Kui enda ümber ringi vaadata, siis oleme tõeliselt sõltuvad erinevatest nutiseadmetest. Elu muutub aina mugavamaks ning tehnoloogilisemaks, mis tõttu kaome tihti kogu nutimajandusse pikaks ajaks ära.

Küll aga peaksime pisut jälgima, et me ei leiaks end päev läbi ekraanidele naelutatuna. Seda mitmel põhjusel. Allpool on mõned lihtsad tähelepanekud, et sellist olukorda vältida.

Miks on oluline teha „digipause“?

Alustuseks võtame füüsilise tervise. Ekraanidesse naelutatuna leiame end tihti väga halvast asendist - küürus selg, kongus kael, näpud pooleldi krampis. See kõik hakkab pikemas perspektiivis väga tugevalt meie lülisambale mõjuma, kuna ekraani taga kallutame enda pead sellise kraadi alla, kus lülisambale mõjuv raskus on kõvasti suurem. Tekkida võivad seljavalud, ebamugavustunne ning rühiprobleemid. Samuti on tõestatud, et vaadates erinevaid ekraane, pilgutame silmi kordades vähem. See toob endaga kaasa silmade kuivuse, valulikkuse ning tihtipeale silmanägemise halvenemise.

Lisaks füüsilisele tervisele tuleb hoolitseda enda vaimse tervise eest. Ei tohiks kaotada end nutimaailma võludesse või ahvatlustesse. Loomulikult on tänapäeva inimestel enamik tööst tehtav just arvuti taga. See aga ei tähenda, et aeg-ajalt ei võiks teha kerget pausi. Tihti tõstame enda stressitaseme meeletult kõrgele kogu tööga, mis vajab tegemist. Viimaste uudiste, trendide ja sotsiaalsete tegevustega, mis vajavad jälgimist. Vahel on vaja astuda samm eemale - minna õue, võtta sõõm värsket õhku ning teha üks jalutuskäik.

Kuidas teha “digipause”?

Kindlasti oleneb see inimesest, sinu nutiseadmete kasutusmahust ja paljudest muudest faktoritest. Individuaalsus on üks asi, mis tuleb mängu pea igal pool, kuid võta suuremaid ja väiksemaid nutipause. Kui tunned, et pea on paks, valutab või uimane, siis astu eemale. Kui oled kontoris, siis tõuse iga tunni tagant püsti. Mine jaluta pisut, haara klaas vett ja vaata veidi aega aknast välja. Ei ühtegi ekraani, vaid vaata lihtsalt välja ning puhka oma silmi.

Aeg-ajalt on võimaluse korral mõnus teha pikemaid nutipause. Luba endale nädalavahetus, kus veedad oma aja pere, sõpradega. Hoia end ekraanide läheduses minimaalselt. Haara kätte raamat, lase mõtetel puhata ning naudi seda väikest restarti.

Tekst: IntensivePT

Foto: Pixabay