Suvel reisivad inimesed kahtlemata rohkem kui mõnel muul aastaajal. Kahjuks ei suju alati kõik nii nagu soovitud, sest tervisemured võivad tabada meid ka kaugel maal viibides.
Pean tunnistama, et alles hiljuti kuulusin isegi inimeste hulka, kes tegi reisile minnes küll kindlustuse, samas endamisi mõeldes, et vaja mul seda niikuinii ei lähe. Kuni selle kevadeni, kui läksin Türki rannavõrkpalli laagrisse. Tegelikult midagi erilist ei juhtunudki. Türgi rannaliiv oli lihtsalt täis väikeseid kivikesi, mis hõõrusid juba teisel laagripäeval varbad villi. Nii koledasti, et must liiv läks villide sisse, tegi varbad valulikuks ja omal jõul ma neid puhtaks ei saanud.
Pöördusin hotelli meditsiinipunkti, kus esimese asjana küsiti reisikindlustust. Kui seda ei oleks olnud, oleksin pidanud ravi oma taskust kinni maksma. Tegelikkuses ei olnud mul vaja isegi välja selgitada, kui palju see teenus maksma oleks läinud, sest Türgi hotellil ja minu kindlustusfirmal oli väga sujuv koostöö ning arveldati otse. Kuid tean, et see summa oleks olnud kindlasti rohkem kui kindlustuse eest tasutud 40 eurot. Tänu kindlustusele sain laagri ajal muretult mitu korda päevas varbaid puhastamas ja sidumas käia, sest trennid liiva sees toimusid edasi ning varvaste liivaseks saamist ei saanud ma mingil moel vältida.
Õnnetus ei hüüa tulles
Sarnaseid juhtumeid on oma 25-aastasest reisibüroos töötamise kogemuste pagasist näiteks tuua ka Katrin Hennol Air Tours Estoniast. „Terviseprobleeme tuleb reisil väga sageli ette. Tegu ei pea olema ekstreemse juhtumiga, piisab tavalisest kõhuhädast või päikesepõletusest. Need on väikesed asjad, mille puhul võid apteegist esmaabi leida, aga kui kindlustus taskus, siis on kõik kordades mugavam,“ selgitab Henno. „Minu last tabas Egiptuse reisil kergekujuline toidumürgitus. Oleksin võinud apteeki tõtata ja kindlasti oleksin sealt abi saanud, aga kuna mul oli kindlustus, siis lähtusin sellest, et ka minul on puhkus ja ma ei taha oma aega liiga palju raisata. Apteegiskäik oleks tähendanud taksot keskusesse ja vähemalt poolepäevast ajakulu,“ lausub ta. Nii telliski Katrin arsti hotellituppa ja sai abi olulise ajakuluta. „Arve oli suurusjärgus 100 eurot - kui ma oleksin pidanud selle oma taskust kinni maksma, siis ilmselt valinuks ajamahukama, aga soodsama variandi,“ lisab ta.
Katrin toob näiteks teisegi juhtumi, kus tema sõbranna väänas suusamäel käe. „Kuna tal oli kehtiv kindlustus, siis saime pöörduda lähimasse tervisekeskusesse. Tegu oli erameditsiiniasutusega, mis tähendas, et kuigi õnnetus juhtus Euroopa Liidus, siis seda poleks Euroopa Liidu ravikindlustus katnud,“ teab Henno. „Saime käele tugisideme umbes 20 minutiga, aga kuna arst arvas, et on vaja teha ka röntgenpilt, tuli tellida transport lähimasse haiglasse. See asus 80 km kaugusel ning edasi-tagasi taksosõit sinna maksis 600 eurot. Ilma kindlustuseta oleksime pidanud selle ise kinni maksma või võtma ette umbes päevapikkuse seikluse kohalike busside ja rongidega. Tänu kindlustusele toimis aga kõik meie jaoks mugavalt ja sujuvalt.“
Kuidas käituda?
