Arvatavasti pole olemas kedagi, kes ei ihaldaks head tervist, seetõttu kuluvad kasulikud nõuanded selles vallas alati ära. Uurisime lähemalt, mida olümpiavõitja Gerd Kanter teeb selleks, et olla terve ja heas vormis ning kuidas on selle kõigega seotud Zinzino.

Kui suurt rolli Sinu arvates mängib inimese elus tervislik ja tasakaalustatud toitumine?

See on päris oluline, sest suures plaanis peab paika ütlemine: sa oled see, mida sa sööd. Kui sööd kogu aeg ebakvaliteetselt või liiga palju, siis see väljendub ka enesetundes ja kehakaalus. Sööma peaks nii palju, kui keha energiat tarbib ning mida rohkem me suudame kvaliteetsest toidust vitamiine ja mineraale kätte saada, seda parem.

Millele sina toitumises tähelepanu pöörad ja kas oled oma toitumisharjumusi muutnud võrreldes sellega, kui veel tippsporti tegid?

Mina olen ühtepidi rutiini inimene ning tiksun siiani enam-vähem sarnases rütmis nagu sportlaskarjääri ajal. Muidugi ei ole energia- ja toiduvajadus enam nii suur, sest samasugusel koormusel ma trenni ei tee, aga näiteks hommikusöögi rutiin on jäänud samaks.

Kui sporditee alguses vaatasime Mihkel Zilmeriga menüü üle, siis toona oligi minu loomulikus toitumises hommikusöök kõige rohkem tasakaalust väljas. See on aga kõige tähtsam söögikord päevas ning olen senini üritanud sellest mõttest kinni pidada. Minu menüüs on hommikuti naturaalne jogurt külmutatud marjadega, keedumuna või omlett, puuviljad ja kvaliteetne täistera võileib juustu või singiga. Kuna hommikul tarbitud energia kulub päeva jooksul ära, siis kuulub hommikusöögi hulka ka väike tükk magusat.

Üldjoontes on aga varasemaga võrreldes muutunud peamiselt toidukogused. Kohati olen hädas sellega, et olen harjunud sööma rohkem kui tegelikult vaja on. See pole küll kehakaalule mõjunud, aga pean end vahel korrale kutsuma - kui varem oli kolmekäiguline lõuna tavaline asi, siis praegu selleks vajadust ei ole.

Tasakaalus toidulaud on iga inimese jaoks väga oluline ning vahel on vaja võtta midagi lisaks, et seda tasakaalu kindlustada. Sina oled tarbinud toidulisandina Zinzino BalanceOil rasvhappeid sisaldavat kalaõli. Miks selle otsuse tegid?

Zinzino BalanceOil kalaõli olen tarbinud aastaid. Olin juba eelnevalt teadlik sellest, et kasulikke rasvhappeid reeglina vajalikus koguses toidust kätte ei saa ning oomega-3-e sisaldavat toidulisandit tasub juurde võtta. Tippspordis otsime ju häid ja puhtaid toidulisandeid, mis imenduksid hästi ning annaksid reaalseid tulemusi, nii jõudsingi Zinzino juurde.

Ise tarbin seda toidulisandit praegu perioodiliselt, aga oluliselt regulaarsem olen oma lapse puhul ning jälgin, et ta iga päev lusikatäie õli saaks.

Millised on olnud muutused tänu sellele, et hakkasid tarbima Zinzino BalanceOili?

Kui hakkasin kalaõli toidulisandina juurde võtma, siis haigestusin oluliselt vähem. Meie niiskes kliimas ja segasel talveperioodil on ju palju viiruseid liikvel, aga haigused ei hakanud mulle enam väga külge. Seega, väga selgelt mõjutas see immuunsüsteemi.

Kas kasutad ka muid Zinzino tooteid?

LeanShake on väga hea toidukorra asendamiseks, kui on hästi kiire päev. Kui sul on shaker olemas ja pulber sellesse eelnevalt valmis pandud, siis on vaid vaja kallata peale pool liitrit vett või piima ning segu ära juua. See on hea tasakaalustatud toidukorra asendus.

Kiire elutempo juures on ka mõistlik autos või kotis tagavaraks hoida proteiini- ja energiabatoone. Mõnikord ikka juhtub, et söögikordade vahe kipub liiga pikaks venima ning siis on batoon kiire ja sobilik amps, millega nälga kustutada.

Toitumise kõrval on ka muus osas tervisliku elustiili järgimine eriti oluline. Mida tervislik elustiil sinu jaoks tähendab?

Tervislik elustiil on normaalse toitumise, liikumise ja kvaliteetse puhkuse tasakaal, ega seal muud valemit ei ole. Aga igaüks peab enda elutempo juures leidma õige tasakaalu, et kõik oluline päevaplaani mahuks.

Mina usun, et paljude asjade toimimise võtmeks on süsteem ja regulaarsus. Kõrvaltvaatajana näen, et sageli poetakse ka toitumise osas ajapuuduse taha, aga ükski tegemine ega töö ei saa olla nii tähtis, et ei saa väikest söögipausi teha. Süsteemne regulaarsus ehk kolm söögikorda päevas enam-vähem kindlatel kellaaegadel annab organismile signaali, et kõik toimib ning varusid pole vaja koguda.

Kui leiame liikumistasakaalu, siis ka selle puhul on regulaarsus hea. Kõige keerulisem on sageli treeningutega alustada ning asjad jooksma saada, aga kui ennast alguses pisut tagant sundida, siis hiljem on lihtsam, sest järjepidevalt sama asja tehes on lihtne jätkata.

Kuidas sa ise ennast praegu füüsiliselt vormis hoiad?

Mul on kodus treenimisvõimalused olemas ning 3-4 korda nädalas teen jõutreeningut või sõidan ratast.

Tekst: Merilin Piirsalu

Foto: Siim Semiskar