Üldjuhul nõuab täiskasvanuna uue spordiala selgeks saamine rohkem aega ja pingutust kui lapsena, aga kõik on võimalik. Kui sina ei ole veel sobivat treeningut leidnud või otsid midagi uut, siis miks mitte proovida tennist? Vanus ei ole siinkohal takistuseks. Ala plussidest räägivad Alta Tennisekooli juhataja ja treener Julika Leik ning harrastaja Ülle-Piret Toom

Julika Leik on treenerina töötanud üle 20 aasta ning viimased 11 aastat selles Alta Tennisekoolis. Tema õpilased on vanuses 5-75 eluaastat, mis juba iseenesest näitab, et tennis sobib igas vanuses inimesele. „Tennist võib harrastada igas eas, olenemata sellest, kas inimesel on varem olnud kokkupuude spordiga või mitte. Piiranguks võivad olla liigeste või seljaprobleemid – sel juhul võib olla tennisemäng komplitseeritud, kuna mängus esinevad järsud pöörded ja pidurdused,“ toob ta välja.

Kui tervis on aga korras, saab tennist saab nautida eri tasemetel mängides. „Tennis annab hea füüsilise koormuse ja seda saab harrastada aastaringselt. See on lõbus, hasartne ja väljakutseid pakkuv sportmäng, kus piisab ühest mängupartnerist,“ sõnab treener.

Nagu iga spordiala regulaarne harrastamine, mõjub ka trennisetrenn positiivselt nii füüsisele kui vaimule. „Tennis arendab kiirust, vastupidavust ja koordinatsiooni. Mäng nõuab kiiret reageerimist ja otsustusvõimet, taktikalist mõtlemist, tähelepanu ja keskendumisvõimet, aga ka viisakust, teistega arvestamist, enda emotsioonide kontrolli jne. Tennisemäng haarab endasse kõik meeled ning see on väga hea võimalus lõõgastumiseks, tööstressist ja probleemidest välja lülitamiseks,“ kinnitab treener.

Julika (esiplaanil) koos tenniseharrastajatega

Järjepidevus toob tulemused

Kui tennisemängu vastu tekib huvi, siis tuleb alustuseks leida endale sobiliku asupaigaga klubi. „Täna pakuvad pea kõik tenniseklubid täiskasvanutele mõeldud treeninguid,“ ütleb Julika. Ta soovitab läbi mõelda, mitu korda nädalas saaksid ajaliselt treeningutele panustada. „Hea oleks järjepidevalt treenida vähemalt kaks korda nädalas. Alustamiseks sobib hästi ka grupitreening, mis on tunduvalt taskukohasem kui eratund. Lisaks on see seltskondlikum ja lõbusam. Plussiks on ka see, et kohe tekivad esimesed mängupartnerid ja mõttekaaslased.“

Kuna mängust mõnu tundmiseks peab endale selgeks tegema elementaarse tehnika, siis on kõige mõistlikum alustada treeneri käe all. Iseseisvalt pusides ei ole tulemused nii kiired ning tehnika omandamine võib osutuda sootuks keeruliseks. „Kindlasti võiks mõelda järjepidevale treeningule vähemalt aasta,“ soovitab Julika. „Tänapäeva metoodika ja erineva raskusastmega pallide kasutamine võimaldab hakata kiiresti mängima ja mängust rõõmu tundma, kuid sellegipoolest võtab mängu omandamine teatud aja. Tähtsam, kui kiirkursuse vormis intensiivne alustamine, on ikkagi järjepidevus,“ kinnitab treener.

Varustusest ja mängupartneritest

Varustuse poolelt on oluline tähelepanu pöörata õigetele jalanõudele. „Tenniseväljakutel on eri nõuded eri katetega väljakute osas ning loomulikult tuleb hoida jalgu. Selleks on sobilikud spetsiaalsed tennisetossud, mis toetavad piisavalt jalga ega riku väljaku katet,“ selgitab Julika.

