Kui palju on inimestel juuksekarvu? Millest see hulk sõltub? Miks juuksed välja langevad? Allolevas loos vastab nendele küsimustele trihholoog Gerthy Salasoo.

On kindlaks tehtud, et juuste arv peas on 60 000-150 000 vahel. Kuid viimased uuringud tõestavad, et meil on rohkemgi juukseid kui enne arvati ehk umbes 250 000 juuksekarva.

Muuhulgas määravad juuksekoguse  ära ka rassist tingitud erinevused ning juuksevärv. Näiteks blondiinidel on kõige peenem juus, aga ka kõige rohkem juukseid - nendel mõõdetakse juuksekarva paksuseks 0,04-0,06 mm, punapeadel 0,1 mm ja brünettidel 0,06-0,08 mm.

Juuksekarvad ei kasva pidevalt nagu küüned. Iga juuksekarv läbib inimese elu jooksul oma arengus korduvalt kindlad faasid. Need on juuksekasvu aktiivne faas, vahefaas ja puhkefaas. Juuksed vahetuvad 10 kuni 30 korda.

Kõik inimesed kaotavad päevas väikese protsendi juustest, juuste välja langemise hulk sõltub faasist, milles need parasjagu asuvad. Umbes 90-95% juukseid on kasvufaasis, mitte rohkem kui 15% on puhkefaasis. Mida pikem on kasvufaas, seda vähem juukseid välja langeb. Naistel on juuste kasvufaas pikem: 4-6 aastat, meestel 2-3 aastat. Mida vanem inimene, seda lühemaks kasvufaas muutub.

Kust tuleb aga keskmine arv 100, mida pakutakse päevas ära tulnud juuste arvuks? Nimelt näitab see arv nii mehe kui naise päevas välja langenud juuste protsendi kokkuliitmisel saadud keskmist arvu. Meestel on päevane juustekao protsent naistest suurem.

Juuksekasvu faasid

Anageen – juuksekasvu aktiivne faas, 3-6 (10) aastat.
Katageen – vahefaas,1-2 nädalat.
Telogeen – puhkefaas, kestab 2-4 kuud.
Eksogeen – karva eemaldumise faas, 4-6 nädalat (tekib uue anageeni ehk kasvufaasi algus), kasvav karv lükkab vana karva välja.

Mis võivad olla juuste välja langemise põhjused?

Kui juukseid tuleb juba rohkem ära kui lubatud 15%, siis võib rääkida juuste väljalangemisest. Inimene märkab suuremat juustekadu enamasti kõige sagedamini pead pestes ja kammides. Juuste väljalangemine toimub sel juhul üle terve pea. Juuste väljalangemise põhjused on ka füsioloogilised, sest juuste väljalangemine on üks osa nende elutsüklist. Vaatleme nüüd põhjuseid lähemalt:

Aastaajaline ehk hooajaline. Kevad ja sügis

Suvel läheb enamik juustest puhkefaasi, kuna valge aeg pikeneb. Kui päev muutub sügisel jälle lühemaks, siis hakkame nägema nende juuste väljalangemist.

Sünnitus

Ka peale sünnitust tuleb rohkem juukseid ära. See on seotud organismis toimuvate kiirete ja suurte hormonaalsete muutustega. Raseduse ajal juustekasv isegi suureneb ja minimaalne protsent juukseid läheb puhkefaasi. Kui lõpeb rasedus, siis juuksed, mis jäid edasi juuksekasvu aktiivsesse faasi, lähevad puhkefaasi. Kolm kuud peale sünnitust, kui naine ikka veel toidab last rinnaga, aitab see juuste väljalangemisest pehmemalt üle minna. Ütleme, et juustekadu on sel juhul 15% (60% asemel). Samas võivad rolli mängida ka magamatus, väsimus ning ebapiisav ja juhuslik toitumine. Samuti psühholoogiline moment, mis on seotud rollimuutustega nagu emaks olemine ja sellega hakkama saamine.

