Peavalu ei ole ilmselt võõras ühelegi inimesele. See võib kaasneda ülepingega, mõne haigusega või esineda iseseisva haigusena, näiteks migreeni kujul. Kui oled inimene, keda peavalud sageli vaevavad, siis tea, et mingil määral on neid võimalik ka ennetada, kui järgid allolevaid nõuandeid.
Toitu korrapäraselt
Söö korraga vähem, aga sagedamini – viis väiksemat söögikorda on parem kui kolm suurt. See aitab hoida veresuhkru taseme ühtlase kogu päeva.
Joo vett
Peavalu võib olla üheks esmaseks vedelikupuuduse tunnuseks. Organismi veevajadus on erinev ja sõltub mitmetest asjaoludest. Täiskasvanud inimese veevajadus on 28-35 ml kehakaalu kilogrammi kohta, mille sisse arvestatakse ka toiduga saadav vedelik. Parim jook on vesi.
Pea piiri kohvi joomisel
Ülemäärane kofeiini sisaldavate jookide tarbimine või äkiline kohvist loobumine võib vallandada peavalu.
Liigu regulaarselt
Regulaarne mõõduka koormusega füüsiline aktiivsus võib vähendada peavalude sagedust ja valu tugevust. Liikumine aitab vabaneda ka stressi hormoonidest ja vabastab endorfiine, mis aitavad paremini taluda valu.
Korrapärane unerežiim
Unehäired, liiga kaua või vähe magamine võivad soodustada peavalu.
Püsi normaalses kehakaalus
Peavaludega inimestel võib ülekaal muuta peavalusid sagedasemaks. Hoia oma kehakaal kontrolli all tasakaalustatud toitumise ja füüsilise aktiivsusega.
Enneta ülemäärast stressi
Emotsionaalne pinge tekitab ka lihaspinget. Pingelistes olukordades tee regulaarseid pause, lõdvestu meeldivat emotsiooni pakkuva tegevusega, näiteks jooga, meditatsioon, hobi, kuula meeldivat muusikat jne. See rahustab ja viib mõtted muredest eemale. Ka stressijärgne pingelangus võib olla üheks migreeni vallandavaks teguriks.
Puhka arvutiga ja nutiseadmega töötamisest
Pikemat aega arvutiga töötamine võib muuta peavalude suhtes vastuvõtlikumaks. Põhjuseks võib olla pikaajaline intensiivne vaimne keskendumine, halb kehaasend ja sellest tekkiv lihaspinge, eriti kaelas. Tee 30 minuti järel paus viis minuti, liigu ringi, venita lihaseid, pööra pilk arvutiekraanist kaugemale. See vähendab lihaspinget silmades ja kaelas.
Hoidu pikaajalisest pea- ja kaelalihaste pingest
Kestev või intensiivne lihaste kokkutõmme pea-või kaela piirkonnas võib tuua peavalu. Soorita kaela lihaspinget leevendavaid harjutusi. Pingetüüpi peavalu võib vallandada ka ebasoodne kaela asend magades. Vältida tuleks kõrget peaalust. Padi ei tohiks olla õlajoonest kõrgemal.
Uurimuste järgi on noorukitel peavalu vallandunud ka sagedasest närimiskummi närimisest, mis tekitab lõualuude lihaspinget.
NB! Arsti juurde pöörduge, kui peavalud on sagedased, häirivad igapäevaelu, peavalu iseloom on muutunud või on tekkinud uus peavalu, see ei allu hästi ravile ja/või kaasneb teisi sümptomeid. Sagedaste peavaludega pidage peavalupäevikut, kuhu kirjutage peavalude sagedus, kestus, iseloom, vallandavad tegurid, tarvitatud valuvaigistid ja nende efektiivsus.
Allikas: peaasi.ee
Foto: Pixabay
Portaalist peaasi.ee leiad hulgaliselt informatsiooni ja nõuandeid vaimse tervise kohta. Samas portaalis saad kasutada tasuta e-nõustamise võimalust.