Varem või hiljem jõuavad ka Eestisse sellised suveilmad, kui saab sammud ranna poole seada. Alternatiiviks niisama liival lesimisele ja päevitamisele võiks rannas aega veeta sportlikult. Seega pakume välja mõned põnevad mängud, millega rannas tegeleda.

Atraktiivne ja emotsionaalne rannavolle

Üks populaarsemaid rannamänge on kahtlemata rannavõrkpall, sest mis võiks olla veel lahedam kui koos sõpradega mere ääres, pehmes liivas ja sooja päikse all aktiivselt aega veeta. Rannavolle mängimiseks on vaja väljakut, palli ja vähemalt nelja inimest. Kui aga mänguoskused ei ole veel piisavalt kõrgel tasemel või seltskond on arvukam, siis võib vabalt mängida ka suurema kambaga, oluline on see, et kõigil oleks lõbus.

Lisaks sellele, et rannavolle on fun, on see ka emotsionaalne mäng, sest pallide päästmine, vastase ülekavaldamine, mõni õnnestunud löök või blokk pakuvad meeletult positiivseid emotsioone. Liivas sportimise eeliseks on seegi, et pärast tõsist rannavollelahingut võid olla füüsiliselt täiesti läbi, aga kuskilt ei valuta, sest liigestele on liiv pehme ega põruta.

Volleplatse leidub üle Eesti paljudes randades ja neid tuleb iga aastaga aina juurde, lisaks on väljakud olemas mitmete spordikeskuste juures ja muudeski kohtades, seega mänguplatside puuduse taha ei saa kindlasti pugeda. Kui mäng juba nii palju meeldima hakkab, et ainult sõpradega palli taga ajamine igavaks muutub, võib osa võtta mõnest rannavolleturniirist, sest neid korraldatakse igal tasemel harrastajatele.

Rannavolle uudiste ja turniiridega aitab kursis olla veebileht Võrkpall24.ee.

Fotol hetk Grillers naiste rannavollesarjast Foto: Gertrud Alatare

Lihtne ja lõbus rannatennis

Rannatennise mängimiseks on tarvis rannavolleplatsi, reketeid, palle ja kaaslasi, kellega seda lõbusat mängu proovida. Mängimiseks ei pea olema eelnevat kogemust, sest vähegi sportlik inimene suudab üsna kiiresti pallile pihta saada. Rannatennist võib mängida üks-ühe vastu, aga sagedamini mängitakse seda paaris.

Rannatennise võrk on 1,7 meetri kõrgune, reketid on ilma keelteta ja võrreldes tennisereketiga lühemad, mänguvahendiks on oranž laste tennisepall, mis on tavalisest tennisepallist pehmem ja aeglasem.

Suvel saab rannatennist harrastada mitmes Eesti linnas. Viljandis on järve ääres kaks platsi, Tallinnas on väljakud Haven Kakumäel, Tartu lähistel saab mängida Rahingel, samuti on võimalusi mängimiseks Pärnus, Võrus ja Laulasmaal. Kui mänguvahendid olemas, siis alati pole väljakut vajagi, sest hea tahtmise korral saab ka niisama rannaliival sõpradega palli taguda ja tehnikat harjutada.

Rannatennisel ja teistel tenniseuudistel saad silma peal hoida veebilehel Tennisnet.ee.

Põnev rannajalgpall

Rannajalgpalli mängimiseks pole vaja muud kui palli ja häid kamraade. Mängitakse spetsiaalsel rannajalgpalliväljakul, aga kui seda parasjagu läheduses ei ole, siis võib veidi improviseerida ja ise väljakupiirid ja väravapostid paika panna ning pallilahingu maha pidada. Tuleb vaid vaadata, et mänguga liiga hoogu ei läheks ja päevitajate pihta pommlööke ei saadaks.

Rannajalkat saavad mängida kõik, kes tahavad palli taga ajada. Mida kõrgemal tasemel mängida, seda kiiremaks, tehnilisemaks ja põnevamaks mäng muutub.

Kui selle mängu vastu tekib tõsisem huvi, siis võiks kindlasti ka Eesti liiga- või koondisemängudele kaasa elama minna, sest rannajalgpallis saavad sageli määravaks petted ja improvisatsioon, mis teeb mängu väga põnevaks, samuti lüüakse seal enamasti rohkelt väravaid, kuna palli saab võrku saata igalt väljakupositsioonilt.

Rohkem infot rannajalgpalli kohta leiad veebilehelt Rannajalgpall.ee ja palju põnevaid jalgpalliuudiseid siit: Jalgpall24.ee.

Hetk kohtumisest Eesti vs. Soome Foto: Liisi Troska

Ka korvpall on rannamäng

Kuigi Eestis ei teata rannakorvpallist suurt midagi, siis tegemist on täiesti eraldi spordialaga, kus peetakse lausa riikide meistrivõistlusi ja maailmameistrivõistlusi. Korvpalli sünnimaal pandi kokku ka esimesed rannakorvpalli reeglid, mis on hübriid tavakorvpalli ja 3x3 korvpalli määrustest.

Rahvusvaheline rannakorvpallilehekülg Beachbasketball.com nimetab rannakorvpalli lausa kõige kiiremini kasvavaks rannaspordialaks. Isegi, kui seda reklaamlauset päris tõe pähe ei võta, siis on tegemist lõbusa ja tempoga ajaviitega, mis pakub ka sportlikku väljakutset.

Traditsioonilisema korvpalli austajatele leiab rannas samuti tegevust, kuna enamikes suuremates randades on olemas ka korvpalliplatsid. Tuleb vaid pall kaasa võtta, sõbrad kokku ajada ning mäng mõnusa päikese käes võib alata.

Puhkepausidel tasub olla kursis kohalike korvpalliuudistega ning selleks tuleb minna veebilehele Korvpall24.ee.

Mida rannas sportides silmas pidada?

Kuigi suvine ilm on soe, siis enne kui asud aktiivse pallimängu juurde, oleks tark teha soojendusharjutusi, et vähendada vigastusteriski.

Kuuma päikese all aega veetes ja trenni tehes kaotab keha tavalisest rohkem vedelikku, mistõttu tuleb tähelepanu pöörata sellele, et tarbiksid piisavalt vett. Rannas sportimisse võiks suhtuda kui ükskõik missugusesse teise trenni ning alkoholi tarbimine sellega kokku ei käi. Kas läheksid jooksutrenni või rattarajale ning võtaksid kaasa õllepudeli? Ilmselgelt mitte.

Riietus peaks olema mugav ja võimaldama vabalt liikuda. Soovitav on kanda hingavaid rõivaid ning unustada ei tohiks peakatet, eriti kui päike on väga kuum.

Kindlasti tuleb end kaitsta päikesepõletuse eest ja kasutada sobiva faktoriga päikesekaitsevahendit. Kui veedad rannas tunde ja käid vahepeal ujumas, siis peaksid kreemi või spray’d peale kandma mitu korda päeva jooksul. Täpsemad juhised leiad kindlasti pakendilt.

Rannas sportimiseks oleks targem valida hommikune või pealelõunane aeg, kui päike ei ole kõige kuumem. Kui aga väljas on pilvine, ei tasu samuti randa minemata jätta, sest sportimiseks sobib suurepäraselt ka jahedam ilm.

Seega, haara puhkusepäeval sõbrad kaasa ja veetke koos üks aktiivne ja sportlik rannapäev!

Tekst: Merilin Piirsalu / Siim Semiskar

Avafoto: Pixabay