Ravimid

Ravimitest võivad mõju avaldada väga toksilised ravimid. Näiteks onkoloogia ravi. Sellised ravimid suruvad maha rakkude paljunemise, kahjuks ka juukserakkude paljunemise. Mõju avaldavad ka viirushaigused, antibiootikumid ja antiviiruse ravimid. Peale ravikuuri algab 2-3 kuu pärast periood, mil juuksed hakkavad välja langema. See on organismi reaktsioon viirusele või viiruse kaitsesüstile.

Seotus stressiga

Stressi korral häirub hormonaalne tasakaal ning vallanduvad stressihormoonid, mis avaldavad negatiivset mõju kõikidele elundkondadele, kõige rohkem südamele ja vereringesüsteemile. Stressihormoonid põhjustavad lihaspinge suurenemist, veresoonte ahenemist ja vererõhu tõusu. Juuksed ei saa normaalselt toitaineid kätte, areneda ei saa ka juukserakud. Tugev stress võib viia juuksed varem puhkefaasi. Kui üks nädal on stressirikas, ei tee see meile veel kahju, aga kui seda on terve aasta, siis on see juba väga halb.

Endokrinoloogiline protsess. Hormoonide haiguslikud seisundid või tasakaalutused

Paljud ravimid on töötatud välja selliselt, et need mõjutavad ka endokrinoloogilisi protsesse. Näiteks mõjutavad suukaudsed hormonaalsed rasestumisvastased vahendid fertiilses eas naiste kehasiseseid elundsüsteeme teatud hormoonide ringluse blokeerimisega, et keha talitleks nii, nagu oleks naine juba lapseootel. Seega uuesti rasestumine on võimatu. Kui naine võtab pikemaajaliselt pille, aga ühtäkki enam ei võta, siis organism otsib hormonaalset tasakaalu ning selle tulemusel võivad tulla juuksed lahti.

Androgeenid

Androgeene ehk meesuguhormoone on nii naistel kui ka meestel. Androgeenid on testosteroon ja dihüdrotestosteroon. Androgeenne alopeetsia (meestüüpi juuksekadu) – siin on juba probleemi põhjus nime sisse  kirjutatud. See on kõrgendatud juuksekarva tundlikkus androgeeni suhtes. Juuksekarval lüheneb juuksekasvu aktiivne faas ja puhkefaasi periood. Juuksekarvatasku muutub väiksemaks. Seda väiksem on ka juuksesibul, aga mida väiksema ta on, seda peenem ja väiksem on ka juus ise. Toimub protsess, mille käigus osa juukseid on normaalsed, aga osa muutub peenemaks ja nõrgemaks.

Autoimmuunsed patoloogiad

Siia kuuluvad haigused nagu Alopecia areata, Alopecia incognito ja Alopeetsia universalis. Autoimmuunhaigus on perekondlik või krooniline haiguslik seisund, mida põhjustab immuunsüsteemi rakkude ebaadekvaatne tegevus. Keha enda immuunrakud ründavad keha teisi rakke. Nii võivad rünnaku objektiks olla juuksekarvarakud. Põhjused on seni teadmata.

Dieedid

Kiire kaalukaotus. Naistel tekib tihti ka rauapuudus ehk aneemia. Suurenenud juuste väljalangemine võib alata 2-3 kuud peale dieedi algust. Juustel on sel juhul toitainete puudus (juuksejuure rakkude areng on häiritud) ja nad lähevad varem puhkefaasi.

Peanaha probleemid

Kõõm, liigne rasu, dermatiidid, psoriaas, erinevad põletikud. Võibolla on see uudiseks, et need probleemid võivad suurendada ka juuste väljalangemist, aga see on tõsi.

Juuste väljalangemisel võib olla ka mitu põhjust. Kui juuste väljalangemine on kestnud juba kuus kuud, siis võime rääkida kroonilisest juuste väljalangemisest.

Kui sinu juuksed langevad välja, aga sa ei leia siit loost üles oma probleemi põhjuseid või sa ei tea, kuidas edasi toimida, siis külasta trihholoogi. Leiame üles põhjuse ja anname nõu, kuidas edasi toimida, et juuste olukord paraneks.

Tekst: trihholoog Gerthy Salasoo, www.juuksed.eu

Fotod: Pixabay