Oscar Edela on kutseline kinnisvaramaakler ja konsultant, kinnisvara insvestor, Must CrossFiti asutaja ja crossfitter. Ta on küll terve elu sportlik olnud, aga kuus aastat tagasi oli aeg, kus hoolimata trennist tõusis kehakaal üle 100 kg ning oli vaja midagi ette võtta. Oscar astus sisse CrossFiti box’i ja see muutis tema elu.

Millises seisus olid, kui alustasid CrossFitiga?

Minu üldine vorm oli nn keskmine eesti mees. Tegin kaks-kolm korda nädalas trenni - jõusaal, taipoks, ujumine ja jooks, aga see oli pigem mugavustsoonis treenimine, milles pingutuse momenti polnud. Armastasin igal nädalavahetusel pidutseda ja mõnusalt süüa, mis sportliku tegevuse justkui ära nullis. Nii need kilod aastatega kogunesid, kuni kaalunumber näitas 107 kg. Üldine vorm oli siis pigem keskmine, sest toitumine on iga asja võti, ma küll justkui jälgisin, mida suhu panen, aga tagantjärele analüüsides tegin palju otsuseid söömise osas siiski emotsionaalselt ning sellega eriti häid tulemusi ei saavuta.

Nüüd ja enne (Oscar paremal)

Kuidas jõudsid CrossFiti juurde ja millest alustasid?

CrossFitist rääkis mulle sõber. Peale seda googeldasin ning kui nägin erinevaid videoid ja seda, kui mitmekülgne see ala on, siis oli otsus tehtud. CrossFiti saab teha ainult ametlikes box’ides ja mitte kuskil mujal, kuna Tallinnas oli siis just uksed avanud esimene ametlik box (I&M CrossFit), siis liitusin nendega.

Kui sageli sa praegu CrossFitiga tegeled?

Treenin kuuel päeval nädalas, millest üks on aktiivne rest day. Nädalas üks päev on täiesti vaba. Olen üks Must CrossFit asutajaliikmetest, seega olen CrossFiti maailmas kogu aeg ninapidi sees ja kogu mu elu on üks suur CrossFit. See pole lihtsalt spordiala, see on elu õpetaja, mis ütleb, et alla antakse ainult siis, kui sa oled valmis, mitte siis, kui sa oled väsinud ja sul on valus. Mulle meeldivadki CrossFiti juures kõige rohkem inimesed selle ümber ning suurem pilt, mida CrossFit läbi oma treeningmeetodi õpetab: kui on raske, siis ei tähenda, et peaksime alla andma ning me suudame palju rohkem, kui me arvame.

Kuidas kirjeldad lühidalt CrossFiti inimesele, kes sellest veel midagi ei tea?

See on pidevalt muutuv, seal on funktsionaalsed liigutused ja kõrge intensiivsus. Kindlasti tuleks vähemalt kümnes kui mitte kahekümnes trennis ära käia, et aru saada, kui mitmekülgne see spordiala on ja saamakas aru, et keha vajab tegelikult seda liikuvust ja väljakutset. Kindlasti on kõige aluseks tehnika ja alles siis intensiivsus.

CrossFit arendab meid väga mitmekülgselt. Kui enamik spordialasid valmistab meid ette millegi kindla soorituse saavutamiseks, aga CrossFit valmistab ette eluks, mis on alati ettearvamatu. Tuled trenni ja sa ei tea kuunagi, mis sind treeningtahvlil ootab.

Kui meenutad oma esimesi CrossFiti treeninguid, siis millised mälestused sul nendest on?

Mul oli kohe fun ja teadsin hetkega, et jään selle spordiala juurde kauaks. Elu lõpuni. Ma usun, et parem on kuluda liikudes kui seistes roostetada. Seega usun, et kui järjepidevalt ennast tagant piitsutada, siis suudame vanemana samuti täisväärtuslikku elu elada ega pea 60-selt mõtlema, et keha on väsinud, sest me pole teda peale 25. eluaastat tegelikult rohkem kasutanud

Must CrossFit Team

Mis hetkel otsustasid muuta oma toitumist ja millised olid peamised muudatused, mis sa tegid?

Otsustasin seda samal õhtul, kui jõudsin koju esimesest CrossFiti trennist. Peamiseks muudatuseks oli suhkrust loobumine ning kuna kogu töödeldud toit on tihtipeale üleliia suhkrurohke, hakkasin ise toitu valmistama. Võtsin enda valmistatud toidu ka kodunt kaasa ning vähemalt järgmised kuus kuud väljas ei söönud.

Trennikaaslase soovitusel proovisin ka gluteenivaba menüüd ning jäin selle juurde, kuigi mul pole gluteeni talumatust. See lihtsalt ei sobi minu kehale. Lisaks on gluteeni sisaldavates toodetes kõvasti suhkrut peidus, näiteks nisujahu ja rukkijahu toodetes, kui neid poest osta. Mõni aeg hiljem jätsin menüüs välja ka piimatooted.

