Kui sa seda kirjutist loed, siis tõenäoliselt ei ole sa internetivabal puhkusel looduskaunis kohas, vaid tunned lihtsalt puhkuse vastu informatiivset huvi.
Millal sa viimati puhkasid nii, et ei mõtlenud oma töökohustuste peale? Kui see päev oli eile või täna, siis oled sa õnnelik inimene ning see artikkel ei ole sinu jaoks. Kui aga tunned väsimust juba lihtsalt mõteldes oma tööde peale, siis vajad kiiremas korras puhkust.
Tõenäoliselt oled sa informeeritud, kuidas puhata ja mida peaks ette võtma, et ennast taastada. Me elame ju infoühiskonnas ning internetist võib iga teema kohta lugeda mitmeid häid soovitusi. Näiteks – kaks nippi lõõgastumiseks, tervistavad loodustooted, mis annavad kiireid tulemusi jne. Informatsioonipuudust ei ole, kuid ometigi on kusagil kitsaskoht, et ei suudeta ennast hästi välja puhta. Ikka kurdetakse üleväsimuse, unehäirete, ärevuse ja tööstressi üle. Milles siis probleem?
Hea puhkus
Kui on soov ennast väsimusest välja puhata, siis tuleb mõtelda, kuidas seda teostada. Hea puhkuse üheks tunnuseks on positiivsed emotsioonid. Tundes positiivseid emotsioone, meie loomulik elujõud taastub, närvisüsteem tasakaalustub ja me hakkame ennast üleüldiselt paremini tundma. Peale kosutavat puhkust võime märgata, et väsimuse koorma alt tuleb välja loov ja elurõõmus isiksus. Järelikult on hea ja kosutav puhkus väga vajalik! Samas on see individuaalne, millest tahetakse välja puhata ning milline tegevus või tegevusetus kellelegi heaolu tunnet tekitab.
Kas üks pikk või mitu lühikest puhkust?
Üks ei välista teist. Me vajame nii lühikesi kui ka pikemaid puhkuseid, sest ega me robotid ole, et töötame 24/7. Lühikesed puhkused aitavad taastuda päevasest või töönädala väsimusest. Selleks on hea puhkepäevi kasutada puhkamiseks, mitte nende tööde tegemiseks, mida ei jõutud nädala sees ära teha. Kui tööd muudkui kuhjuvad, siis tuleb oma ajaplaneerimine üle vaadata ning prioriteedid paika panna.
Samuti on hea peale tööpäeva mõnusalt aega veeta ja kutsetööst välja puhata. Selliseks lühikeseks puhkuseks sobivad hästi trennid, hobid, toredad kultuurisündmused ja lähedaste inimestega kvaliteetaja veetmine. Puhkus ei ole luksus, vaid normaalse elustiili osa, mis aitab meil oma elujõudu taastada.
Pikemat puhkust vajab inimene selleks, et oma sisemisi jõuvarusid taastada. Ajaliselt mõeldakse selle all 20 ja rohkemat päeva. Selle aja jooksul jõutakse alateadvusse salvestunud tööväsimusest ja pingetest välja puhata. Selleks, et pikk puhkus täidaks oma eesmärki, tuleb seda hästi korraldada. Nii pikk tööst eemalolek võib paljudele intensiivse töö tegijatele raskesti teostatav olla. Kui aga ei võimaldata endale pikka puhkust, et elujõudu taastada, siis võib keha ise gripihooajal puhkust võtta haiguse näol. Pikk, hästi planeeritud puhkus tugevdab imuunsussüsteemi ning teeb tervise tugevamaks.
Puhata – aga kuidas?
Oma pikaajalise praktilise psühholoogilise nõustamise käigus olen näinud, et paljude inimeste psüühilise läbipõlemise üheks põhjuseks on ebapiisav puhkus. Hinnatakse oma psüühilisi jõuvarusid üle, arvatakse, et ollakse vaimselt purunematu. Kui ei võimaldata endale puhkust, siis võib väsimus muutuda krooniliseks.
