Päike, soolane merevesi, mõnusad suvised krunnisoengud – ei saa kaugeltki öelda, et meie juuksed seda kõike sama palju armastaks nagu me ise.

Kui jätsid suvel juuksed unarusse, siis kõik pole veel kadunud, sest sügis on parim aeg taastada oma juuste jõud ja sära ning valmistada need ette saabuvaks talveks. Räägime sellest, mis juukseid suvel kahjustab, milline on väsinud juuste ravi ja sellest, et parim kaitse on ennetus. Juuksur, Liisa Viilvere, annab nõu.

Päikesekiirgus ja soolane merevesi on põhilised allikad, mis juustele suvel enim kahjustusi põhjustavad

 • Päikesekuumus vähendab juustes niiskust.
 • Päike pleegitab nii loomulikku kui ka värvitud juust.
 • Tugev UV-kiirgus kahjustab juukseid ja vähendab loomuliku keratiini hulka juuksekarvas. Juuksed muutuvad hapraks, tuhmuvad, otsad lõhenevad ja võivad ka murduda.
 • Soolane merevesi kuivatab juukseid ja tekitab kahusust.

Mida teha?

 • Niisuta! Niisuta! Niisuta!
 • Enneta UV-kahjustusi päiksekaitsefaktorit sisaldavate toodetega. Näiteks: Tahe Organic Care Solar Protective Micro-Oil
 • Kasuta otsese päikese käes peakatet.
 • Ravi juukseid keratiini sisaldava niisutava hooldusvahendiga. Šampoon, palsam, mask, juustesse jäetavad seerumid, õlid – kõik on head! Keratiin on väga oluline proteiin juuste vitaalsuse toetamiseks. Vali niisutav toode, mille koostise loetelu sisaldab märksõnu keratiin, valgud, proteiin. Näiteks: Davines Naturaltech Nourishing Hair Buliding Pak restruktureeriv mask ja Matrix Oil Wonders Indian Amla juukseid tugevdav õli.
 • HEA NIPP! Enne vette hüppamist eelniisuta juukseid puhta veega (soovitatav ka külmal ajal basseinis ujumas käies), seljuhul ei tõmba juuksed sisse nii palju kahjustavat soolast- või kloorivett. Kanna juustesse enne suplemist niisutav pähejäetav sprei. Näiteks: Wella Invigo Sun UV Hair Color Protection Spray.

Mehaanilised vigastused

 • Tugevad krunnid ja kõrged hobusesabad.
 • Päikseprillide peas kandmine võib tekitada märkimisväärseid kahjustusi kui prillide metallist osa juustesse takerdub.

Mida teha?

 • Mehaaniliselt kahjustatud juuste korral väldi tugevaid soenguid ja kiskuvaid detaile juustes. Patsi panemiseks vali näiteks pehme ja eriti popp scrunchie ja päikseprillid pista juustesse lükkamise asemel hoopis karpi.

Harja pehmelt!

Nagu aastaringselt, nii ka peale suve, ole juustega eriti hell ja harja neid naturaalsete harjastega harjaga. Ära katku juukseid jõuga pusast lahti, vaid kasuta hoopis tooteid, mis lihtsustavad juuste lahti kammimist. Näiteks: Matrix Biolage All In One Coconut Infusion. Juuste harjamise õige hääl on pehme kahin, mitte robustne ragin.

Hoolda, aga ära hoolda üle!

Palun kasuta aegajalt ka niisutavat maski. Eriti peale suve! Miks maski ja mitte palsamit? Mask niisutab sügavuti ja ravib, palsam hoiab tulemust. Kuna tean, et on veel inimesi, kes igapäevaselt šampooni järgselt palsamit ei kasuta, siis kordan ka selle uuesti üle - juuksepesu A ja O on šampoon ja palsam, nad käivad käsikäes ning jäävad paari terveks eluks. Küll aga šampoon petab aegajalt palsamit maskiga. Maski võib teha kord 1-2 nädala tagant rätikukuivadesse juustesse ja lasta mõjuda vastavalt pakendi infolehele. Juuste ilu eest hoolitseb igapäevaselt väga tõhusalt näiteks Matrix Biolage sari.

Juuksehoolduses ole ettevaatlik, sest ülekülluses hooldus- ja viimistlusvahendeid kasutades on tulemus vastupidine. Juuksed muutuvad elutuks ja ilmetuks kui neid hooldada konkreetse juuksetüübi jaoks liiga tugevate toodetega.
Kui sa leia oma juustele sobivaid tooteid või valiku tegemine tundub keeruline, külasta oma juuksurit ja küsi julgelt nõu, kuidas juukseid mitte üle töödelda.

Kui kahjustused on pöördumatud

Naised ei soovi tihtilugu pikkadest juustest loobuda, isegi kui need on väga nõrgad ja katki, tegelikult teadmata, et suurem lõikus aitab juustel hoopis taastuda. Oluline on teada, et lõhenenud juukseotsad murduvad ja see ei lase juustel pikkusesse kasvada. Seega, ükski hooldusvahend ei tee imesid ja väga kahjustatud juukseid pole võimalik taastada muud moodi kui ära lõigates.

Ilusate juusteni!

Tekst: Liisa Viilvere ja TerviseTrend

Pilt: Pexels; Õpilasfirma Skrunts