Suuhügieeni eest hoolitsemine ei ole tähtis ainult tervete hammaste jaoks, vaid see mõjutab kogu organismi. Milliseid terviseprobleeme võivad põhjustada lagunenud hambad või igemehaigused ning millele hammaste eest hoolitsemisel tähelepanu pöörata, selgitab hambaarst Liina Viksi.
Tänavu märtsis viis tehnoloogiaettevõtte Philips Baltimaades läbi suutervise teemalise uuringu, mille kohaselt on suuhügieeni eest hoolitsemisel kõige eeskujulikumad eestimaalased, kellest ligi kolmandik peseb arstide soovituste kohaselt hambaid kaks korda päevas ning vähemalt kaks minutit. Lätis ja Leedus pesevad sama hoolikalt hambaid vähem kui veerand ehk 24 protsenti vastanutest. Sellele vaatamata tuleb inimestele siiani suure üllatusena, kui paljude tervisemurede põhjustajaks võib olla ebatervislik suuhügieen.
Esteetilise naeratuse puudumine
Ulatuslikult lagunenud hambad ja sellega kaasnev hammaste inetu välimus tekitavad inimestes häbitunnet ja vähendavad enesekindlust. Kui kaariesekahjustus hambas on suur, võib lagunenud hammas kergesti murduda. Paljudel juhtudel tuleb murdunud hammas eemaldada.
Ebameeldiv hingeõhk
Halitoos ehk halb hingeõhk on eestlaste seas laialt levinud probleem, mida põhjustavad enamasti suus levivad bakterid ja hambavahedesse kinni jäänud toiduosakesed. Selle vältimiseks on oluline ravida hambakaariest ja igemehaigusi ning hoida head suuhügieeni. Halba lõhna võib tulla ka ninast või kurgust – sel juhul oskab abi anda kõrva-nina-kurguarst.
Südame- ja veresoonkonnahaigused
Uuringud on näidanud, et igemehaigustega patsientidel esineb rohkem südame-veresoonkonna haigusi, sest suuõõnes asuvad mikroobid satuvad sageli ka vereringesse. Oma elutegevusega võivad bakterid põhjustada veresoonte ummistusi. Kui südame verevarustus on tugevalt häiritud, on tagajärjeks infarkt.
Enneaegne sünnitus
Igemepõletik raseduse ajal on levinud probleem. Nii lapse kui ema tervise huvides on oluline probleemiga tegeleda, sest põletikulised protsessid on ohtlikud mõlemale ning võivad tuua kaasa isegi raseduse katkemise või enneaegse sünnituse.
Ebaõnnestunud liigeseproteesimine
Tänapäeval on võimalik eakate inimeste elukvaliteeti oluliselt parandada, kui kulunud liiges, näiteks põlve- või puusaliiges, asendada proteesiga. Oluline tingimus operatsioonile pääsemiseks on aga terve hammaskond. Põletiku tekkimist proteesi asetamise järgselt peetakse raskeks tüsistuseks ning selle üheks põhjuseks võivad olla katkised hambad.
Selleks, et eelmainitud probleeme vältida, peaks igapäevaselt jälgima viit lihtsalt põhimõtet, mis puudutavad nii hambapesu kui elustiili.
Pese hambaid kaks korda päevas
Hambaid tuleb pesta kaks korda päevas – hommikul ja õhtul. Hommikul oleks ideaalne hambaid pesta 30 minutit pärast hommikusööki, kui suurem happerünnak on läbi. Võib pesta ka enne hommikusöögi söömist. Pärast õhtust hambapesu ära söö midagi, juua võib ainult vett. Eelista fluoriidi sisaldavat hambapastat, millel on oluline hambaemaili tugevdav toime. Et fluoriidi mõju hammastele oleks võimalikult pikk, tasub õhtuse hambapesu ajal suud mitte väga põhjalikult loputada. Pööra tähelepanu ka hambavahedele ning kasuta igapäevaselt hambaniiti, hambavaheharjakesi või spetsiaalseid hambavahede puhastamiseks mõeldud seadmeid nagu näiteks AirFloss.
Hambapesu olgu vähemalt kaks minutit pikk
Vaatamata sellele, et enamik inimestest on teadlikud, et hambaid tuleb pesta minimaalselt kaks minutit, ei pühendata sellele ikka piisavalt aega. Kahe minuti reegel on oluline, kuna just selle aja vältel on võimalik hambaemaililt eemaldada sinna kogunenud katt. Kui vaja, võta hambapesu ajal spetsiaalselt aega või soeta endale elektriline hambahari, mis aega mõõdab. Philips Sonicare hambaharjad on taimeriga – kahe minuti möödumisel lülitab hambahari end automaatselt välja.
Hammaste pesemisel kasuta õiget tehnikat
Lisaks hambaharjale on hambapesu juures oluline õige harjamistehnika. Erilist tähelepanu pööra hammaste sisekülgedele, kuhu tekib kõige rohkem hambakattu. Hoia hambaharja igeme serva suhtes 45-kraadise nurga all. Liiga tugeva harjamise vältimiseks on üks kasulik nipp – hoia harja käes nagu pliiatsit! Kuigi õige hambapesu tehnika pole midagi, millega nii laps kui täiskasvanu hakkama ei saaks, võiksid siiski kõik selle tähelepanelikult üle vaadata. Philips Sonicare Diamond Clean Smart hambaharjal on selleks reaalajas tagasisidet andev rakendus – sulle antakse teada, kui harjad hambaid liiga tugevalt või milline piirkond suus on jäänud harjamata.
Vaheta hambaharja otsikut iga kolme kuu tagant
Hambaid pestes hambaharja harjased kuluvad ning seetõttu on oluline neid regulaarselt vahetada. Kui hambaharja harjased on liigselt kulunud, ei jõua need hambapinnani ning seda raskem on lahti saada hambaemailile kogunenud kollakas-pruunikat värvi hambakatust. Hambaharja võiks uuendada ka siis, kui selle harjased hakkavad laiali vajuma. Philips Sonicare’i nutikas harjapea tuvastus annab kasutajale automaatselt teada, et on aeg harjapead vahetada!
Piira suhkru tarbimist, väldi pidevat näksimist ja joo janu korral vett
Piira üleliia palju suhkrut sisaldavate toiduainete ja jookide tarbimist. Hammaste tervisele on eriti ohtlikud kõiksugu kleepuvad toiduained ja need, mida hoitakse kaua suus – küpsised, iiriskommid, lutsukommid, pulgakommid. Mida kauem maius hammastega kokku puutub, seda suurem on kaariese tekkimise risk. Ka pidev näksimine soodustab hambaaukude teket. Söögikordade vahe peaks olema vähemalt kolm tundi, et hambapind jõuaks happerünnakust taastuda. Janu korral joo alati vett, teisi jooke naudi toidukorra ajal.
Võrdle Philips Sonicare Diamond Clean elektrilisi hambaharju VAJUTADES SIIA!