Puhkus on oluline elu osa. Inimene saab siis psüühiliselt hästi välja puhata, kui muudab oma tavapärast töist elurutiini. Milline on siis sinu töine rutiin, millest sa tahad välja puhata?
Näiteks klientidega intensiivselt suhtlev klienditeenindaja on öelnud, et tema jaoks on parim puhkus siis, kui ta ei pea paljude inimestega suhtlema, vaid saab vaikselt oma maakodus olla ja nokitseda. Eelkõige tahab ta puhata liigsest suhtlusest ja inimestest.
Kuna infoajastul on töö järjest rohkem „pähe kolinud“, siis on oluline, et me puhkaksime tööst vaimselt välja. Kui ei suudeta ennast puhkuse ajal lihtsalt puhkuselainele häälestuda, vaid ikka vaadatakse töömeile ja võetakse töökõnesid vastu, siis tuleb midagi ette võtta. Üheks võimaluseks on keskkonna muutus. Sellepärast ongi puhkusereisid teistesse paikadesse nii populaarsed. Muutes välist keskkonda muutub ajutiselt ka elurütm. Puhkusereiside võimalused on nii mitmekesised – kellele meeldib rannas lesida, kes tahab võõraste kultuuridega tutvuda, kes tahab eelkõige „levist“ välja saada.
Näiteks ühe ettevõtte juht ütles, et kohusetunne sundis teda ka puhkuse ajal tööasju ajama, seetõttu polnud ta mitmeid aastaid päriselt puhanud. Siis otsustas ta endale puhkuse planeerida ja sõitis Himaalaja mägedesse, kohta kus internet ei levi. Seetõttu ei saanud ta ka parima tahtmise juures töömeile lugeda. Selline kardinaalne otsus infomaailmast ajutiselt välja astuda andis talle võimaluse lõpuks ometi päriselt puhata.
Vaimne töö vs.füüsiline töö
Vaimse töö tegijatel võib olla raske töömõtteid peast välja saada, seetõttu on neil oluline osata psüühiliselt puhata. Selleks võib osutuda nii meditatsioon, ekstreemspordiga tegelemine kui kriminullide lugemine.
Füüsilise töö tegijatel on kasulik eelkõige oma füüsilist jõudu ja tervist taasada, et jaksaks peale puhkust tööd edasi teha. Keha väsib ning seetõttu on kasulik tegeleda toetava kehakultuuriga. Selleks võib olla nii jooga, massaaž või füsioterapeudi poolt koostatud spetsiaalsed võimlemiskavad.
Millised on hea puhkuse tunnused?
Keegi ei saa sulle õiget retsepti anda, kuidas puhata, aga sa ise tead, mis sulle meeldib ning sa tunned, kui oled puhanud. Meel ja keha annavad tunda, kui on välja puhanud. Tervis tugevneb, meel on kerge ja rõõmus. Peale head puhkust on soov jälle tööd teha, tegutsemisindu jagub. Kui oleme hästi puhanud, siis oleme oma elus ja töistes tegemistes märksa produktiivsemad.
Võimalusi puhkuseks on palju, aga keegi ei saa meie eest puhata. Ise tuleb puhkus planeerida, selleks aega ja võimalusi leida ning see ellu viia. Hästi korraldatud puhkus taastab tervist ning toob elurõõmu. Puhkus, see on kvaliteetaeg elus!
7 inspiratsiooni puhkuseks
+ välju oma igapäevasest rutiinist
+ sea piir töömeilidele, töö teemaliste telefonikõnedele ja töömõtetele
+ koge midagi uut, vaata maailma värske pilguga
+ leia aega lähedaste inimestega koos olemiseks
+ täida mõni ammune soov või unistus
+ võta aega iseendaga olemiseks
+ naudi kosutavat und ja unista
Tekst: psühholoogiline nõustaja Anneli Salk
Foto: Pixabay