Heategusid ei saa maailmas olla kunagi liiga palju. Kõige rohkem vajavad neid aga need, kes on nõrgemad, näiteks haiged lapsed. Just raskelt ja krooniliselt haigete lastega tegeleb fond Minu Unistuste Päev aidates ellu viia nende unistusi. Mis fondiga täpsemalt tegu on ja kuidas igaüks vabatahtlikuna kaasa saaks aidata, rääkis meile fondi tegevjuht Kristiina Gabor-Mägi.

Miks ja millal loodi fond Minu Unistuste Päev?

2011. aasta juulis asutasid sõbrannad Marianne Bruhn (DK) ja Helena Almqvist (SWE) Heategevusfondi Minu Unistuse Päev. Kumbki ei rääkinud tol hetkel pea sõnakestki eesti keelt ja puudus kohalik kontaktvõrgustik, kuid neil oli suur soov ja tahe Eesti ühiskonda oma panus anda. Nad olid märganud, et Eesti haiglates ravil olevatel lastel ja nende lähedastel on puudu emotsionaalsest toest. Inspireerituna Rootsi heategevusfondist MinStoraDag otsustasid Marianne ja Helena sealse organisatsiooniga ühendust võtta ja koguda vajalikke teadmisi Eestis sarnase fondi loomiseks.

Miks otsustati hakata tegutsema just sellises võtmes, et aidata täide viia unistusi?

Minu Unistuste Päev viib ellu raskelt või krooniliselt haigete laste unistusi, pakkudes seeläbi nii lastele kui ka nende lähedastele emotsionaalset tuge - rõõmu ja hingejõudu raskel teekonnal toimetulekuks. Unistamisega avalduvad positiivsed emotsioonid, mis aitavad lapsel valulike protseduuridega paremini toime tulla, vähendavad muremõtteid ja aitavad kaasa tervenemisele. Unistuste päev ühendab perekonda ja annab uue hingamise edasiminekuks.

Haiglaravi võib kesta nädalaid, teinekord isegi kuid. Pikalt raviasutuses veedetud aeg on nii lapse kui ka tema kõrval oleva pereliikme jaoks ääretult kurnav ja kõike muud kui positiivne. Seepärast korraldab Minu Unistuste Päev ka meeleolukaid grupiüritusi haiglates, et tuua ravil olevate laste päevadesse vaheldust ja rõõmsaid värve. Lisaks teeb fond koostööd mitmete ühingutega, nt Eesti Laste ja Noorte Diabeediühinguga, Downi Sündroomi Ühinguga, Seljaajusonga ja Vesipeahaigete Seltsiga jpt, kellele Minu Unistuste Päev korraldab suunatud perepäevasid, et võimaldada omavahelist sotsialiseerumist ning pakkuda peredele koos kogemise ja tegemise rõõmu.

Uusaastapidu Reis ümber maailma Foto: Fotostop

Kuidas jõuavad teieni lapsed, kelle unistusi te aitate ellu viia?

Suurem osa lapsi valitakse personaalsesse unistuste päeva programmi Tallinna Lastehaiglast ja Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinikust. Need on lapsed, kes arstide hinnangul vajavad sellel eluperioodil oma ellu kõige rohkem emotsionaalset tuge, rõõmu ja hingejõudu. On ka neid peresid, kes võtavad fondiga otse ühendust või kelle oleme ise tänu meediavahendusele üles noppinud. Personaalsesse unistuste päeva programmi kaasame lapsi 4.- 17. eluaastani.

Mis on partnerite/toetajate leidmisel kõige lihtsam ja mis kõige keerulisem?

Kõige olulisem on tegelikult see, et me ise usume sellesse, milleks Minu Unistuste Päev ellu on kutsutud. Emotsionaalse toe pakkumine peaks olema loomulik osa lapse ravist.

Leida ettevõtet/eraisikut, kes toetaks unistuste sündmust oma toodete või teenustega, ei ole väga keeruline. Üldjuhul aidatakse väga hea meelega ja seda tehakse omakasu püüdmata. See tunne, et oled teinud head, on lihtsalt nii mõnus, et sellest võib jääda sõltuvusse. Lisaks heategevusele vajab meie fond ka rahalisi annetusi, et katta unistuste sündmustega kaasnevaid kulusid, koolitada vabatahtlikke ja tagada fondi jätkusuutlik areng. Mida suurem on inimeste teadlikkus Minu Unistuste Päevast, seda lihtsam on ka annetusi koguda. Tuleb lihtsalt järjepidevalt pildis olla ja endast märku anda.

Minu Unistuste Päeva patroon Lenna Kuurmaa Tallinna Lastehaiglas Foto: Priit Simson

Kui palju inimesi on aastate jooksul vabatahtlikena teie fondis tegutsenud?

