Füüsilist vormi on võimalik parandada kahel moel – tervislikult ja ebatervislikult. Teisel juhul meie treenitus ja tulemused paranevad, kuid üsna pea saabub karm tõde – ületreening, millega kaasneb füüsiline ja vaimne läbipõlemine. Järgnevalt tahan sulle tõestada, miks aeganõudvam teekond on mõistlikum.

Treeneritöö sisaldab lisaks treeningute läbiviimisele ja kavandamisele ka analüüsi – esmast ja treeningtsükli järgset. Treenerite juurde tullakse tihti üsna utoopiliste eesmärkidega. Toon mõne näite: “soovin pooleteist kuuga 10 kg alla võtta”, “tahan kahe kuu pärast läbida poolpika triatloni”.

Tihti imestame, kui näeme mõnd avaliku elu tegelast tegemas midagi võimatuna näivat. Temast saab meie sangar. Meil tekib tahtmine kogeda samu tundeid ja emotsioone, mis ajendab meid võtma ette ebaratsionaalseid eesmärke. Jah, elu näitab, et pöörasena tunduvaid unistusi realiseeritakse, kuid seda tihti tervise hinnaga. Lihtsamal juhul inimene tüdineb sportimisest, raskemal juhul lõpetatakse tõsisema vigastuse või südame rütmihäiretega.

Tervislikuks kaalulanguseks peetakse 2 kg kuus. See tähendab kõigest pool kilo nädalas. Kuna meie kehakaal on päeva jooksul kõikuv, kaalutakse iga päev samal kellaajal ning fikseeritakse nädala keskmine kehakaal. Seejärel hinnatakse, kas inimene liigub seatud eesmärgi suunas. Kui sinu unistus on kaotada näiteks 10 kg, siis tervislikul teel on mõistlik eesmärk saavutada 5 kuuga.

Artikli autor: Kaspar Nisu

Millal toimuvad Eesti suurimad rahvaspordiüritused? Siis, kui meediakanalid hakkavad avaldama artikleid “kuidas ühe kuuga (pool)maratonivormi saada”. Tavaliselt saame selliseid artikleid tarbida augusti lõpus ja septembri alguses, vahetult enne suuri rahvaspordiüritusi. Järgmine kord, kui sellist artiklit loed ja kavatsed otse diivanilt võistlustulle lennata, jäta see parem tegemata.

Maraton on kestvusala, mis eeldab esmalt baasvastupidavuse arendamist. Minimaalne tsükkel baasvastupidavuse arendamiseks on 12 nädalat. Alles seejärel on sinu süda ja lihaskond valmis taluma intensiivsemaid koormuseid.

Inimestena oleme kärsitud ja armastame kiireid tulemusi. Siinkohal toon ühe näite. Inimene peab jõudma kahe tunni pärast soovitud sihtpunkti. Valida on kahe tee vahel. Üks tee on käänuline ja pikk, kuid viib kindlasti kohale. Teine tee on kiirtee, aga pärast tunniajast sõitu lõpetab tee kuristik. Kumma tee valid sina?

Treenerid on õppinud oma ala asjatundjad ning suudavad enamasti klientide eesmärke ja nende realiseerimise tõenäosust adekvaatselt hinnata. Kui sul on eesmärk või unistus, aruta seda treeneriga ja usalda teda. Ära karda teha oma eesmärkides muudatusi ning ära muretse, kui unistuseks kuluv aeg tundub pikk. Võta sporditegemiseks aega ja naudi liigutamist ja sellega kaasnevat head tunnet. Nii saavutad eesmärgid palju suurema tõenäosusega!

Tekst: personaaltreener Kaspar Nisu, www.kasparnisu.ee

Fotod: Siim Kinnas / iStockphotos