, iiveldus ja oksendamine.

Millal pöörduda arsti poole?

Kõik üle 40-aastases naised võiksid oma tervist regulaarselt arsti juures kontrollida. See aitab riskitegureid varakult tuvastada ning ravida.

Viivitamatult peaks arsti poole pöörduma need, kel esineb ebatavaline väsimus, õhupuudus ja valu ülakehas.

Allikas: medicalnewstoday.com

Foto: Pixabay