Kodune näonaha hooldus on väga oluline, olenemata naha seisukorrast. Kõige lihtsam viis seda korras hoida, on koostada hooldamiseks kindel rutiin. Erinevatest nahatüüpidest, hooldusvahenditest ning igapäevasest rutiinist räägib ilusalongi Beautiq kosmeetik, Liina Ojakann.

Nahatüüpe on erinevaid, mistõttu on näonaha hooldus täiesti individuaalne. Kuid olenemata sellest, millise näonahaga on tegemist, on selle korras hoidmiseks vajalik igapäevane hooldusrutiin. Oluline on teada, et ainult veega naha loputamisest ei piisa, kuna see ei suuda eemaldada mustust ja rasu ning kuivatab nahka liialt. Samuti ei sobi näo pesemiseks tavalised dušigeelid ja seebid, kuna need rikuvad naha happelisust ja selle kaitsev barjäär väheneb.

Hooldus sõltub nahatüübist

Normaalse naha tunnuseks on pustulite ja paapulite puudumine. Nahk ei ole katsudes kuiv ega konarlik, kuigi näo T-tsoonis (otsaesine, nina, lõug) võib esineda mõni komedoon.

Hooldamise puhul on oluline hoida naha tasakaalu ning mitte seda liigselt kuivatada, seetõttu tuleks vältida naha liigset koorimist ja kuivatavaid tooteid.

Kuiv nahk on katsudes krobeline ning värvuselt ebaühtlane, muutudes ka kiiresti õhukeseks ja tundlikuks. Kuna ka rasune nahk võib olla pinnakuiv, siis aetakse tihtipeale seda segamini kuiva nahatüübiga. Neid kahte on võimalik eristada oma nahka vaadeldes - kuival nahal puuduvad nahaalused pustulid ja paapulid.

Väga kuiva naha hoolduseks sobib niisutav toonik ning toitev näokreem, mustuse eemaldamiseks tuleks kasutada pigem puhastuskreeme. Selle nahatüübi juures on eriti tähtis, et toonikud ei sisaldaks alkoholi, kuna need kuivatavad veelgi rohkem. Samuti võib kuiva naha puhul kasutada maske, mis niisutavad nahka sügavuti, eriti hästi toimivad kogu ööks peale jäetavad maskid. Kuiva naha puhul võiks kasutada korra nädalas ensüümidega koorijat, kuna peale selle kasutamist imenduvad ülejäänud tooted paremini.

Rasune nahk võib olla nii pinnakuiv kui ka õliselt rasune. Rasuse naha tunneb ära selle järgi, et nahal on palju ebapuhtuseid, kuid katsudes on nägu kare. Rasune pinnakuiv nahk tekib sellest, et kodus hooldatakse nahka valesti. Sellele viitab kuivatavate toodete kasutamine, näiteks liigne vistrikupulga tarvitamine. Selle tulemuseks on, et pinnakuiv rasune nahk hakkab veelgi rohkem rasu tootma.

Rasuse naha puhul on oluline meeles pidada, et kas see vajab pidevat niisutust. Lisaks ei tohi kasutada liialt kuivatavaid hooldusvahendeid.

Kombineeritud nahatüübis on ühendatud normaalne või kuiv nahk koos rasuse ebapuhta nahaga. Selle tüübi puhul on nahk läikiv ning sinna tekivad kiirelt ebapuhtused, eriti T-tsoonis.

Kombineeritud naha hooldamiseks tuleks kasutada just sellele nahatüübile sobilikke tooteid. Oluline on ka naha niisutamine ja puhastamine.

Tähtis on igapäevane hooldus

Oma näo eest peaksid hoolt kandma nii naised kui mehed. Kindel rutiin ja pidev hoolitsus aitavad hoida naha tervena ning ennetavad selle vananemist. Naistel on ohuks ka pidev meigi kandmine, see ummistab poore ning kuivatab nahka. Meigi valimisel tuleks eelistada mineraalkosmeetikat, mis laseb nahal hingata.

Nahk ei ole aastaringselt siiski sama, vaid muutub vastavalt ilmale. Kuigi nahahooldusrutiin võib mõneti erineda olenevalt aastaajast, siis algne põhi on sellel siiski sama. Kosmeetik Liina jagas, milline võiks olla igapäevane näonaha hooldus.

