Hammaste eest hoolitsemine on oluline igas eas ning suurt rolli mängib selles hambapesu. Kuidas seda õigesti teha?

Hambaid peab pesema kaks korda päevas – hommikul ja õhtul. Pesta tuleks vähemalt kaks minutit järjest, et kõik hambapinnad saaksid korralikult puhtaks. Kuna kaks minutit on nii laste kui ka täiskasvanute jaoks pikk aeg, siis hambapesu aega võiks kontrollida, kasutades nutitelefoni rakendusi, spetsiaalset liivakella või elektrilist hambaharja, mis annab märku, kui kaks minutit on täis.

Kuna hambahari hammaste vahelt puhastama ei ulatu, on hammaste kontaktpindade puhastamiseks ja igemete põletikuvabana hoidmiseks vaja kasutada vähemalt kord päevas hambaniiti.

Ideaalne oleks, kui hommikul saaks hambaid pesta u 30 minutit pärast hommikusööki ehk siis, kui suurem happerünnak on läbi. Kui oodata ei saa, siis kehtib põhimõte: peaasi et pestud saab, olgu siis enne või pärast hommikusööki. Pärast õhtust hambapesu ei tohi enam midagi süüa, juua tohib ainult vett.

Milline hambapasta?

Hambapasta valikul võiks eelistada fluoriide sisaldavaid tooteid, mis aitavad vältida hambaaukude teket. Uuringud on näidanud, et fluoriidid tugevdavad hambavaapa, muutes selle happerünnakule vähem vastuvõtlikuks.

Väga oluline on hambapastat õigesti doseerida: alla kolmeaastaste laste puhul on soovitav hambapastat harjale määrida ainult õhuke kiht (umbes 0,1 ml) ehk harjased ainult õrnalt kokku määrida. Üle kolme aasta vanustele lastele, kooliealistele lastele ja täiskasvanutele on piisav herneterasuurune (umbes 0,25 ml) ehk lapse väikese sõrme küüne suurune kogus pastat.

Aga hambahari?

Hambahari vali pehmete harjastega (märgistusega soft). Pehmed harjased ei kahjusta igemeid ega hambapinda, need on painduvamad ja ulatuvad ka raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse. Ka laste hammaste pesemiseks sobib nii tavaline kui ka elektriline hambahari.

Hambaharja on mõistlik vahetada iga kolme kuu tagant. Uus hambahari eemaldab hambakattu paremini kui juba kulunud vana. Harjaste tipust kaduma hakkav värv või kõverdunud harjased näitavad, et hambahari on vana ja tuleb välja vahetada.

Kuidas hambaid pesta?

Harja väikeste ringjate liigutustega korraga 2–3 hammast. Puhasta hammaste esi- ja tagaküljed ning kõik mälumispinnad. Pese hoolikalt mõlemad suupooled nii üla- kui ka alalõuas.

Hoia hambaharja 45-kraadise nurga all, et harjased ulatuksid ka igemeid puhastama.

Pese õrnalt ringjate liigutustega. Kui sul on elektriline hambahari, siis hoia hambaharja iga hamba peal 3 sekundit paigal.

Vajadusel pese ka keelt, et vähendada bakterite hulka suus.

Sülita hambapasta välja aga ära loputa, et hambapasta toime saaks suus kauem mõjuda.

Tõhusa hambapesu efekti on tunda keelega – hambapinnad tunduvad keelega üle hammaste libistades siledad ja puhtad. See annab esmase tagasiside, et hambakatt on eemaldatud. Paremaks testimiseks võib kasutada apteegist ostetavat katutabletti. Pesu kvaliteeti tasub üle kontrollida hambaarsti või hügienisti juures, kuna mõni koht kipub ikka pesemata jääma.

Allikas: suukool.ee

Foto: Pixabay