Kas oled kuulnud väljendit, et „jalutamine on inimese parim sõber“?
Kombineerides igapäevast mõõdukat jalutamist sobiva puhkuse ja korraliku toitumisega, võime enda tervist väga heas seisus hoida. On leitud, et juba 30 minutiline jalutuskäik igapäevaselt tõstab inimese üldist heaolu olulisel määral.
Positiivsed muutused ajus
Jalutamine on madala aktiivsuse, kuid kõrge kasuteguriga füüsiline tegevus. On leitud, et selline tegevus suudab vastu töötada varajasele dementsusele, vähendada neurodegeneratiivsete haiguste teket ning suurendada üleüldist psühholoogilist heaolu.
Kui tänapäeva kiires elutempos on stress kiire tulema, siis mõõdukas kõndimine aitab vähendada stressitaset, hoides üleval endorfiinide ehk õnnehormoonide taset. Lisaks mõjub jalutuskäik positiivselt silmade heaolule, lastes neil liigsest pingutusest puhata. Samas jällegi hoides silmi töös ning andes neile sobiva koguse pingutust.
Tugevam süda ning suurenenud kopsumaht
Ameerika Südame Ühing on nentinud, et korralik jalutuskäik ei ole palju vähem mõjuvam südametöö tugevdamiseks ning südamehaiguste vastu võitlemiseks kui jooksmine. Igapäevane jalutuskäik toob alla kolesterooli taset ning hüpertensiooni (püsivalt normaalsest kõrgem arteriaalne vererõhk). Samuti parandab verevarustust kehas. Jalutamine on aeroobne tegevus, mis suurendab hapniku voogu vereringes, andes rohkem tööd kopsudele ning ühtlasi väljutades jääkaineid. Sügavama, korralikuma hingamistöö tulemusel paraneb kopsude töövõime.
Taaskord on tervis tõepoolest meie endi kätes. Kõigest igapäevane jalutuskäik toob endaga kaasa mõjusad kasutegurid.
Tekst: IntensivePT
Foto: Pixabay