Peavalud on sagedaseks neuroloogiliseks kaebuseks kogu maailmas ja nendel võib olla väga erinevaid põhjuseid. Kui peavalud muutuvad sagedaseks, siis tuleks kindlasti probleemiga tegeleda.

Peavalud jaotatakse primaarseteks ja sekundaarseteks. Primaarsete puhul on peavalu iseseisev haigus. Sagedasemateks on pingetüüpi peavalu, migreen. Sekundaarsed peavalud kaasnevad mõne teise haigusega. Neid ravitakse koos põhihaigusega. Selleks, et peavaöuga paremini toime tulla, peaks välja uurima, mis tüüpi peavaluga on tegu.

Peavalu leevendamiseks tuleb samuti esmalt välja selgitada peavalu põhjus. Valuvaigistite kasutamisel jälgige, mitu päeva kuus neid vajate. Kui valuvaigisteid tarbida 10 või enam päeva kuus vähemalt 3 kuud järjest, võivad need hakata ise peavalu esile kutsuma. Peavalude ravi jaotatakse ägeda valuhoo ja preventiivseks raviks, aga lisaks valu ravile saab enesetunnet leevendada järgnevalt:

Puhka

Võimalusel heida pikali jahedasse pimedasse ruumi, sule silmad ja proovi puhata 10 minutit või soorita lõdvestusharjutusi.

Vähenda koormust. NB! Kobarpeavaluga inimene ei suuda valuhoo ajal rahulikult olla.

Valu eemale juhtimine

Valu võib olla kergem taluda, kui keskenduda mõnele tegevusele näiteks kerge koormusega töö, hobi, meeldiva muusika kuulamine, lihaslõõgastus meetodid, meditatsioon, sügav hingamine, visualiseerimisharjutused jne.

Massaaž

Võid proovida masseerida oimukohti või kaelalihaseid, avaldada kerget survet kulmu piirkonnas ja silmade ümbruses. See lõdvestab pinges lihaseid, rahustab meelt, alandab stressi. NB! Juba alanud migreenihoo korral ei pruugi sellest abi olla, mõni migreeniga inimene ei talu ka valu ajal puudutust.

Kerge füüsiline koormus

Pingetüüpi peavalu võib leeveneda värskes õhus jalutades, samuti võib sooritada kaelalihaspinget leevendavaid harjutusi. NB! Migreeni korral võib füüsiline koormus muuta peavalu tugevamaks.

Külm

Lama rahulikus hämaras ruumis ja aseta otsmikule või silmadele jahe kompress. Võid masseerida jäätükiga otsmikku või oimukohti näiteks 5-10 minutit. Kui aju tajub külmatunnet, jääb tal vähem tähelepanu valule. Mõnedel inimestel võib külmaärrituse toimel peavalu tugevneda või vallanduda (näiteks külma söömisest/joomisest või külmast ilmast tingitud peavalu).

Soe

Ärgates hommikul peavaluga võib mõnedele inimestele leevendust tuua tass kohvi (kui oled regulaarne kohvijooja), kerge hommikueine ja soe dušš. NB! Migreeni korral võib soojus peavalu tugevamaks teha.

Uni

Migreeni korral võib valu leeveneda magades.

Loe siit, kuidas peavalusid ennetada.

Allikas: peaasi.ee

Portaalist peaasi.ee leiad hulgaliselt informatsiooni ja nõuandeid vaimse tervise kohta. Samas portaalis saad kasutada tasuta e-nõustamise võimalust.

Foto: Pixabay