Täpset numbrit on keeruline öelda, aga neid on sadu. Ajaga on huvi fondi tegemiste vastu kindlasti kasvanud. Minu teada ei ole Eestis teist sellist heategevusfondi, kus suurel hulgal vabatahtlikel on võimalus aastaringselt teha niivõrd sisulist ja vastutusrikast tööd. See paelub inimesi, kellel on suurem missioonitunne ja kes ei soovi pelgalt raha annetada, vaid tahavad anda endast enamat. Täna tegutseb Minu Unistuste Päevas aastaringselt umbes 100 vabatahtlikku Tallinnas, Tartus ja Ida-Virumaal.

Kuidas vabatahtlikke leiate, on see lihtne või raske ülesanne?

Fondi seisukohast ei ole niivõrd oluline vabatahtlike arv, vaid nende aktiivsus. Arvestades meie tegevusvaldkonda ja seda, et tegemist on vabal tahtel ja vabast ajast tehtava tööga, on kaadriliikuvus meil üsna väike.

Uusi vabatahtlikke võtame vastu 1-2 korda aastas sõltuvalt vajadusest. Keskmiselt liitub Minu Unistuste Päevaga aastas umbes 15 uut liiget ja loomulikult on ka neid, kes vabatahtliku tööst erinevatel põhjustel loobuvad. Paljud uued liikmed on meie tegemistel juba mõnda aega silma peal hoidnud ja olulise sammu tegemiseks pikalt julgust kogunud. Kardetakse just seda, kas ise emotsionaalselt vastu peetakse ja kas on piisavalt pühendumiseks aega. Vabatahtlikuks hakkamine võiks olla läbimõeldud otsus, samas üle mõelda ka ei tasu. Praktiline kogemus on see, mis asjad lõpuks paika loksutab.

Suur osa vabatahtlikke jõuab Minu Unistuste Päevani ikkagi Facebooki üleskutsete kaudu, aga palju on ka neid, kes ühinevad juba olemasolevate liikmete soovitusel. Kõige suurem väljakutse on leida vabatahtlikke Ida-Virumaal. See on piirkond, kuhu vajaksime täna kõige enam lisajõudu. Samuti on alati Minu Unistuste Päeva meeskonnaga oodatud liituma foto- ja videograafid ning vabatahtlikud, kes valdavad vene keelt ja on valmis võtma projektijuhi rolli.

Vabatahtlike koolituspäev Foto: Aire Kurgpõld

Mida annab vabatahtlikule selles projektis osalemine?

Põhjus, miks inimesed soovivad meie fondiga liituda ja miks nad siia ka jäävad, peitub selles, et meil on lihtsalt väga hea auraga organisatsioon. Vabatahtlik töö Minu Unistuste Päevas pakub palju positiivseid emotsioone, koostegemise rõõmu, põnevaid väljakutseid ja isiklikku arengut. Näha oma töö vilju ja seda, milleks me tegelikult võimelised oleme, on äärmiselt inspireeriv. Vabatahtliku töötasu on sära lapse silmis ja vanemate soe kallistus, mis ütleb rohkem kui tuhat sõna. Fond korraldab vabatahtlikele ka harivaid koolitusi ja meeskonnaüritusi, mis aitavad luua ja hoida head meeskonnavaimu. Iga-aastasel vabatahtlike tänuüritusel tunnustame meie tublimatest tublimaid. Olgu öeldud, et need tublid valivad välja vabatahtlikud ise.

Kui tahaks vabatahtlikuna kaasa lüüa, siis millest alustada?

Kõik algab sellest, et inimesel peab oleme endal sügav sisemine soov ja tahe panustada vabatahtlikku töösse. Sageli on kriitilise tähtsusega ka aeg. Seda on meil kõigil piiratud koguses, kuid appi tuleb oskuslik ajaplaneerimine. Kindlasti ootame oma meeskonda positiivse ellusuhtumisega inimesi, kes peavad kinni oma lubadustest ja julgevad võtta vastutust. Kõik muu on treenitav ja tuleb kogemustega.

Järgmine vabatahtlike infopäev toimub meil jaanuaris 2020. Huvi korral palume võtta ühendust fondi vabatahtlike koordinaatori Evelin Tatteriga, evelin@minuunistustepaev.ee. Lisaks teeme aeg-ajalt erinevaid koostööprojekte ka ettevõtetega, kus töötajatel avaneb võimalus meeskonnana unistuste päeva või mõnda grupiüritust korraldada.

Kuidas iga inimene saaks aidata ja teie tegevust toetada?

Lihtsaim viis toetamiseks on rahaline annetus. Tee oma heategu ja aita unistustel täituda!

Saaja: SA Heategevusfond Minu Unistuste Päev

EE082200221059721449 (Swedbank)

EE101010220197114226 (SEB)

EE767700771001366205 (LHV)

EE931700017003582453 (Luminor)

Või helista annetustelefonidel
900 0505 - kingid 5 eurot
900 0510 - kingid 10 eurot

Unistuste sündmusi on võimalik toetada ka erinevate toodete ja teenustega või panustada oma aega vabatahtlikuna. Vaata lähemalt veebist või otsi meid üles Facebookis /MinuUnistustePaev/ või kirjuta meile info@minuunistustepaev.ee

Tekst: Merilin Piirsalu

Avafotol Perepäev Saaremaal, foto Allan Mehik