Tervishoiuga seotud tehnoloogia areng on teinud monumentaalse hüppe viimase 20 aasta jooksul. See hõlmab enda alla elektroonilisi seadmeid, mida tarbijad saavad kanda oma kehal, nagu Fitbit jm nutikellad, mis on mõeldud kasutajate isikliku tervise ja liikumise andmete kogumiseks.

Rootsis olid juba 10 aastat tagasi populaarsed käele paigaldatud kellad, mille ohunupu vajutamisel sai abikutse saata oma lähimale kontaktile või arstile. Sellised seadmed võivad isegi reaalajas saata kasutaja terviseteavet arstile või muule tervishoiutöötajale. Prognooside kohaselt suureneb lähiaastaetel nõudlus selliste kaasaskantavate toodete järele, sest aina rohkem tarbijaid tunneb huvi kaasaskantavate andmete jagamise vastu oma teenusepakkujate ja kindlustusandjatega. Ülipopulaarne on see vanemate inimeste hulgas, kes elavad üksi ning tervisehoiuteenuse pakkujatest kaugel. Nii on võimalik kindlustada enda jaoks rahulolu ja turvatunne, et juhul kui inimesega midagi juhtub, ei jää ta hooleta või tähelepanuta.

Olenevata sellest, millega inimene tegeleb. Olgu see muusika, äri, kasiinomängud, kunst või arhitektuur, meditsiiniliste vahendite kandmine ei ole kindlasti vaid neile, kelle tervis nendest tugevalt sõltub.

Selles artiklis loetleme üles 3 kõige populaarsemat tervisehoiuga seotud meditsiinilist seadet, mida igaüks saab kanda.

#1 Fitbit ja teised tervisega seotud käekellad

Pulsi mõõtmiseks saab alati kasutada seda kõige vanemat meetodit, kus näpp tuleb asetada pulsikohale ning kellalt aega kontrollida. Tuksete lugemisel minutis saab teada inimese pulsisageduse 60 sekundi kohta. Tänapäeval on siiski olemas nutikellad, mis mõõdavad sinu pulssi juba jooksu pealt. Lisaks pulsile mõõdavad nad ka teisi huvitavaid ja tähtsaid näitajaid. Lisaks võib tuua aktiivsuse, une kvaliteedi arvutuse, mille tegemine käib tähtsa algoritmi alusel.

Kõige populaarsemad meditsiinilise otstarbega kellade tootjad on Fitbit, Apple Watch, Philips, Medtronic, Nokia, Ava, Gymwatch, KardiaMobile.

Endale sobiva saab igaüks sobilikus hinnaklassis, vastavalt spetsiifilistele vajadustele ning lemmikomadusi arvestades.

#2 EKG seadmed

Kui südametöö on häiritud või takt puudulik, paigutatakse inimese rinnale andurid ning vööle kaasas kantav EKG monitorseade, millega saab aktiivselt liikuva ja tavapäeva elutempo alusel hiljem kindlaks teha, kuidas käitub inimese süda päeva jooksul ja kui suur on tegelikult terviseprobleem. Aastatega on disain läinud üha enam moodsamaks ning seadme kaal kergemaks, mis teeb ka sellest lihtsalt kaasas kantava seadme tervise orbiidil.

#3 Diabeetikute insuliinisüstal

Diabeetikuid tunti vanasti ära nahast kohvrikese järgi, mille kaasas kandmine ja täitmine oli mahukas ning aeganõudev tegevus. Kohvrisse kuulusid insuliini ampullid, ampulli lõikaja ja puhtad süstlad. Nüüdseks on juba üle 15 aasta diabeetikutele toodetud insuliinisüstlaid, millel on kogused juba automaatselt reguleeritud ja kasutamine lihtsamast lihtsam. Tuleviku unistus on siiski väike ampull, mis paigaldatakse inimesele naha alla veresoonkonna lähedale, mis automatiseeritult doseerib insuliini ajajooksul ise, ilma et peaks pidevalt süstima. Ampulli tühjenemisel selle kest lahustub inimese kehas ning seejärel tuleb paigaldada uus ampull. Eeldatav kasutamiseaeg ühele ampullile inimese kehas oleks ideaalis 30 päeva.

Mida toob aga tulevik? Seda näitab aeg ning meditsiini edasine areng.