Nüüd võib tunduda, et ma justkui ei söögi midagi, aga tegelikult on vastupidi. Tänu nendele loobumistele olen otsinud toidulauale väga palju alternatiivseid toiduaineid, mis on kvaliteetsemad. Olen veendunud, et minu toidulaud on kirjum, kui enamikul, kes eelmainitud asju tarbivad. Näiteks nisujahu, rukkijahu jms asemel on minu köögikapis mandlijahu, kookosjahu, riisijahu. Suhkru asemel on kasutusel magustajana mesi ning pähklid ja marjad, mis on parimad magustoitude tegemiseks. Palju rohelist annab piisavalt kaltsiumi ja see asendab piimatooteid. 90% minu toidust on ise valmistatud.

Kindlasti ei anna ma kellelegi nõu, et peaks tegema samamoodi nagu mina, sest endale sobiva toitumiseni peab iga inimene ise jõudma läbi teadlike otsuste, katsetamiste ja õppimise. Mina soovitan noppida igaühe nõuannetest midagi ning lõpuks jõuda selleni, mis teile parim. Hoidke meeled valla ja katsetage. Äärmused pole kunagi head.

Sina saavutasid tänu CrossFitile ja toitumise muutmisele kaalunumbri, vormi ja elustiili, millega rahul oled. Kui heaks alaks sa üldse CrossFiti inimesele, kes soovib kaalus alla võtta?

See on kindlasti sobiv kõigile ja eelkõige sellepärast, et CrossFiti mõte pole õpetada kaalu langetama, vaid see õpetab pingutama, eesmärkide nimel töötama ja kaalulangus on boonuseks. Meile pole oluline väljanägemine, vaid sooritusvõime, aga kui paraneb sooritusvõime, siis paraneb ka füüsiline vorm. Kindlasti mängib oma osa treeningu intensiivsus, mis on igaühe vormi silmas pidades erinev. CrossFitis on alati olemas progressiooni harjutused, mis aitavad alustaval inimesel tasapisi ronida oma väikeste eesmärkide suunas.

Mida soovitad neile, kes tahavad oma toitumist muuta - kas teha väikeseid samme tasapisi või päevapealt suuremaid muudatusi? Kas konsulteerida treeneri või toitumisnõustajaga?

Väiksed eesmärgid iga päev. Mingisugune plaan tuleb paika panna ja siis selle järgi toimetada, kuni see on sinu harjumus. Minu jaoks, kes justkui igapäev toitumist jälgib, pole see enam eesmärk omaette, vaid harjumus, mida ma teen. Ma usun, et kui loome kvaliteetsest toitumisest harjumuse, siis suudame teha seda pikaajaliselt. Konsultatsiooni ja nõustamist võib alati võtta, aga oluline on hakata ise mõtlema, ise õppima ja tahta aru saada toitumise põhilistest printsiipidest. Toitumine on lihtne, aga inimesed ei ole.

Minu meelest parim toitumissoovitus on Crossfit 100 sõnaga, mille autor on Greg Glassman, CrossFit Inc. Asutaja. See kõlab nii:

Söö liha, köögivilju, pähkleid, seemneid, natuke puuvilju, vähesel määral tärklist ning väldi suhkrut. Hoia tarbimist tasemel, mis toetab treeninguid, aga mitte keharasva. Harjuta ja treeni tähtsamaid tõsteid: jõutõmme, rinnalevõtt, kükid, surumine, rebimine ja tõukamine. Samaaegselt õpi selgeks võimlemise põhielemendid: lõuatõmbed, rööbaspuudelt surumine, kätekõverdused, köiel ronimine, istesse tõus, käte peal seis ja muud staatilised hoidmised, piruetid, visked, hüpped, sammud. Jookse, uju, sõua, sõida rattaga - jõuliselt ja kiiresti. Viis või kuus korda nädalas kujunda eeltoodud elementidest erinevaid harjutusi, sega need kokku võimalikult erinevateks kombinatsioonideks. Ole loov, rutiin on meie vaenlane. Hoia treeningud lühikesed ja intensiivsed. Pidevalt arene ja õpi uusi spordialasid.

Veel meeldib mulle ütlemine: „Kui suudad juhtida oma toitumist, siis suudad juhtida kõike.“ Minu meelest on see nii tõsi.

Kui palju CrossFit sinu elukvaliteeti muutnud on?

Sport on parim õpetaja ning CrossFit on võibolla parim näide sellest õpetusest, sest siin on omavahel põimitud niipalju erinevaid printsiipe ja põhimõtteid, mis on ajas muutumatud ja need peegelduvad ka väljapoole spordimaailma. Näiteks:

Sea eesmärke ja püüdle nende poole.

Tõuse isegi siis kui kukud teist, kolmandat või neljandat korda.

Ära anna alla, kui oled väsinud.

Puhka siis, kui oled lõpetanud ja töö on tehtud.

Ole järjepidev.

Proovi erinevaid asju, ole avatud.

Rutiin on vaenlane.

Millised on su eesmärgid seoses CrossFitiga?

Püsida terve. CrossFit peab olema FUN, sest ma pole tippsportlane ja see pole mu töö. See peab toitma mu hinge ja tekitame head energiat. Usun, et teen seda spordiala läbi elu, sest see pole justkui sport, vaid mõtteviis, kuidas ennast ette valmistada kõigeks, mis elu ette viskab. CrossFit on natuke raske, natuke kerge, ootamatu, vinge ja 1% igav. Selline nagu elu.

NB!

Kui sinagi tahad CrossFiti proovida, siis saad seda proovida Must CrossFit INTRO kursusel, mis algab 12. augustil.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: erakogu