Hommikut tuleks alustada näo pesuga, kasutades selleks nahatüübile sobivat vahendit, seejärel tuleks nahka toniseerida toonikuga. Seda pole vaja maha pesta, vaid oodata kuni toonik imendub naha sisse ning seejärel lisada näokreem. Igapäevase jumestuse puhul peaks rasuse naha puhul kasutama matistavaid kreeme, kuiva või normaalse naha puhul sobivad ka ühtlustavad meigi aluskreemid.

Õhtuti on oluline terve nägu korralikult puhtaks pesta, kasutades selleks nahatüübile sobivat vahendit. Eriti oluline on naha puhastus peale meigi kandmist, vajadusel tuleks puhastada nahka mitu korda. Seejärel tuleks taas kasutada toonikut ning peale kanda kreem. Rasusele nahale sobivad öökreemiks rasueritust reguleerivad tooted, mis aitavad vähendada naha pindmist rasu ning pooride ummistust. Kuiva naha puhul tuleks kasutada öökreemiks paksema koostisega tooteid, mis toidavad ja rahustavad nahka.

Terve näonahk vajab kindlat rutiini

Lisaks igapäevasele hooldusele on oluline kord nädalas nahka koorida, et kõik kasutavad tooted imenduksid paremini. Samuti võib kord nädalas kasutada niisutavat või puhastavat maski, olenevalt naha vajadusest. Aeg-ajalt peaks kasutama ka seerumeid, mis niisutavad nahka sügavuti. Vananeva naha puhul kasutatakse spetsiaalseid seerumeid, mis aitavad nahka hoida noorena.

Kosmeetiku juures võiks käia nahka turgutamas kord kuus, kuid probleemide esinemisel ka tihedamini. Oluline on järgida professionaali näpunäiteid kodus, sest ainult kosmeetiku külastamine ei lahenda näonahaga seotud probleeme.

Tee vahet näohooldustoodetel

Toodete valimisel tuleks lähtuda eelkõige nahatüübist, mitte ilusast pakendist ja heast lõhnast. Näo puhastamiseks on palju erineva tekstuuriga tooteid, oluline on teada, mis otstarve igal asjal on. Soovitatav on näohooldustoodete valimisel abi paluda professionaalidelt, kes oskavad aidata just õige vahendi leidmisel.

Puhastusvahendite puhul loeb palju nende konsistents, mida tuleks valida vastavalt nahatüübile. Põhiline viga, mida tehakse on mitsellaarvee ja tooniku samaks pidamine. Toonik on mõeldud eelkõige naha hooldamiseks, näiteks rasuerituse reguleerimiseks, niistuseks või naha pinguldamiseks. Kindlasti ei sobi see aga näo puhastamiseks. Tooniku valimisel on oluline võtta alkoholivaba, sest see ei ärrita ega kuivata nahka. Mitsellaarvesi on vastupidiselt mõeldud just näolt mustuse eemaldamiseks, olgu selleks meigi maha võtmine või lihtsalt kerge puhastus.

Samuti on puhastusvahendite valikus olemas geelid ja vahud, mis sobivad pigem rasuse naha puhastamiseks. Need aitavad nahka puhastada sügavuti. Näopiim ning puhastuskreem ja -emulsioon sobivad hästi kuivale nahale, kuna on rohkem niisutavad, muutes naha tunduvalt pehmemaks.

Koorijad aitavad nahka puhastada sügavuti, paremini sobivad ensüümidega versioonid, mis ei ärrita nahka liigselt. Eriti peaksid seda jälgima tundliku nahaga inimesed.

Maske on erineva otstarbega, näiteks puhastavad, mis samuti sobivad sügavamaks mustuse eemaldamiseks. Samas on ka niisutavaid, mida võib kasutada kuiva naha puhul. Maskide ja koorijate puhul on oluline teada, et neid ei tohi kasutada põletikus nahal.

Seerumid toimivad nagu kreemid, kuid imenduvad tunduvalt sügavamale, seetõttu omavad need ka pikaajalisemat toimet. Neid kantakse näokreemi alla.

Tekst: Kaisa Kiriland

Fotod: Pexels