Reketi soetamisega soovitab ta esialgu oodata. „Kui võimalik, siis võiks mõned kuud harjutada klubi või treeneri käest saadud varustusega. Kui juba olemas väike tunnetus ja arusaam, kas see on ala, millega soovid pikemalt jätkata, võiks mõelda isikliku reketi soetamisele. Kindlasti peaks end kurssi viima, mis on sobilik reketi raskus, käepideme suurus jne. Selles osas saab abi ja soovitusi treenerilt või tennisepoe müüjatelt. Reketi valimiseks tasub aega võtta, võimalusel proovida mõnda testreketit ja seejärel otsustada,“ annab ta nõu. „Muus osas on oluline, et riietus oleks mugav ning selles oleks hea ja kerge liikuda.“

Kuna tennist üksi mängida ei saa, on vaja leida endale ka mängupartnerid. „Kõige lihtsam viis selleks on hakata alaga tegelema, osaleda grupitreeningutel, seltskonnatennise õhtutel, laagrites jne. Seal kohtad endale sobiliku tasemega harrastajaid ja saad sõprussuhteid luua,“ teab Julika. Kui tennis hakkab tõsisemalt meeldima, siis on lisaks treeningutel käimisele võimalus osa võtta harrastajatele mõeldud turniiridest. „Teatud tasemele jõudes võiks kindlasti hakata mängima seltskonnatennist ja/või osaleda väikestel turniiridel. See annab kogemust, aitab mängul ja oskustel edasi areneda. See annab ka realistliku pildi olemasolevatest oskustest ja sellest, mida oleks vaja edasi arendada. Seltskonnatennise õhtuid ja turniire korraldavad pea kõik suuremad tennisekeskused,“ lausub Julika.

 Julgemaks, osavamaks ja sihikindlamaks

Harrastaja Ülle-Piret Toom leidis tee tennise juurde veidi üle kuue aasta tagasi. Tennisest huvitatud oli ta juba pikka aega, kuid umbes neli aastat küpses mõte peas, enne kui ta seda mängu proovima läks. „Hetkel kahetsen vaid seda, et liiga kaua ootasin ja unistasin. Oleksin pidanud varem alustama, sest nüüd oleks juba oskusi ja kogemusi rohkem,“ avaldab ta.

Ülle-Piret

Tennisetrenni valis Ülle-Piret eelkõige seetõttu, et teada saada, kas ja kuidas ta sellega hakkama saab ja kas suudab veel täiskasvanueas vajalikud oskused omandada. Trennis käib naine kaks korda nädalas ja üks trenn kestab 1,5 tundi. „Meie grupp on neljaliikmeline. Trennis õpime, harjutame ja kordame tehnikat ja lööke, lõpus umbes 10-15 minutit mängime,“ lausub naine. Ta lisab, et vahel tuleb tal treeningkordi nädalas ka rohkem – näiteks juhul, kui kellelgi on mängupartner puudu ja ta mängima kutsub. Paaril viimasel aastal osaleb Ülle-Piret nädalavahetustel seltskonnatennise mängudel.

Tennise osas jätkub harrastajal vaid kiidusõnu. „Tennis on muutnud mind julgemaks, osavamaks, sihikindlamaks ning kindlasti sportlikumaks ja vastupidavamaks,“ räägib Ülle-Piret. „Väga  oluline on see, et olen leidnud läbi tennise imelisi sõpru ja toredaid uusi tuttavaid. Äärmiselt lõbusad, sportlikud ja harivad on tenniselaagrid nii välismaal kui ka suviti Eestis, kus olen alati osalenud. Meeleolukad on olnud oma klubi üritused ja turniirid, kus saab mõõtu võtta teistega. Osalen aegajalt liigatennise tenniseturniiridel, kus mängin naiste paarismängu,“ lisab ta ning soovitab tennisetrenni kõigile, kel vähegi huvi või tahtmist mängu õppida on. „See on väga tore harrastus.“

Harjutamine on vaeva väärt

Nagu iga uue asja puhul tuleb ka tennises alguses rohkem vaeva näha ja mitte esimeste raskete hetkede järel loobuda. „Alguses on kindlasti raske ja võib-olla keeruline tehniliselt kõigest aru saada, aga ei maksa meelt heita ega alla anda, sest kui tehnika enam-vähem käes on, siis on mäng vaid puhas rõõm ja nauding,“ kinnitab Ülle-Pireti kogemus. Ta lisab, et õppida pole kunagi hilja ja kindlasti ei pea õpitut kahetsema. „Palju tööd tuleb teha, harjutada ja vaeva näha, aga see on seda väärt. Usun, et peagi suudab igaüks oma oskusi platsil kasutada ja mängust rõõmu tunda. Mulle väga meeldib tennist mängida ja olen rõõmus, et selle ala valisin. Palju tänu treeneritele kes on mulle häid õpetusi jaganud!“ lausub Ülle-Piret lõpetuseks.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Pexels / Jarek Jõepera / erakogu