Nagu eeltoodust järeldada, siis peaks reisikindlustuse (mis katab ka terviseprobleemid) sõlmimine reisile minnes olema elementaarne. „Reisikindlustus on vajalik reisil ja enne reisi juhtuvate ootamatuste korral,“ ütleb Katrin. Kui reis ostetakse pikalt ette - tihti võib see olla kuni pool aastat, siis tuleks reisikindlustus sõlmida samal ajal, sest enne reisile minekut võib samuti ette tulla haigusi või õnnetusi. „Tänapäeval ei saa reeglina lennupiletitel nime vahetada, pakettreisi korral on see võimalik, aga toob kaasa lisatasu. Kui kindlustus on tehtud, siis kindlustus maksab selle kinni, samuti tühistamistasud. Seda aga ainult juhul, kui kindlustus sõlmitakse õigeaegselt, mitte alles siis, kui põhjus käes,“ rõhutab Katrin.
Mõistlik oleks juba reisi broneerides välja selgitada, millistel tingimustel seda tühistada saab ja millised kulud tagastatakse. Kindlustuslepingut sõlmides võiks teha samuti põhjaliku eeltöö ja välja selgitada, millised juhtumid kuuluvad kindlustuse alla ja millised mitte. Kui plaan on reisil sporti teha, siis tuleb kindlustuse pakkujalt kindlasti täpselt üle küsida, millise kindlustuse peaks sõlmima, et kõik riskid oleksid kaetud.
Vaktsineerimine ja ravimid
Kindlustus ei ole aga ainus asi, mida reisides tervise vaatevinklist silmas pidada. Sõltuvalt sihtkohast võib vajalik olla ka vaktsineerimine. Esmase info selle kohta leiab siit, aga edasisi soovitusi saab anda ainult individuaalset inimest arvestades ja selleks tuleks pöörduda reisimeditsiini nõustamiskabinetti,“ soovitab Katrin Henno.
Kui võtate igapäevaselt ravimeid, siis tuleb need samuti reisikotti pakkida. „Isiklikuks tarbeks ravimeid võib alati kaasa võtta. Keerulisem on juhul, kui tegu on narkootilisi või psühhotroopseid aineid sisaldavate ravimitega, siis tuleb olla valmis tõestama, et tegemist on reisijale vajaliku preparaadiga. Nõu saab ravimiameti lehelt või oma arstilt,“ lausub ta.
Mida veel tervisega seoses silmas pidada?
Katrin Henno soovitab reisile kaasa võtta kõik vahendid, mis tervisega seoses on igapäevaselt elementaarne ja hädavajalik. Näiteks allergiatabletid, valuvaigistid, vitamiinid. „Kel rohkem, kel vähem asju. Alati võiks mõelda ka selle peale, kas apteek on vajadusel kergesti kättesaadav. Kui jah, siis võib-olla pole kõike mõtet kaasa vedada,“ leiab ta.
Kui reisite kuuma ja ereda päikese alla, siis ei tohi mingil juhul unustada päikesekaitset. Päikesepõletuse juhtumeid tuleb kahjuks ette liigagi sageli. „Lisaks päikesekaitsekreemile ja prillidele tuleks kaasa võtta mõistus ja teadmine, et lõunamaa päike on Eesti omast erinev. Ikka leidub uljaspäid, kes on arvamusel, et mis see päike mulle teeb, aga pärast on põletuse tõttu reis rikutud. Rääkimata ohtudest, mida see endaga hilisemaks eluks kaasa toob. Tänapäeval soovitaksin kaaluda enne reisi ka päikese eest kaitsevate tablettide võtmist,“ lausub Henno.
Tähelepanuta ei saa jätta ka toidu - ja joogiveega seotud eripärasid. „Meie soolestikus on bakterid, mis on harjunud mingite kindlate söökide, jookide, tavadega. Nende muutmine ei pruugi tähendada ekstreemseid tervisehädasid, kuid piisab ebamugavustundest. Selle leevendamiseks ja ennetamiseks on tänapäeval mitmeid võimalusi probiootikumide näol,“ soovitab Katrin ka oma kõhu heaks ennetustööd teha.
Turvalisi reise!
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Pexels / erakogu