Lihtsalt öeldes on pulssoksümeeter väike ja tragi seade, mis mõõdab hapniku kogust veres. See on vajalik abiline näiteks inimestele, kellel on südamepuudulikkus, krooniline kopsuhaigus või bronhiaalastma. Samuti ka sportlastele ja inimestele, kes treenivad või töötavad tavalisest kõrgemal üle merepinna. Praegusel ajal on pulssoksümeeter ka elutähtis aparaat koroonaviirusega kaasnevate hingamisraskuste jälgimisel. Seade, mis aitab lihtsal viisil määrata vere hapnikuga küllastatuse astme ehk hapniku saturatsiooni (SpO2) veres on Covid-19 pandeemia valguses saanud teenimatult vähe tähelepanu. Siinkohal räägimegi AS Meditsiinigrupp abiga lähemalt, miks ja kuidas pulssoksümeetrist  abi on.

Mis asi see pulssoksümeeter ikkagi on?

Pulssoksümeeter on kaaskaantav, korduvkasutatav, sõrmele kinnitatav mitteinvasiivne mõõteseade, mis on mõeldud kiireks ja vahetuks hapniku küllastatuse (hemoglobiini arteriaalse hapnikutaseme) mõõtmiseks. Vere hapniku küllastumine ehk saturatsioon (Sp02) on indikaator, mille alusel hinnatakse organismi hapnikutarbimist. Lisaks SpO2’le mõõdab Meditsiinigrupi soovitatud seade ka südame löögisagedust ja kehatemperatuuri. Tulemused kuvatakse lihtsasti loetavale LCD ekraanile.

Kuidas seadet kasutada?

Pulssoksümeeter lülitatakse sisse ja asetatakse sõrme (tavaliselt vasaku nimetissõrme) otsa nii kaugele kui võimalik. Seejärel teostatakse mõõtmine vastavalt seadmega kaasas olevatele juhistele.  Et seade näitaks tulemusi õigesti, peab sõrm olema soe ning sõrmeküüned ei tohi olla väga pikad. Mõõtmistulemusi võib häirida küünelaki või geelküünte kandmine (eriti kui see on lilla, must, roheline või sinine), pigmenti sisaldavate kreemide või kosmeetika kasutamine.

Kuidas mõõtmistulemusi tõlgenda?

  • Tavaline ja tervislik vere hapniku küllastustase (Sp02) on vahemikus 96-100%. Antud tasemest madalamad väärtused võivad viidata hingamishäiretele ja vajavad uurimist.
  • Väärtused alla 95% tähendavad hapnikuvaeguse ohtu (91% kuni 94%). Hapnikuvaegus ehk hüpoksia on seisund,  mille  korral  kudede  varustamine hapnikuga langeb alla teatud füsioloogilise alampiiri.
  • väärtustega vahemikus 86% kuni 90% oluline hapnikuvaegus
  • väärtustega 85% või alla selle tõsine oht, kus olukord võib olla kriitiline või muutuda kriitiliseks.

Miks on oluline SpO2 (saturatsiooni)  jälgida?

Hapniku küllastumise tase veres võib erinevate haigusseisundite tõttu vähehaaval langeda tundide jooksul, mõnikord ka päevade. Tavaliselt näeb vähenemist 1-2% päevas. Tüsistuse tekkimisel (näiteks trombi moodustumine kopsuarteris), võib vere hapnikutase mõne minutiga kriitilisele tasemele langeda. Covid-19 viirusele iseloomulikumateks sümptomiteks on häired sügavamate hingamisteede talituses, mis põhjustavad ootamatuid hingamisraskusi ja vere hapnikusisalduse muutusi. Just selliste seisundite puhul soovitavad meditsiinispetsialistid pulssoksümeeter soetada koduste patsientide tervise jälgimiseks.

NB! Kui tihti tuleks tervist kontrollida ja saturatsiooni (SpO2) mõõta, on väga individuaalne, sõltudes inimese soost, vanusest, elustiilist, töö- ja elukeskkonnast, erinevate haiguste riskitegurite olemasolust. Vajadusel konsulteerida perearstiga.

Kuidas pulssoksümeeter veel kasutust leiab?

Pulssoksümeeter laiab laialdast kasutust nii kodudes, haiglates, hooldusravis, sotsiaalmeditsiinilistes asutustes, muus kliinilises keskkonnas, lennunduses kui ka professionaalses spordis ja harrastajate hulgas (näiteks mägironijad). See on oluline tervisliku seisundi jälgimisel kodusel ravil olevate või esmaabi vajavate patsientide puhul, üle 60-aastastel eakatel, sportlastel ja ka rohkem kui 12 tundi töötavad isikutel ning kinnistes ruumides töötajatel. On veel seisundeid, mille puhul võib pulssoksümeetrist abi olla. Näiteks hingamispuudulikkus või selge kahtlus selle suhtes, hapnikravi saavad patsiendid, teatud unehäired, näiteks obstruktiivne uneapnoe, südamepuudulikkus, kroonilised kopsuhaigused. Uuri lähemalt, kas ka sul võiks sellest abi olla.

Kokkuvõttes on tegemist väga kasuliku ja usaldusväärse abilisega koduapteegis, mille kasutamisega saab kindlasti hakkama igaüks, kes on läbi lugenud kasutusjuhendi ning neid juhiseid ka kenasti järgib.

Rohkem infot pulssoksümeetri kohta leiad SIIT!

 

 

Tekst: Meditsiinigrupp AS ja TerviseTrend

Pildid: Meditsiinigrupp/ MedLinket, Pexels