Inimene ei saa eksisteerida ilma hingamata. Alljärgnevast loost saad teada, millist rolli see tihtipeale märkamatuks jääv tegevus meie elus tegelikult mängib ja kuidas hingamine aitab meil tasakaalu leida.

 Hingan, järelikult elan. Inimesel, kes ei saa põhjusel või teisel hingata, tekib esialgu ärevus, mis üsna kiiresti läheb üle surmahirmuks. Ilma õhuta peame vastu vaid mõned minutid. Hingamist peetakse tähtsaks eelkõige seetõttu, et see annab kehale eluks vajaliku hapnikutagavara. Kopsud on hingamiselundid, aga ka erituselundid. Nende kaudu eemaldatakse kehast laguained - süsihappegaas ja vesi.

Värske õhu vajadus

See, kuidas me hingame ja mida hingame, mõjutab meie tervist oluliselt. Kui hingata lühikeste ja pinnapealsete hingetõmmetega või viibida umbses ruumis, ei saa meie keha piisavalt hapnikku. Juhtub see, et venoosne veri ei saa puhastatud ja seetõttu jääb organism vajalikust toidust ilma. Samuti ei suuda kopsud sellistes tingimustes eemaldada laguaineid ja tekib mürgitus, mis halvemal juhul võib lõppeda surmaga. Kergemal juhul tunned pärast mõnetunnist viibimist halva ventilatsiooni või õhutussüsteemita ruumis väsimust ja unisust. Põhjus pole enamasti väheses uneajas või toidus, mille seedimine teeb uimaseks, vaid viletsas õhukvaliteedis.

Teisiti öeldes, kui varustad ennast värske õhuga, siis vabaneb keha kopsude abil kõigest mittevajalikust. Hapnik kantakse verega kehasse laiali, ta ühineb hemoglobiiniga ja varustab oma ringkäigul iga rakku, kudet, lihast ja organit, et neid toita ja kulunud rakke ja kudesid uuendada. Ka seedimisprotsess vajab hapnikku. Iga osakest söögist ja joogist peab hapendama, enne kui ta meile vajalikuks toitaineks muutub. Hapnikupuudus põhjustab seega ebapiisava toitumise ja laguainete kogunemise, mille otseseks tagajärjeks on tervisehäired. Veelkord – hingan, järelikult elan.

Puhastumine ja tervenemine

Hingamine on midagi palju enamat kui see mis toimub füüsilisel tasandil – keha varustamine hapnikuga, üleliigse väljutamine, seedimisprotsessi toetamine, aga ka siseorganite ja lihaste võimlemine ja massaaž tänu hingamisele. See on parim viis, et pääseda ligi oma sisemaailmale. Seega võimaldab hingamine meil ennast puhastada nii füüsilisel, emotsionaalsel kui mõtete tasandil. Pärast sisemaailma suurpuhastust hingamise abil tekib meie sisse ruumi millegi uue jaoks. Nii loome võimaluse ennast täita tervist parandava ja toetava energiaga.

Artikli autor ja hingamisterapeut Katri Pääsuke Foto: erakogu

Vabanemine valust ja hirmust, et rahuneda

Kui viia läbi inventuur, et millised mõtted, tunded ja seisundid kõige rohkem piiravad hingamist, siis mulle tundub, et vastuseks on – valu ja hirm. Need kaks on üksteisega seotud. Kui kehas on valus koht, tekib inimesel enamasti hirm valu põhjuse pärast. Kui inimene on pikka aega hirmu tundnud mõne reaalse või väljamõeldud asja või olukorra pärast, siis tekivad kehas pinged ja ajapikku tekitab see valu.

See, mida inimene vajab enda sisse, et elada tasakaalus ja õnnelikku elu, on rahu ja armastus. Just nende abil suudab inimene jääda tasakaalu ka siis kui puutub kokku keeruliste inimeste ja olukordadega.

Kuidas siis üleliigsest vabaneda ja uut vastu võtta? Kirjeldan järgnevalt hingamismeetodit, mis Sinus muutusi aitab esile kutsuda.

Harjutus: mittevajalikust vabanemine ja uue vastuvõtmine

Seiske või istuge sirge seljaga, hingake rahuliku tempoga nina kaudu sisse ja suu kaudu välja. Võtke appi kujutlusvõime ning iga sissehingamise ajal korjake enda kehast kokku kõik mittevajalik ning laske see endast väljahingamisega suukaudu välja. Sel moel võite vabaneda nii valust kui ka hirmust, aga ka teistest mittevajalikest emotsioonidest, mõtetest, pingetest jms. Kui hingate endast välja valu, siis on soovitav käsi valutava koha peale panna ja tähelepanu mõttes selle koha juurde tõmmata, nii jõuate kiiremini sihile. Tehke seda seitsme hingetõmbe jooksul.

Tuleelementi peetakse puhastusprotsesse toetavaks. Eriti mõnus on harjutust teha lõkke või tulekolde ees, kuid selle puudumisel sobib hästi ka küünlaleek. Kujutlege, et kõik üleliigne, mis te endast välja hingate, põleb tuleleegi abil.

Nüüd on teie sees vaba ruumi ja saate selle täita teid toetava ja tervendava energiaga, mida endasse sissehingamisel tõmbate. Võite kujutada ette, et see, mida sisse hingate on puhas ja hele valgus, mis on täis rahu ja armastust (joogid nimetavad seda praanaks). Nii võtate iga hingetõmbega endasse kõike seda, mida hetkel kõige rohkem vajate. Uue vastuvõtmiseks hingake rahulikult nina kaudu sisse ja suu kaudu välja taaskord seitse korda. Vajadusel võite kogu harjutust korrata.

Mõnusat hingamist!

Tekst: Katri Pääsuke, massaaži- ja hingamisterapeut, www.kasvamine.ee

Foto: Pexels