Hinnanguliselt 9% täiskasvanud elanikkonnast Eestis põeb diabeeti ehk on rahvakeeli suhkruhaiged. Enamik neist põeb II tüüpi diabeeti. Seda esineb enamasti just täiskasvanutel, see areneb välja aastatega ega anna endast tihti esialgu märku.

II tüüpi diabeet on raske ja progresseeruv krooniline haigus, mis tekib, kui inimese kõhunääre ei tooda piisavalt insuliini või kui organism ei suuda seda efektiivselt kasutada.

II tüüpi diabeet on raske ja progresseeruv krooniline haigus, mis tekib, kui inimese kõhunääre ei tooda piisavalt insuliini või kui organism ei suuda seda efektiivselt kasutada. Haiguse kontrolli all hoidmiseks vajab diabeedihaige, nagu ka terve inimene, insuliini. See on hormoon, mida valmistatakse kõhunäärmes ja on vajalik selleks, et keha rakud saaksid ära kasutada veresuhkru ehk glükoosi. Seepärast on oluline aeg-ajalt kontrollida oma veresuhkru taset. Seda saab teha oma perearsti juures.

Tavaliselt ravitakse II tüüpi diabeeti tablettravimitega, kuid vastavalt selle raskusele võib olla vajalik ka insuliini süstimine. Haiguse diagnoosib ja ravib perearst, kes lisaks ravi määramisele nõustab patsienti elustiili, sh toitumis- ja liikumisharjumuste osas. Kuna enamik II tüüpi diabeedihaigeid on ülekaalulised, on oluline motiveerida patsiente vähendama oma kehakaalu, arvestades ülekaalu ja rasvumise negatiivset mõju haiguse kulule ning võimalike tüsistuste tekkele. Diabeet võib põhjustada ka teisi kroonilisi haigusi, näiteks kõrgvererõhutõbe, mis on enamlevinud südame-veresoonkonnahaigus Eestis.

Tervisliku elustiiliga on võimalik II tüüpi diabeeti ennetada

Tervisliku elustiiliga on võimalik II tüüpi diabeeti ennetada, mistõttu on väga oluline ka inimese enda panus: tervislik toitumine, regulaarne liigutamine (mis ei pruugi tähendada sportimist), hügieeni hoidmine ja kehakaalu jälgimine. Igapäevaselt vähemalt 30 minutit liigutamist vähendab II tüüpi diabeedi tekkimise riski 40%. Haigestunute jaoks on need faktorid sama olulised kui arsti määratud ravimid ning aitavad ravieesmärki saavutada. Patsiendile sobiva füüsilise koormusega tegevus peab aset leidma vähemalt kolmel päeval nädalas. Igasuguse füüsilise koormuseta päevi ei tohiks järjestikku olla üle kahe. Toitumise juures on oluline teada ja osata hinnata süsivesikute ning küllastamata rasvhapete hulka erinevates toiduainetes ning kiudainete rolli oma igapäevastes toiduportsjonites.

Diabeedist pole võimalik terveneda, kuid seda on võimalik ravimitega tõhusalt kontrolli all hoida – eesmärk on hoida veresuhkru tase kindlas vahemikus. Veresuhkru mõõtmiseks kasutatakse väikese aparaadi, glükomeetri ja tema juurde kuuluvate lisatarvikute - glükomeetri testribade ja lantsettide (torkevahend sõrmeotsast vere võtmiseks) - abi.

Allikas: Haigekassa blogi

Foto: Pexels