Kui veel veidi aega tagasi hõikasid emad akende peal oma lapsi õhtul tuppa sööma, siis tänapäeval on vanematel mure, kuidas saada lapsi õue mängima. Tubaseid tegevusi on väga palju ja kahjuks enamik neist tähendab paigal istumist ja ekraani vaatamist.
Nutimaailm on väga põnev ja aeg möödub arvuti- või telekamängu taga kiiresti. Samuti on telefonidel üha enam lapsi kaasa haaravaid rakendusi ja nad on otsekui naelutatud tuppa. Vähene õues liikumine on viinud selleni, et paljud lapsed on ülekaalulised ja neil esineb rohkem meeleoluhäireid. Kuidas meelitada lapsed õue ja võistelda nutimaailmaga? Üks võimalus on rajada aeda sportlik mänguväljak, kus on tegevusi igas vanuses lastele. Uuringud näitavad, et tegelikult piisab juba tunnist ajast värskes õhus liigutamisest, et areneksid lapse lihased ja paraneks meeleolu.
Mänguväljakute ja atraktsioonide valik on suur. Kuidas rajada oma aeda tõeliselt põnev mänguala, mis sobib igas vanuses lastele?
Pöörake tähelepanu, et see hõlmaks järgmiseid tegevusi:
1. Jooksmine – kuigi lihtne on osta aeda hulgaliselt atraktsioone, ei tohiks unustada lihtsalt jooksmist. Lastele meeldib üksteist taga ajada ja peitust mängida. Jälgige, et aeda jääks piisavalt vaba ruumi, põnevuse lisamiseks võib rajada jooksuradasid ja peidukohti.
2. Kiikumine – see köidab nii tüdrukuid kui poisse, kuna erinevate kiikede valik on väga suur. Unustage klassikalised kiiged, lihaseid ja koordinatsiooni arendavad väga hästi ka ahvikiik ja pesakiik. Suurematel pesakiikudel saab korraga kiikuda ka rohkem kui üks laps.
3. Ronimine – rajage aeda ronimisseinad, kus lapsed saavad harjutada mägironimist. Väga hästi treenib lapsi ka rippkiigel edasi rühkimine või ronimisvõrgul enda üles vinnamine. Ronimisel kasutab laps oma keharaskust, see on turvaline ja ei koorma liigeseid.
4. Hüppamine – batuudid meeldivad igas vanuses lastele. Lapsed võivad alustada lihtsast hüppamisest ja üsna pea näete, kuidas lapsed teevad vaevata saltosid ja teisi akrobaatilisi trikke. Kuna lapsed kasvavad ja arenevad kiiresti, muretsege võimalusel kohe suurem ja kandvam batuut. Batuutide tarvikud muudavad hüppamise turvaliseks.
5. Ärge unustage aktiivsete tegevuste kõrval hingetõmbepausi ja einestamist. Kõik lapsed ei taha kogu aeg mürada, joosta ja ronida. Mängumaja, piknikulaud ja liivakast pakuvad lastele võimalust tundide pikkusteks rollimängudeks ja sobivad vaiksema loomuga lastele.
Olenemata, milliseid tegevusi mänguväljakule planeerite, on kõige olulisem pöörata tähelepanu turvalisusele.
Kuigi laste tegevuste juures peaks alati viibima täiskasvanu, on lapsed väga kiired, nutikad ja leidlikud – selleks, et kõigil oleks turvaline, ärge unustage:
Kiiged, kiigepostid, liumäed, ronimisseinad ja teised atraktsioonid peaksid olema tugevast materjalist, korralike kinnitustega ja nende valmistamisel ei tohi olla kasutatud mürgiseid aineid.
Kui atraktsioonide puhul on kasutatud metalli, oleks hea, kui see oleks kaetud mõne pehmema materjaliga, et laps ennast ära ei lööks.
Puit on loodussõbralik ja kerge materjal, aga ärge unustage selle kaitsmist külma, vihma ja päikese eest.
Talvel tuleks õuest soojemasse kohta viia plastikust kiiged ja liumäed, et need ei muutuks külmakraadide käes rabedaks.
Ärge unustage kontrollida ka köite kinnitusi, et need ei praguneks ega hargneks.
Hea oleks iga paari nädala tagant kõik laste mänguväljaku osad üle vaadata ja kontrollida. Samuti pöörake tähelepanu, et maas ei vedeleks asju, mille otsa lapsed koperdada võivad. Korjake hoolikalt kokku reha, aiakäärid ja muud tööriistad.
Lõbus ajaveetmine õues on kasulik nii lastele kui vanematele, hea võimalus selleks on rajada mitmesuguste tegevustega mänguväljak: batuudid, kiiged, ronimisseinad ja mängumajad köidavad lapsi tundideks. Suur valik õue mänguasju on saadaval 1a veebipoes.
Fotod: Pixabay