Kui tunned, et vaimse tervisega seotud sümptomid hakkavad elu häirima, on mõistlik pöörduda asjatundja konsultatsioonile.

Muutused unerütmis, toitumises, suhetes, toimetulekus tööl või koolis võivad toimuda küll aegamööda, kuid need on siiski tunnused, mida on kergem märgata kui näiteks rõõmu tundmise vähenemist. Kuulda tasub võtta ka lähedaste inimeste mõtteid ja tähelepanekuid. Kui esineb näiteks üks-kaks depressiooni sümptomit mõne päeva või nädala jooksul, ei ole muretsemiseks põhjust – kui neid leidub juba enam ning kuu jooksul, oleks põhjust abi otsida. Abi tasub viivitamata otsida sel juhul, kui pähe tükivad enesetapumõtted või isegi plaanid!

Viis sammu paranemise teel:

Esimene samm

Otsustan, et minu psüühiline seisund on muutunud ja see häirib.

Teine samm

Panen aja kinni sobiva spetsialisti juurde.

Perearst saab kirjutada ravimeid ning teha uuringuid võimalike kehaliste haiguste osas, mis samuti vaimse tervise häirele sarnaseid sümptome võivad põhjustada. Kiire tegutsemise võimalus! Sobilik kasutada eriti juhul, kui on perearstiga hea kontakt. Perearst saab ka teraapiafondi kaudu suunata psühhoteraapiasse.

Kriisiabi või valvepsühhiaater on esmane abi mõne tunni jooksul, vajadusel saab seda kaudu ka kiiresti haiglaravile. Meeles tuleb pidada asjaolu, et reeglina ei piisa ühest kiirvisiidist. Erakorraline psühhiaatriline abi on tasuta. Erakorraline abi on 24 h kättesaadav suuremates linnades.

Psühhiaatri vastuvõtule polikliinikus saab aja kinni panna helistades polikliiniku registratuuri, saatekirja vaja ei ole. Psühhiaater saab hinnata seisundit, anda sobilikke soovitusi raviks, määrata retseptiravimeid, suunata psühhoteraapiasse. Arvestada tuleb asjaoluga, et vastuvõtule pääsemine võib võtta aega, kuna ravijärjekorrad on kõigil eriarstidel.

Kliinilise psühholoogi vastuvõtule polikliinikus on vaja saatekirja psühhiaatrilt. Kliiniline psühholoog saab seisundit hinnata, anda soovitusi raviks, soovitada vajadusel psühhiaatri konsultatsioone, kuid ravimeid ei kirjuta. Haigekassa kindlustuse olemasolul tuleb üle 18-aastastel maksta visiiditasu 5 eurot.

Eravastuvõtt psühhiaatri või kliinilise psühholoogi juures on samade ravivõimalustega, mis polikliinikutes, kuid vastuvõtud on tasulised, saatekirja vaja ei ole. Vahel on eravastuvõtus ja- kliinikutel ka lepingud Haigekassa või kohaliku omavalitsusega, mis tähendab, et vaid osa ravikuludest tuleb endal tasuda. Eravastuvõtus võib olla ka võimalus saada Töötukassa või Ohvriabi suunamisel, seda tasub vastavast asutusest uurida. Ravijärjekorrad on eravastuvõttudes reeglina lühemad kui polikliinikutes.

Kui enesetunne on nii halb, et ei suuda ise spetsialisti otsida, siistasub seda lasta teha mõnel lähedasel, leida abi otsimisel tuge Peaasi.ee lehelt või helistada kriisiabi telefonile.Samuti võib sellisel juhul, ning eriti kui enesetapumõtted peale tükivad, kutsuda endale kiirabi – helistada numbril 112.

NB! Kui esmakontakt spetsialistiga miskipärast ei suju, siis tähendab see seda, et tuleb leida mõni teine asjatundja, kes sobib. Nii nagu ükskõik millised inimeste vahelised kokkupuuted ja suhted  – kõik lihtsalt ei sobi omavahel kokku.

Kolmas samm

Seni, kuni ootan vastuvõtule pääsemist, loen vaimse tervise kohta ning kasutan vähemalt mõnda soovitust enda aitamiseks. Uurin, kuidas parandada oma und, toituda tervislikult ja regulaarselt, liikuda piisavalt ning olen ühenduses teiste inimestega.

Neljas samm

Lähen kokkulepitud vastuvõtule. Kui üksi on raske minna, võtan kaasa mõne lähedase.

Viies samm

Ütlen endale „aitäh” – esimesed neli sammu paranemise teel on juba tehtud!

Allikas: peaasi.ee

Portaalist peaasi.ee leiad hulgaliselt informatsiooni ja nõuandeid vaimse tervise kohta. Samas portaalis saad kasutada tasuta e-nõustamise võimalust.