Mõistagi proovime kõik viirushaigustest hoiduda, aga mõnikord siiski juhtub, et tuleb nohu, köha, kurguvalu, palavik. Siinkohal on hea meenutada, mida saame ise ette võtta, et nn külmetushaigus kiiremini mööduks ja et tõbine inimene end paremini tunneks.

  • Enamasti möödub viirushaigus iseenesest.
  • Kõige olulisem on puhkus. Kui oled haigestunud, jää töölt koju, puhka. Haiguslehe vajaduse korral võta ühendust oma pereõe või -arstiga.
  • Joo piisavalt vett, teed, mahla. Ära tarvita alkoholi, ka gaseeritud joogid võivad haigusnähtusid süvendada.
  • Palavik võib tõusta pigem haiguse esimesel poolel ning tavaliselt kestab mõne päeva. Kõrge palaviku (üle 38,5 kraadi) või halva enesetunde puhul võib palavikku alandada paratsetamooli ja/või ibuprofeeniga.
  • Kui kõrget palavikku pole ja enesetunne lubab, teeb õues jalutamine head – jaheda õhuga limaskestade turse alaneb, kõndides vereringe elavneb, loomulik valgus mõjub enesetundele ja päevarežiimile hästi.
  • Nohu kestab tavaliselt nädal kuni poolteist. Ravimiseks on parim nina soolvee lahusega loputada, auru teha. Üle 6-aastastel lastel ja täiskasvanutel võib tugeva nohu ja nina turse puhul kasutada pseudoefedriini sisaldavat turset alandavat ravimit suu kaudu ning üle 2-aastastel ksülometasoliini sisaldavat ninaspreid. Viimaste puhul on oluline, et neid ei kasutataks üle 5 päeva, sest pikemaajalisel kasutamisel takistavad need nohust paranemist.
  • Köha põhjus võib olla kas nohu valgumine kurku või põletik ülemistes hingamisteedes. Köha täielikule taandumisele kulub sageli rohkem aega kui nohu taandumisele, mõnikord isegi kuni 8 nädalat. Visamalt taandub õhtune magamaminekuaegne ja hommikune ärkamisjärgne köha. Rahulikumaks uneks võib peaalust tõsta. Väga hästi mõjub auru tegemine ning eluruumide tuulutamine ja niisutamine. Mesi aitab vähendada köhaärritust. Köha leevendamiseks võib kasutada luuderohu ja teiste ravimtaimede baasil tehtud köhasiirupeid.
  • Kurguvalu puhul sobivad imemistabletid ja spreid. Kurgu kuivuse korral on sobivamad õli baasil spreid. Pihustatavad preparaadid ja imemistabletid ei kiirenda haigusest paranemist, vaid leevendavad sümptomeid lühiajaliselt.
  • Mõnikord kaasneb ülemiste hingamisteede viirusinfektsiooniga silmapõletik, mille puhul on esmaseks ravivõtteks kunstpisarad. Neid tuleks tilgutada 8-10 korda päevas, sel juhul võiks silmapõletik taanduda paari päevaga. Kui paranemist pole märgata või on silmast väga rohke paks eritis või silm valutab, tuleks pöörduda arstile.
  • Mitmed rahvameditsiini võtted, nt soe jalavann, eeterlike õlide inhalatsioon, hanerasvaga määrimine, parandavad haiguse ajal enesetunnet.

Arsti poole tuleb pöörduda krooniliste haigustega või immuunsüsteemi pärssivaid ravimeid võtva inimese haigestumisel ja kohe alla 3-kuuse lapse haigestumisel. Lisaks tuleks perearsti või -õega ühendust võtta, kui kõrge palavik kestab üle 3 päeva, esineb tugev loidus, sage raske hingamine, on kõrvapõletiku kahtlus, tihke nohu kestab kauem kui 2 nädalat, köha kestab väikelapsel kauem kui 3 nädalat ja täiskasvanul kauem kui 8 nädalat.

Tekst: Mari Annus, perearst, OÜ Saku Tervisekeskus

Artikkel on ilmunud algselt ajalehes „Saku Sõnumid“

Foto: Pixabay